Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier, _21688a_lg.jpeg
482
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Pettersson, Rune, färgträsnitt, komposition med djur, _21689a_lg.jpeg
483
Pettersson, Rune, färgträsnitt, komposition med djur,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, lampa, guldfärgad aluminium, modell BN-26, _21691a_lg.jpeg
484
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, lampa, guldfärgad aluminium, modell BN-26,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "Valdemosa", _21692a_lg.jpeg
485
Olson, Erik, färglito, "Valdemosa",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek, _21693a_lg.jpeg
486
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Länsfåtölj, bonad ek med röd plyschklädsel, barockstil, 1900-talets 1 hälft, _21694a_lg.jpeg
487
Länsfåtölj, bonad ek med röd plyschklädsel, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Elgström, Ossian, etsning, Karesuandolappar i Lyngseidet_21695a_lg.jpeg
488
Elgström, Ossian, etsning, Karesuandolappar i Lyngseidet
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stenstad, Lars, litografi, "Spegling"_21696a_lg.jpeg
489
Stenstad, Lars, litografi, "Spegling"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dahlgren, Jan, etsning, "Säl"_21210a_8da79fda602f702_lg.jpeg
490
Dahlgren, Jan, etsning, "Säl"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, _21214a_8da7ab534b92c13_lg.jpeg
491
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti frimärken, i huvudsak Sverige, _21215a_8da7ab5285280d8_lg.jpeg
492
Parti frimärken, i huvudsak Sverige,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur/skål, keramik, _21217a_8da7b95e4f2978c_lg.jpeg
493
Okänd konstnär, skulptur/skål, keramik,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", ur mappen 1967-68, _21266a_8da7c4afdfced6b_lg.jpeg
494
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", ur mappen 1967-68,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Norman, Knut, olja, stadsbild, Venedig_21283a_8da7c5ca92aba13_lg.jpeg
495
Norman, Knut, olja, stadsbild, Venedig
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nilsson, Tore, olja, landskap, _21698a_lg.jpeg
496
Nilsson, Tore, olja, landskap,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jansson, Rune, litografi, Kustlinje_21697a_lg.jpeg
497
Jansson, Rune, litografi, Kustlinje
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lundsfryd, Ole, pastell, Lille Mölle sett från Christianshavns vall, _21701a_lg.jpeg
498
Lundsfryd, Ole, pastell, Lille Mölle sett från Christianshavns vall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, oljetryck, sekelskiftet 1900, ätande män_21699a_lg.jpeg
499
Okänd konstnär, oljetryck, sekelskiftet 1900, ätande män
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485", _21700a_lg.jpeg
500
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skrivbord, delvis svarvad ek, 1900-talets början, _21284a_8da7c5c71b5cf26_lg.jpeg
501
Skrivbord, delvis svarvad ek, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hårdner, Ulf, olja, skuta vid Hven, _21285a_8da7c640eaae8f0_lg.jpeg
502
Hårdner, Ulf, olja, skuta vid Hven,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Nils, olja, "Tångvirvel"_21286a_8da7c641b9dddb2_lg.jpeg
503
Johansson, Nils, olja, "Tångvirvel"
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Golvlampa, svärtat smide med flätad rottingskärm, 1900-talets 2 hälft, _21287a_8da7c643bc03404_lg.jpeg
504
Golvlampa, svärtat smide med flätad rottingskärm, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kittendorff, Johan Adolf, blandteknik, folksamling, _21702a_lg.jpeg
505
Kittendorff, Johan Adolf, blandteknik, folksamling,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes, _21703a_lg.jpeg
506
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Strömberg, Henrik, olja, gatuparti (Dragör?), _21704a_lg.jpeg
507
Strömberg, Henrik, olja, gatuparti (Dragör?),
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, lantgård med höns, _21706a_lg.jpeg
508
Okänd konstnär, olja, lantgård med höns,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes, _21705a_lg.jpeg
509
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Rullbandspelare, Fostex, modell 80_21320a_8da7f6a4949bbef_lg.jpeg
510
Rullbandspelare, Fostex, modell 80
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Gitarrförstärkare, Laney, MXD 120 H_21321a_8da7f6a3a3470b1_lg.jpeg
511
Gitarrförstärkare, Laney, MXD 120 H
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skivspelare, Direct Drive, DJ-I 600D_21322a_8da7f6a5d98eca1_lg.jpeg
512
Skivspelare, Direct Drive, DJ-I 600D
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Spelbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _21325a_8da7f6cfcae6e48_lg.jpeg
513
Spelbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skrin, palisander med metallbeslag, _21326a_8da7f6d0907aa45_lg.jpeg
514
Skrin, palisander med metallbeslag,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, handmålat glas, Tulip, _21350a_8da8122f41bc95b_lg.jpeg
515
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, handmålat glas, Tulip,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Golvur, björk med intarsia, urtavla signerat Olof Kieding Landskrona no 87 (1724-1805), _21707a_lg.jpeg
516
Golvur, björk med intarsia, urtavla signerat Olof Kieding Landskrona no 87 (1724-1805),
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap, _21709a_lg.jpeg
517
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap, _21708a_lg.jpeg
518
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter, _21710a_lg.jpeg
519
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900, _21711a_lg.jpeg
520
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Adamsson, Bo Åke, litografi, ballerina_21408a_8da81c77a365b8f_lg.jpeg
521
Adamsson, Bo Åke, litografi, ballerina
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Plastbackar, 2 st, Pripps_21416a_8da81d631070a3f_lg.jpeg
522
Plastbackar, 2 st, Pripps
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvlampa, mässing med 2 justerbara armar, _21468a_8da81f06a2880e2_lg.jpeg
523
Okänd designer, golvlampa, mässing med 2 justerbara armar,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, mässing, jugend, 1900-talets början, _21582a_8da8458f4a62663_lg.jpeg
524
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, mässing, jugend, 1900-talets början,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Richter, Sigrid för Rörstrand, uppläggningsfat, porslin, Eden, _21584a_8da845967497c63_lg.jpeg
525
Richter, Sigrid för Rörstrand, uppläggningsfat, porslin, Eden,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, skålfat, flintgods, Picknick,_21585a_8da84598a39a1fb_lg.jpeg
526
Westman, Marianne för Rörstrand, skålfat, flintgods, Picknick,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, karott med lock, flintgods, Picknick, _21586a_8da8459a6a92385_lg.jpeg
527
Westman, Marianne för Rörstrand, karott med lock, flintgods, Picknick,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, skål, flintgods, Picknick, _21588a_8da8459de9bc593_lg.jpeg
528
Westman, Marianne för Rörstrand, skål, flintgods, Picknick,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, skål, flintgods, Picknick, _21587a_8da8459c8921cb9_lg.jpeg
529
Westman, Marianne för Rörstrand, skål, flintgods, Picknick,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.