Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Tonnby, Christer, egen verkstad, ring, sterlingsilver, stämplad Unnaryd 1986, innerdiameter 17 mm_26264a_8db132db376d2bd_lg.jpeg
Tonnby, Christer, egen verkstad, ring, sterlingsilver, stämplad Unnaryd 1986, innerdiameter 17 mm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tonnby, Christer, egen verkstad, ring, sterlingsilver, stämplad Unnaryd 1985, innerdiameter 17 mm_26265a_8db132dca7ecc4d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Tonnby, Christer, egen verkstad, ring, 18 karat rödguld med briljantslipad diamant om cirka 0,1 carat., stämplad yutan år, innerdiameter 21 mm, vikt 3,7 gram_26266a_8db132dde5ab9c4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 4 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra", _26267b_8db23d9836f93e6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti silversmycken, total vikt 89 gram, någon defekt _26269a_8db132f7db81498_lg.jpeg
Parti silversmycken, total vikt 89 gram, någon defekt
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Anatchkov, Gregory, skulptur, förgylld konstmassa, stående figur, signerad, h 50 cm_26268a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Månsson, Mats, olja, komposition, signerad , 100 x 126_26270a_lg.jpeg
Månsson, Mats, olja, komposition, signerad , 100 x 126
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med  brun skinnklädsel, "Kroken", _26272a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Krüger, Hans Sneedorff, egen verkstad Köpenhamn, parti smycken i etui, sterlingsilver, _26271a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Armlänk, silver, stämplad Nils Eric Södermark Köping 1975, l 16 cm, vikt 31 gram_26273a_8db132f4d0157c1_lg.jpeg
Armlänk, silver, stämplad Nils Eric Södermark Köping 1975, l 16 cm, vikt 31 gram
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Tonnby, Christer, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver, akrobat, stämplat utan år, h 9 cm, medföljer kedja vitmetall_26274a_8db132f5e106130_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Smyckegarnityr, förgylld mässing och silver med facettslipade böhmiska granater; collier, 2 ringar, 2 örhängen samt brosch, collier l 41 cm_26275a_8db132f9226fba0_lg.jpeg
Smyckegarnityr, förgylld mässing och silver med facettslipade böhmiska granater; collier, 2 ringar, 2 örhängen samt brosch, collier l 41 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Rörstrand, vaser, 1 par, flintgods, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av blommor, h 28 cm_26276a_8db13301f9feced_lg.jpeg
Okänd designer för Rörstrand, vaser, 1 par, flintgods, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av blommor, h 28 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Toulouse-Lautrec, Henri de, litografi, "La Halle aux Draps, Cracovie", ur "Au Pied du Sinai" 1897, handsignerad med monogram samt signerad i stenen, 17,6 x 14,4 cm, litteratur: Delteil 244_26277a_8db1347669c63f8_lg.jpeg
Toulouse-Lautrec, Henri de, litografi, "La Halle aux Draps, Cracovie", ur "Au Pied du Sinai" 1897, handsignerad med monogram samt signerad i stenen, 17,6 x 14,4 cm, litteratur: Delteil 244
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal, _26280a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Syskrin, mahogny med svärtade detaljer, empire, 1800-talets 1 hälft, 4 kulfötter i mässing, sarkofagformad, l 22 cm, nyckel och lås saknas_26281a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 18 åttkantslipade och 1 briljantslipad diamant om totalt 0,2 carat enligt gravyr, stämplad Guldfynd, innerdiameter 16 mm, vikt 2,9 gram, 1 sten saknas_26283a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
West-Swanberg, Nancie, olja, komposition, _26282a_lg.jpeg
West-Swanberg, Nancie, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Takampel, mässing med smidd kedja, barock, 16-1700-tal, kraterformad med dekor av serafer, _26278a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Millberg, Gösta för Rörstrand, vas, glaserat stengods, signerad, h 24 cm_26279a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, Reprodux, England, 4 lådor, utfällbar skiva, tot 59 x 70 cm_26228a_8db10ee80b5bcc1_lg.jpeg
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, Reprodux, England, 4 lådor, utfällbar skiva, tot 59 x 70 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Vandraren finner en källa", signerad, daterad 1976 och numrerad 172/260, synlig pappersstorlek 38 x 51 cm_25900b_8db085bac9af96f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Händer i skyn", signerad och numrerad 130/260, synlig pappersstorlek 43 x 51 cm_25899a_8db085c4fb9a961_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglitografi. "Fragmentarisk natt", signerad och numrerad (under passepartout), synlig pappersstorlek 62 x 91 cm_25898a_8db085c5dbc7fc1_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olson, Axel, färglitografi, kubistisk hamnscen, signerad och numrerad 21/260, synlig pappersstorlek 31 x 66 cm_25857a_8db02d32e3167d1_lg.jpeg
Olson, Axel, färglitografi, kubistisk hamnscen, signerad och numrerad 21/260, synlig pappersstorlek 31 x 66 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Gude, Hans Frederik, kopia efter, olja, Sandvikenfjorden, efter original från 1879 på Nationalmuseum, otydligt betecknad H Gude...., 54 x 83 cm_25872a_8db0529bbdf0be7_lg.jpeg
Gude, Hans Frederik, kopia efter, olja, Sandvikenfjorden, efter original från 1879 på Nationalmuseum, otydligt betecknad H Gude...., 54 x 83 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Silow, Ingegerd, matta, rölakan, signerad, 205 x 140 cm, vissa fransar med skador_26285a_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970, _26284a_lg.jpeg
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början, _26286a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", , _26287a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Brosch, förgylld mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 5 cm, i samtida maroquinetui_26288a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, soffa (buffel?)läder, _26289a_lg.jpeg
Okänd designer, soffa (buffel?)läder,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Swahn, Yvonne, olja,  "Skattgömma", signerad, 87 x 78 cm_25884a_8db05fb42685bdd_lg.jpeg
Swahn, Yvonne, olja, "Skattgömma", signerad, 87 x 78 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Swahn, Yvonne, olja,  "Ta väl vara", signerad, 76 x 47 cm_25885a_8db05fb5afbbfa7_lg.jpeg
Swahn, Yvonne, olja, "Ta väl vara", signerad, 76 x 47 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Swahn, Yvonne, litografi, komposition, signerad och numrerad 12/70, synlig pappersstorlek 69/50 cm_25886a_8db05fb6b44015c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Swahn, Yvonne, litografi, komposition, signerad och numrerad 17/200, synlig pappersstorlek 36 x 26 cm_25887a_8db05fb7a81e9df_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Swahn, Yvonne, litografi, "Blå komet", signerad och numrerad 11/30, synlig pappersstorlek 29 x 22 cm_25888a_8db05fb8801e6ea_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Swahn, Yvonne, litografi, komposition, signerad och numrerad 7/200, synlig pappersstorlek 36 x 27 cm_26009a_8db0a9fff13d334_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Tyskland, empire, 1820-30-tal, _26290a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, Tyskland, empire, 1820-30-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, skåp, teak, "Herrgården", _26292a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Bodafors, skåp, teak, "Herrgården",
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Boulineau, Abel, olja, stilleben med vinglas och frukter, _26293a_lg.jpeg
Boulineau, Abel, olja, stilleben med vinglas och frukter,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Malmsten, Carl för Åfors, stolar, 4 st, ek, "Jöns", design 1954, stoppad sits, bruksslitage_26291a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar, _26294a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Skåp med jalusiöverdel, 1900-talets 1 hälft, underdel med skåpsdörrar, h 202 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad, _26295a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil, _26296a_lg.jpeg
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Krus, Höganäs, 4 st, saltglaserat stengods, _25856a_8db02d31e300c92_lg.jpeg
Krus, Höganäs, 4 st, saltglaserat stengods,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bajonett med balja och bärläder, svensk M/1896, total längd 42 cm_25882a_8db05fafeb71419_lg.jpeg
Bajonett med balja och bärläder, svensk M/1896, total längd 42 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bajonetter, 4 st, M/1867 för Remington, l 53 cm_26297a_8db13477ba1b833_lg.jpeg
Bajonetter, 4 st, M/1867 för Remington, l 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK