Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, vas samt skålfat, chamotterat och delvis glaserat lergods, "Ringo", modellnummer 5061M respektive 5050, design 1965, _26298a_8db1347ad882855_lg.jpeg
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, vas samt skålfat, chamotterat och delvis glaserat lergods, "Ringo", modellnummer 5061M respektive 5050, design 1965,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matbesticksuppsättning, 34 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, bland annat 6 bordsskedar, -knivar och -gafflar och 6 dessertgafflar och -knivar, _26299a_8db13478de79a9a_lg.jpeg
Matbesticksuppsättning, 34 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, bland annat 6 bordsskedar, -knivar och -gafflar och 6 dessertgafflar och -knivar,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Malmsten, Carl för OH Sjögren, tranås, fåtölj, Samsas, helstoppad klädsel, plakettmärkt_26301a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor', _26302a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor',
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd indonesisk konstnär, väggbonad, batik, mytologiska motiv, l 330 cm_26300a_lg.jpeg
Okänd indonesisk konstnär, väggbonad, batik, mytologiska motiv, l 330 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skoglund, Gustaf, oja, "Tidig vår", signerad och daterad 1980, 41 x 60 cm_26303a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Persson, Ove, olja, hamnbild, signerad, 24 x 33 cm_26304a_lg.jpeg
Persson, Ove, olja, hamnbild, signerad, 24 x 33 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Persson, Ove, olja, lantgård, signerad, 22 x 27 cm_26305a_lg.jpeg
Persson, Ove, olja, lantgård, signerad, 22 x 27 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti LP-skivor, bl.a Saxon, Judas Priest, Beatles mm_26098a_8db0dd5f0f942d6_lg.jpeg
Parti LP-skivor, bl.a Saxon, Judas Priest, Beatles mm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Vallien, Bertil för Boda, champagnekupor, 12 st, glas, Boda Brass/Gutår, h 9 cm, i originalförpackning_26234a_8db10f8a48601ba_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Boda, champagnekupor, 12 st, glas, Boda Brass/Gutår, h 9 cm, i originalförpackning
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, mat samt the-servisdelar, Elisabeth_26097a_8db0dc73d79bd8f_lg.jpeg
Westman, Marianne för Rörstrand, mat samt the-servisdelar, Elisabeth
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Byrå, mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 3 lådor, höjd 66 cm_26096a_8db0dc72d16605c_lg.jpeg
Byrå, mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 3 lådor, höjd 66 cm
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skål, mässing, 1800-talets 2 hälft, snäckskalsformad, hänkel i form av delfin, l 27 cm_26061a_8db0b7617fb7aba_lg.jpeg
Skål, mässing, 1800-talets 2 hälft, snäckskalsformad, hänkel i form av delfin, l 27 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Salander, Caroline för Anna Caroline, ljusstakar, glas, 5 st, signerade, h 12 - 17 cm_25881a_8db05fb2b89a0dd_lg.jpeg
Salander, Caroline för Anna Caroline, ljusstakar, glas, 5 st, signerade, h 12 - 17 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition med geting, signerad, daterad 1938 samt numrerad 96/100, pappersstorlek 50 x 57 cm_26307a_8db134e3a9d409d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition med figurer, signerad, daterad 1935 samt numrerad 96/100, pappersstorlek 50 x 57 cm_26306a_8db134e2e1e99aa_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Flaggstångsknopp, glas, 1900-talets början, h 25 cm_26308a_lg.jpeg
Flaggstångsknopp, glas, 1900-talets början, h 25 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, tenn, stämplade Stockholm 1950. h 19 cm_26309a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kassaskrin, stål, 1800-talets slut,  rikt graverad dekor, l 30 cm_26310a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Notställ, svärtat trä och mässing, avslutande hjultrissor, jugend, 1900-talets början, bredd 44 cm_26311a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bok med pop-up-bilder, Braun, Isabella, "Allra nyaste teater-bilderbok med rörliga figurer. Fyra lustspel för de kära små", Oscar L Lamm Stockholm (1884), med 4 uppfällbara teaterscener_26312a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....", _26313a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, Kina, 230 x 170 cm, något fläckig_25960a_8db09c0f76b46d2_lg.jpeg
Matta, Kina, 230 x 170 cm, något fläckig
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Matta, old Pakistan, 150 x 100 cm_25866a_8db02db8659e2dd_lg.jpeg
Matta, old Pakistan, 150 x 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Pakistan galleri, 175 x 65 cm, slitage_25867a_8db02db9448431c_lg.jpeg
Matta, old Pakistan galleri, 175 x 65 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Pakistan, signerad, 90 x 60 cm_25868a_8db02dba8112d4f_lg.jpeg
Matta, old Pakistan, signerad, 90 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Matta, old Pakistan Zaff, 95 x 60 cm_25869a_8db02dbb5e9bd74_lg.jpeg
Matta, old Pakistan Zaff, 95 x 60 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Pakistan,  250 x 160 cm, ställvis slitage_25957a_8db09c0ba8a7456_lg.jpeg
Matta, old Pakistan, 250 x 160 cm, ställvis slitage
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Pakistan, 95 x 80 cm_25958a_8db09c0c70272d8_lg.jpeg
Matta, old Pakistan, 95 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Matta, old Pakistan galleri, 445 x 80 cm_25956a_8db09c0ab9a32f1_lg.jpeg
Matta, old Pakistan galleri, 445 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old Pakistan, signerad, 185 x 125 cm_25959a_8db09c0e8298562_lg.jpeg
Matta, old Pakistan, signerad, 185 x 125 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  design 1955, bruksslitage_26316a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1989, bruksslitage_26315a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1996, bruksslitage_26317a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  design 1955, bruksslitage_26319a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1989, bruksslitage_26314a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1989, bruksslitage_26318a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, liggfåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Pernilla 3, design 1944 - detta ex från 1960, brännstämplad, l 170 cm, _26320a_8db13599bfe3dac_lg.jpeg
Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, liggfåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Pernilla 3, design 1944 - detta ex från 1960, brännstämplad, l 170 cm,
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Okänd designer för Bjärnums Möbelfabriker, fåtölj, björk med brun ylleklädsel, plakettmärkt_26321a_8db1359cd357f43_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skåp, svärtat trä med svart marmorskiva och förgyllda bronsbeslag, högklassigt Parisarbete i André-Charles Boulles stil, Louix XIV-stil, 1800-talets 2 hälft, _26322a_8db1359b8f61a0e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Stolar, 4 + 2 st, mahogny med förgyllda mässingsbeslag, empirestil, 1900-talets början, peltaformat ryggstycke, 4 med dekor av stiliserad akantus_26323a_8db1359dffbc89d_lg.jpeg
Stolar, 4 + 2 st, mahogny med förgyllda mässingsbeslag, empirestil, 1900-talets början, peltaformat ryggstycke, 4 med dekor av stiliserad akantus
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stolar, 1 par, skuren och bonad ek, Tyskland, Louis XV, 1700-talets mitt, dekor av blommor mm, renoverade_26324a_8db135a20927df9_lg.jpeg
Stolar, 1 par, skuren och bonad ek, Tyskland, Louis XV, 1700-talets mitt, dekor av blommor mm, renoverade
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Buffet, valnöt med intarsia och brokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets början, demi-lune-formad, b 104 cm_26325a_8db135d36c9aa18_lg.jpeg
Buffet, valnöt med intarsia och brokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets början, demi-lune-formad, b 104 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Rossander, Armand, olja, sittande man_26326a_lg.jpeg
Rossander, Armand, olja, sittande man
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Storm, Ylva, skulptur, torso, keramik_26327a_lg.jpeg
Storm, Ylva, skulptur, torso, keramik
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bengtsson, Walter, väggskulptur, "Bollek", monterad på träplatta, a tergo signerad, 40 x 79 cm_26329a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti LP-skivor samt maxisingel, Judas Priest, 13 st_26330a_lg.jpeg
Parti LP-skivor samt maxisingel, Judas Priest, 13 st
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, teak med 2 vita glaskupor, justerbar_26328a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK