Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Barnservisdelar, Rörstrand, medföljer kopp med fat, Björn Wiinblad m.m_21796a_8da85e6f3045b68_lg.jpeg
Barnservisdelar, Rörstrand, medföljer kopp med fat, Björn Wiinblad m.m
Slutpris5 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon, _21800a_8da8675306066cb_lg.jpeg
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern, _21801a_lg.jpeg
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn, _21803a_lg.jpeg
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran, _21802a_lg.jpeg
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen), _21804a_lg.jpeg
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen),
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980_21805a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru, _21806a_lg.jpeg
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sköld, Erik, olja, träd samt hus_21763a_8da85d12fe31df6_lg.jpeg
Sköld, Erik, olja, träd samt hus
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Sköld, Erik, olja, landskap_21764a_8da85cc60d4e720_lg.jpeg
Sköld, Erik, olja, landskap
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, offset 4 st, motiv med sjöjungfrur, samramade, _21749a_8da85bc816c5cf3_lg.jpeg
Okänd konstnär, offset 4 st, motiv med sjöjungfrur, samramade,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sköld, Erik, olja, lada med höskulle_21765a_8da85d10feaa619_lg.jpeg
Sköld, Erik, olja, lada med höskulle
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lanje, Viking, olja, "Björkstammar"_21766b_8da85d0fd3b4d46_lg.jpeg
Lanje, Viking, olja, "Björkstammar"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Spelbord, bonad och svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900, _21780a_8da85d8a13f6022_lg.jpeg
Spelbord, bonad och svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal, _21809a_8da867544c0226c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap, _21811a_lg.jpeg
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Parti glas, 14 delar, iittala, bland annat 4 coctailglas Aarne,  _21812a_lg.jpeg
Parti glas, 14 delar, iittala, bland annat 4 coctailglas Aarne,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sätterikast, trä med metallhandtag, _21813a_lg.jpeg
Sätterikast, trä med metallhandtag,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900, _21814a_lg.jpeg
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900, _21815a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
av Württemberg, hertiginnan Marie, née prinsessa av Frankrike-Orléans, efter henne, skulptur, ben, Jeanne d'Arc, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _21817a_8da8684ba45b2b9_lg.jpeg
av Württemberg, hertiginnan Marie, née prinsessa av Frankrike-Orléans, efter henne, skulptur, ben, Jeanne d'Arc, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kaffeskedar, silver, total vikt 85 gram, _21789a_8da85e367cda61a_lg.jpeg
Kaffeskedar, silver, total vikt 85 gram,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Julskedar, 10 st, silver, total vikt 260 gram, _21790a_8da85e380bb890f_lg.jpeg
Julskedar, 10 st, silver, total vikt 260 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hennix, Margareta för Reijmyre, ljusstakar, 1 par, glas, "Spirit of Sweden", _21819a_8da8677866953fe_lg.jpeg
Hennix, Margareta för Reijmyre, ljusstakar, 1 par, glas, "Spirit of Sweden",
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slaglåsgevär M/1860 för infanteriet, stämplat Carl Gustafs Stad 1864, _21822a_8da8687fe1f6d51_lg.jpeg
Slaglåsgevär M/1860 för infanteriet, stämplat Carl Gustafs Stad 1864,
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft, _21823a_8da868814fcff6f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fotpall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900, _21824a_8da8684fb4a0cc0_lg.jpeg
Fotpall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Sandsjö Möbelfabrik Bodafors, stolar 3 st samt armstol, bonad björk med lädersitsar, _21825a_8da86882e2f468a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Salongsbord, fruktträ med intarsia, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, _21826a_8da86884963203c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950.-60-tal, taburetter/fotpallar, 1 par, teak, _21827a_8da86885e0e6ecb_lg.jpeg
Okänd designer, 1950.-60-tal, taburetter/fotpallar, 1 par, teak,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Brickschatull, bonad ek med smidesbeslag, barockstil, 1900-talets början, _21828a_8da8685148f7c0f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Forssell, Pierre  för Skultuna, vägglampett, mässing, "Reflex", _21788a_8da85e2fcc1a6f5_lg.jpeg
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampett, mässing, "Reflex",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland, _21829a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide, _21830a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden, _21833a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla, _21832a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män, _21834a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge, _21831a_lg.jpeg
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal, _21835a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition, _21836a_lg.jpeg
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt, _21837a_8da86860babc899_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, taklampa, lackerad plåt, _21838a_8da867f1b8a7feb_lg.jpeg
Okänd dansk designer, taklampa, lackerad plåt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Golvkandelaber, svärtat smide_21718a_8da869347850d59_lg.jpeg
Golvkandelaber, svärtat smide
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd svensk designer, 1960-tal, soffgrupp, 3 delar, svart läderklädsel, _21839a_lg.jpeg
Okänd svensk designer, 1960-tal, soffgrupp, 3 delar, svart läderklädsel,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd dansk konstnär, 1900-talets början, olja, sommarbild vid kusten,  _21840a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fries, Bertil, relief, gips, möjligen motiv av Sankt Thomas a Beckets dråp, _21842a_lg.jpeg
Fries, Bertil, relief, gips, möjligen motiv av Sankt Thomas a Beckets dråp,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Percy, Arthur för Gefle, thekanna, sockerskål samt gräddkanna, glaserat flintgods, "Grand", _21841a_lg.jpeg
Percy, Arthur för Gefle, thekanna, sockerskål samt gräddkanna, glaserat flintgods, "Grand",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Strykjärn, mässing med trähandtag, 1800-talets 1 hälft, _21843a_lg.jpeg
Strykjärn, mässing med trähandtag, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK