Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Ring, 18 karat rödguld med 2 åttkantslipade diamanter och 1 facettslipad safir, vikt 2,1 gram, _21257a_8da7babbc2a1cab_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med 2 åttkantslipade diamanter och 1 facettslipad safir, vikt 2,1 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring, 14 karat rödguld med spinell (?), vikt 3,7 gram, _21258a_8da7babc5fc155f_lg.jpeg
Ring, 14 karat rödguld med spinell (?), vikt 3,7 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Spegel, valnöt och förgyllt pastellage, högklassigt Göteborgsarbete, 1700-talets mitt, stämplat Busch & Echtler (Sebastian B & Jacob E verksamma 1747-1752) samt med Göteborgs hallstämpel, _21260a_8da7c444355ab73_lg.jpeg
Spegel, valnöt och förgyllt pastellage, högklassigt Göteborgsarbete, 1700-talets mitt, stämplat Busch & Echtler (Sebastian B & Jacob E verksamma 1747-1752) samt med Göteborgs hallstämpel,
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Fiskbestick, 6 + 6 st, silver, "Disa", total vikt 590 gram_21267a_8da7c5d55771d7b_lg.jpeg
Fiskbestick, 6 + 6 st, silver, "Disa", total vikt 590 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bestick, 11 delar,  st, silver, "Disa", 4 smörknivar samt 4 + 3 dessertbestick, _21269a_8da7c5d65f1477d_lg.jpeg
Bestick, 11 delar, st, silver, "Disa", 4 smörknivar samt 4 + 3 dessertbestick,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vallin, Antti, emalj på plåt, havsmotiv_21270a_lg.jpeg
Vallin, Antti, emalj på plåt, havsmotiv
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Berck-Vitz, Alain, färgetsning med carborundum, komposition, _21271a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja, kvinnoporträtt - sannolikt kopia efter renässansen, _21272a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, kvinnoporträtt - sannolikt kopia efter renässansen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vaksberg, Ove, färgseriegrafi, "Put a tiger in your tank", _21268a_8da7c4aef93c969_lg.jpeg
Vaksberg, Ove, färgseriegrafi, "Put a tiger in your tank",
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Svanberg, Max Walter, litografi, imaginistiska kvinnor, _21265a_8da7c4b0a8b89c8_lg.jpeg
Svanberg, Max Walter, litografi, imaginistiska kvinnor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och fisk,  _21264a_8da7c4ae19eb6a2_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och fisk,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av banan och flygplan, _21263a_8da7c4b16b10638_lg.jpeg
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av banan och flygplan,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur, _21262b_8da7c503d9004ac_lg.jpeg
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur, _21261a_8da7c502e490bb6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lorentzon, Waldemar, gouache, kubistisk komposition med växter, _21273a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Spiegelberg, Johan efter Krafft, David von, kopparstick, Karl XII, _21275a_lg.jpeg
Spiegelberg, Johan efter Krafft, David von, kopparstick, Karl XII,
Slutpris1 900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Gafflar, 8 st, silver, fiolmodell med mittås, stämplade Petter Åkerman Stockholm 1764, total vikt 520 gram, _21276a_lg.jpeg
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Terrin med lock, flintgods, England, George III, 1700-talets 2 hälft, _21274a_lg.jpeg
Terrin med lock, flintgods, England, George III, 1700-talets 2 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd designer för Skultuna, ytterfoder, koppar och mässing, Swedish Grace, _21230a_8da7b95bc58f8c5_lg.jpeg
Okänd designer för Skultuna, ytterfoder, koppar och mässing, Swedish Grace,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skål, silver, vikt 135 gram, monterad på svärtad träsockel_21158a_8da754b7de23393_lg.jpeg
Skål, silver, vikt 135 gram, monterad på svärtad träsockel
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordslampa, metall och keramik, 1900-talets början, polykrom dekor av keruber och instrument_21173a_8da75f848be44c1_lg.jpeg
Bordslampa, metall och keramik, 1900-talets början, polykrom dekor av keruber och instrument
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bordslampa, vit alabaster med förgyllt bronsmontage, Louis XVI-stil, 1900-talets 2 hälft,  dekor av sittande putti med marina attribut, _21170a_8da75f8176ee95f_lg.jpeg
Bordslampa, vit alabaster med förgyllt bronsmontage, Louis XVI-stil, 1900-talets 2 hälft, dekor av sittande putti med marina attribut,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition, _21277a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln", _21279a_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,_21280a_lg.jpeg
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulptur, patinerad brons, Yogambara på lotustron med eldmandorla, Tibet eller Nepal, 1900-tal, _21278a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden, _21281a_lg.jpeg
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Folcker, Göran, gouache, komposition med fotogenlampa och kannor_21166a_8da754bd27a18fe_lg.jpeg
Folcker, Göran, gouache, komposition med fotogenlampa och kannor
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Folcker, Göran, akryl, komposition i rött_21167a_8da754bc3670fc8_lg.jpeg
Folcker, Göran, akryl, komposition i rött
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Folcker, Göran, gouache, stadsbild, _21168a_8da754bb0ea881a_lg.jpeg
Folcker, Göran, gouache, stadsbild,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Folcker, Göran, akryl, komposition i bått_21169a_8da754ba46eb529_lg.jpeg
Folcker, Göran, akryl, komposition i bått
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, "O som i OCEAN"_21238a_8da7c5055a2c00a_lg.jpeg
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, "O som i OCEAN"
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, tempera, plangeometrisk komposition, "Mörk fond", _21289a_8da7c6b8397db0b_lg.jpeg
Jonson, Sven, tempera, plangeometrisk komposition, "Mörk fond",
Slutpris44 000 SEK
Värdering18 000 - 20 000 SEK
Jonson, Sven , olja, "Kvällens rosor", _21290a_8da867b1117e0ac_lg.jpeg
Jonson, Sven , olja, "Kvällens rosor",
SlutprisInga bud
Värdering55 000 - 60 000 SEK
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen", _21291a_8da7c6baff26356_lg.jpeg
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Jonson, Sven, akvarell, "Komposition med spetsbågar", _21292a_8da7c6bc3252de3_lg.jpeg
Jonson, Sven, akvarell, "Komposition med spetsbågar",
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jonson, Sven, olja, "Morgon IV", _21293a_8da7c6bd57c1b09_lg.jpeg
Jonson, Sven, olja, "Morgon IV",
Slutpris6 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Ljusstake, mässing, renässans/barock, 15-1600-tal, balusterformad ljuspipa på klockformad fot med bred droppskiva, _21294a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, motiv från Hasseludden, Nacka, _21295a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Tobaksdosa med lönnfack, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1800, avlångt oktogonal, _21296a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,_21297a_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Örnar över staden", ur mappen "Strändernas Svall", _21298a_8da7c73561414b4_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Örnar över staden", ur mappen "Strändernas Svall",
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Bågskytten från Ithaka", ur mappen "Strändernas Svall", _21299a_8da7c7360cbfbae_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Bågskytten från Ithaka", ur mappen "Strändernas Svall",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "I Cyklopens grotta", ur mappen "Strändernas Svall", _21300a_8da7c736bb2b665_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "I Cyklopens grotta", ur mappen "Strändernas Svall",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Beata", _21301a_8da7c733eb32481_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Beata",
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Nord, _21302a_8da7c73498dbe45_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Nord,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, Värnamo, vägghylla, björk och böjträ, _21303a_8da7c75f156c381_lg.jpeg
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, Värnamo, vägghylla, björk och böjträ,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, Värnamo, vägghylla, björk och böjträ, _21304a_8da7c75fd639f4a_lg.jpeg
Slutpris14 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK