Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien, _21712a_lg.jpeg
530
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre", _21713a_lg.jpeg
531
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor, _21714a_lg.jpeg
532
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar, _21715a_lg.jpeg
533
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, mässing med gjutna, kvadratiska prismor, _21716a_lg.jpeg
534
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, mässing med gjutna, kvadratiska prismor,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, uppsatsskål, porslin, empirestil, sekelskiftet 1900, _21604a_8da84e0c8226d60_lg.jpeg
535
Okänd designer för Rörstrand, uppsatsskål, porslin, empirestil, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti silver, total vikt 1110 gram, _21601a_8da85e09d72343b_lg.jpeg
536
Parti silver, total vikt 1110 gram,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 400 - 3 600 SEK
Avslutad
Besticksuppsättning, nysilver, Olga, _21719a_8da85e070448d38_lg.jpeg
537
Besticksuppsättning, nysilver, Olga,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 2 fanérade iläggsskivor, ek, Herrgården, _21720a_8da85dffab5934a_lg.jpeg
538
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 2 fanérade iläggsskivor, ek, Herrgården,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Bodafors, matssalsstolar 8 st samt armstolar 1 par, ek, "Ulfåsa", _21721a_8da85dfed12b0b1_lg.jpeg
539
Malmsten, Carl för Bodafors, matssalsstolar 8 st samt armstolar 1 par, ek, "Ulfåsa",
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk, ek, "Herrgården", _21722a_8da85bb165a350c_lg.jpeg
540
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk, ek, "Herrgården",
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142, _21723a_8da85dfd20b3dff_lg.jpeg
541
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142, _21724a_8da85dfdc6c1ac4_lg.jpeg
542
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142,
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dockvagga, förgyllt smide, sekelskiftet 1900, _21726a_lg.jpeg
543
Dockvagga, förgyllt smide, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?), _21728a_lg.jpeg
544
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _21727a_lg.jpeg
545
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _21729a_lg.jpeg
546
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm, _21725a_lg.jpeg
547
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Schovelin, Axel Thorsen, akvarell, ålandskap med metande man i eka, _21730a_lg.jpeg
548
Schovelin, Axel Thorsen, akvarell, ålandskap med metande man i eka,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Brevpress, vit marmor, 1800-talets 2 hälft, _21605a_8da84e0eb5a7fa9_lg.jpeg
549
Brevpress, vit marmor, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sockerskål, silver och glas, i form av svan, _21607a_8da84e1464f73d2_lg.jpeg
550
Sockerskål, silver och glas, i form av svan,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vitrinskåp, valnöt med bronsbeslag, Holland, 1700-talets 2 hälft, underdel med 4 lådor, överdel med dubbla vitrindörrar, _21731a_8da85b0671fbde8_lg.jpeg
551
Vitrinskåp, valnöt med bronsbeslag, Holland, 1700-talets 2 hälft, underdel med 4 lådor, överdel med dubbla vitrindörrar,
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Skänk, skuret och gråmålat trä, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, _21732a_8da85dfa34e6120_lg.jpeg
552
Skänk, skuret och gråmålat trä, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Matservisdelar, 17 st, porslin, Rosenthal Maria, design 1916, _21181a_8da85c389e88b1d_lg.jpeg
553
Matservisdelar, 17 st, porslin, Rosenthal Maria, design 1916,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, _21180a_8da85c3a037374a_lg.jpeg
554
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Afshar (?)_21734a_8da85bb5c2cab26_lg.jpeg
555
Matta, semiantik Afshar (?)
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matta, old Hamadan, _21733b_8da85bb4b53d8ff_lg.jpeg
556
Matta, old Hamadan,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Kaukasus, _21179a_8da85bbcb583abb_lg.jpeg
557
Matta, old/semiantik Kaukasus,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur, _21735a_lg.jpeg
558
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866, _21736a_lg.jpeg
559
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, lägereld i skogsbryn, _21737a_lg.jpeg
560
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, lägereld i skogsbryn,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Atterberg, Ingrid för Upsala Ekeby, vas, delvis glaserat lergods, "Negro", _21738a_lg.jpeg
561
Atterberg, Ingrid för Upsala Ekeby, vas, delvis glaserat lergods, "Negro",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gustafsberg, ytterfoder, 2 st samt fat, majolika, _21739a_lg.jpeg
562
Okänd designer för Gustafsberg, ytterfoder, 2 st samt fat, majolika,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, bonad ek med brun läderklädsel, _21740a_8da85bb3448b666_lg.jpeg
563
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, bonad ek med brun läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stolar, 5 st, skuren och bonad ek, nyrenässans, _21741a_8da85c328118d22_lg.jpeg
564
Stolar, 5 st, skuren och bonad ek, nyrenässans,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ask, nysilver, i form av sill, 1900-talets början, _21608a_8da867832d905f5_lg.jpeg
565
Ask, nysilver, i form av sill, 1900-talets början,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, vas samt skål, blå glasmassa, _21609a_8da84e22d423c06_lg.jpeg
566
Höglund, Erik för Boda, vas samt skål, blå glasmassa,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Palmquist, Sven för Orrefors, vas, blå glasmassa, _21619a_8da84e53902a6c6_lg.jpeg
567
Palmquist, Sven för Orrefors, vas, blå glasmassa,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, grytunderlägg, teak_21717a_8da85e00c348347_lg.jpeg
568
Okänd designer, grytunderlägg, teak
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens, _21742a_lg.jpeg
569
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör, _21743a_lg.jpeg
570
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng, _21744a_lg.jpeg
571
Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gense Signature, besticksuppsättning, rostfritt stål, Silk, _21745a_lg.jpeg
572
Okänd designer för Gense Signature, besticksuppsättning, rostfritt stål, Silk,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman", _21746a_lg.jpeg
573
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel, _21748a_8da85c34ccc1d66_lg.jpeg
574
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Wennerstrand, Sixten för Johansfors, tillskriven, vaser, 5 st, glas, _21611a_8da84e29524dc8c_lg.jpeg
575
Wennerstrand, Sixten för Johansfors, tillskriven, vaser, 5 st, glas,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, _21610a_8da84e278a4a8f4_lg.jpeg
576
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, 3 delar konstglas; kanna samt 2 vaser, _21615a_8da84e377a2234f_lg.jpeg
577
Höglund, Erik för Boda, 3 delar konstglas; kanna samt 2 vaser,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.