Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Thorsén, Fredrik, olja, stilleben, _21659a_lg.jpeg
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lewis, David för B&O, högtalare, 1 par, RL 140 Red Line Typ 6501_21660a_lg.jpeg
Lewis, David för B&O, högtalare, 1 par, RL 140 Red Line Typ 6501
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Güllich, Valdemar, olja, porträtt av konstnärens far Fritz Güllich, 1865, _21661a_lg.jpeg
Güllich, Valdemar, olja, porträtt av konstnärens far Fritz Güllich, 1865,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordslampa, metall och blått porslin, 1900-tal, _21182a_8da7929f2dac5ab_lg.jpeg
Bordslampa, metall och blått porslin, 1900-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sekretär, pyramidmahogny, högklassigt Stockholmsarbete i empire, 1800-talets 1 hälft, etikettmärkt Johan Petter Rundström mästare i Stockholm 1833-62, _21662a_8da850f2bb03351_lg.jpeg
Sekretär, pyramidmahogny, högklassigt Stockholmsarbete i empire, 1800-talets 1 hälft, etikettmärkt Johan Petter Rundström mästare i Stockholm 1833-62,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Spegel, valnöt, rokoko, 1700-talets mitt, delvis förgylld dekor av rocaille mm,  övre glas med slipad blomdekor, _21663a_8da851010a6c512_lg.jpeg
Spegel, valnöt, rokoko, 1700-talets mitt, delvis förgylld dekor av rocaille mm, övre glas med slipad blomdekor,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Edenfalk, Bengt för Skruf, skål, glas, slipad dekor av fiskar, _21621a_8da84e5819cd487_lg.jpeg
Edenfalk, Bengt för Skruf, skål, glas, slipad dekor av fiskar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skåp, bonat trä, 1800-tal, underdel med 3 lådor, överdel med vitrindörrar, _21664a_8da85e088117934_lg.jpeg
Skåp, bonat trä, 1800-tal, underdel med 3 lådor, överdel med vitrindörrar,
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armlänk med berlock, 18 karat rödguld, vikt 17,6 gram, _21665a_8da85e03f92da87_lg.jpeg
Armlänk med berlock, 18 karat rödguld, vikt 17,6 gram,
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 2,2 gram_21666a_8da85e01cf2afda_lg.jpeg
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 2,2 gram
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Damarmbandsur, förgyllt stål, Omega, med länk i 18 karat rödguld, total vikt 29 gram, _21667a_8da85e034afc361_lg.jpeg
Damarmbandsur, förgyllt stål, Omega, med länk i 18 karat rödguld, total vikt 29 gram,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld med pärlor, vikt 4,2 gram, _21668a_8da85e026a64bbe_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld med pärlor, vikt 4,2 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Pedersen, Hugo V, olja, solig interiör, _21669a_lg.jpeg
Pedersen, Hugo V, olja, solig interiör,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall, _21670a_lg.jpeg
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kedelv, Poul för Reijmyre, skulptur, glas, Madonnan, _21671a_lg.jpeg
Kedelv, Poul för Reijmyre, skulptur, glas, Madonnan,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1960-tal, soffa, orange manchesterklädsel, _21672a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, soffa, orange manchesterklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Form og Farve, hals- respektive armring, förgylld metall, _21673a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vaser 2 st, glas, _21674a_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vaser 2 st, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lage, Leif, färglitografier, 6 st, figurkompositioner, _21675a_lg.jpeg
Lage, Leif, färglitografier, 6 st, figurkompositioner,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, Chippendale, Finland 1900-talets slut, total vikt 150 gram, _21183a_8da7929e0fbb5c9_lg.jpeg
Kaffeskedar, 12 st, silver, Chippendale, Finland 1900-talets slut, total vikt 150 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skål, stengods, _21184a_8da7929d3bdddfc_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skål, stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Nils, Essen, oljemålning, sommarlandskap, _21188a_8da7942022d7a4e_lg.jpeg
Nils, Essen, oljemålning, sommarlandskap,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nils, Essen, oljemålning, sommarlandskap, _21189a_8da79415e2c9444_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Figuriner/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods, Staffordshire, 18-1900-tal, _21191a_8da7939827b7c85_lg.jpeg
Figuriner/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods, Staffordshire, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Pébaque, Carlos R för Reijmyre, vas, gul glasmassa, "Gato", _21196a_8da79460c57a406_lg.jpeg
Pébaque, Carlos R för Reijmyre, vas, gul glasmassa, "Gato",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Manner, Mariana, litografi, "Flammor"_21197a_8da79fdb4d6e195_lg.jpeg
Manner, Mariana, litografi, "Flammor"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för K-Fab, taklampa, kopparfärgad aluminium, _21676a_lg.jpeg
Okänd designer för K-Fab, taklampa, kopparfärgad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Fagerhult, golvlampa, modell 63301, _21677a_lg.jpeg
Okänd designer för Fagerhult, golvlampa, modell 63301,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Georg Jensen design group, mobile wrist straps, 6 st, sterlingsilver och gummi, _21678a_lg.jpeg
Georg Jensen design group, mobile wrist straps, 6 st, sterlingsilver och gummi,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nyström, Helmtrud, färgetsning,, par i landskap, _21679a_lg.jpeg
Nyström, Helmtrud, färgetsning,, par i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Fagerhults, bordslampa, metall och plast, 2 ljuspunkter, modell 63180_21680a_lg.jpeg
Okänd designer för Fagerhults, bordslampa, metall och plast, 2 ljuspunkter, modell 63180
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fors, Curt, akvarell, komposition med kanna_21198a_8da79fdc158f319_lg.jpeg
Fors, Curt, akvarell, komposition med kanna
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Eriksson, Mikael, färglito, Clint Eastwood, _21199a_8da7a172febb1cb_lg.jpeg
Eriksson, Mikael, färglito, Clint Eastwood,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, akryl, komposition med ansikten_21200a_8da7a1746f93a9b_lg.jpeg
Okänd konstnär, akryl, komposition med ansikten
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nilsson, Tore, litografi, komposition_21201a_8da7a1791f4d1a9_lg.jpeg
Nilsson, Tore, litografi, komposition
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hängen 6 st, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,  _21681a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Törneman, Algot P & Rosén, David för NK:s verkstäder, soffbord, teak med emaljerad skiva, "Triva Dura", _21682a_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup, _21683a_lg.jpeg
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel, färglito, färgvariant av "Fransk hamnscen",  _21684a_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, färgvariant av "Fransk hamnscen",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Solur, delvis patinerad metall, _21685a_lg.jpeg
Solur, delvis patinerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Jirlow, Lennart, utställningsaffisch, offset_21205a_8da79fd5afc369a_lg.jpeg
Jirlow, Lennart, utställningsaffisch, offset
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Arnesson, Peter, litografi, "Tv-spel"_21206a_8da79fd87c4ddc7_lg.jpeg
Arnesson, Peter, litografi, "Tv-spel"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Dalin, Rolf, olja på metall (?), "Blå jungfrun"_21207a_8da7a175b2b78bb_lg.jpeg
Dalin, Rolf, olja på metall (?), "Blå jungfrun"
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Svipdag, Elin, olja, "Majmorgon vid havet"_21208a_8da7a176dc8c737_lg.jpeg
Svipdag, Elin, olja, "Majmorgon vid havet"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Igelström, Stefan W, offset, Lusthuset, _21209a_8da7a177c0962fd_lg.jpeg
Igelström, Stefan W, offset, Lusthuset,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Santalahti, Pertti för Humppilan Laasi OY, skål gjutet glas, _21686a_lg.jpeg
Santalahti, Pertti för Humppilan Laasi OY, skål gjutet glas,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Book, Max Mikael, etsning, komposition, _21687a_lg.jpeg
Book, Max Mikael, etsning, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matta, old Persisk, _21690a_lg.jpeg
Matta, old Persisk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK