Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Sellergren, Ulf G E, olja, komposition, _26141a_lg.jpeg
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition, _26142a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap, _26143a_lg.jpeg
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bang, Michael för Holmegaard/Fyens Glasvaerk, bordslampa, glas, Palace, design 1978, etikettsignerad, höjd exklusive skärm 49 cm_25854a_8db02d30da6ba2e_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Assietter 12 st, porslin, Royal Copenhagen,  Blå Blomst, dia 17 cm_25863a_8db09e586e59550_lg.jpeg
Assietter 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm_25864a_8db09e59c7ff870_lg.jpeg
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Bergboms, bordslampor, 1 par, mässing, modell B 010, h inkl skärm 66 cm_26092a_8db0dbba7e07a9d_lg.jpeg
Okänd designer för Bergboms, bordslampor, 1 par, mässing, modell B 010, h inkl skärm 66 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fischer, Ellen, olja, norsk fäbod, signerad, 20 x 24 cm, proveniens: Utställd Kuntnerforbundets Utställning 30/3-25/4 1957, katalognummer 12 (i registret felaktigt betecknad Ellen Fleischer)_26152a_8db1016529e9310_lg.jpeg
Fischer, Ellen, olja, norsk fäbod, signerad, 20 x 24 cm, proveniens: Utställd Kuntnerforbundets Utställning 30/3-25/4 1957, katalognummer 12 (i registret felaktigt betecknad Ellen Fleischer)
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bok, Johan Ludvig Runeberg, Fänrik Ståls sägner, tryckt 1886, något fläckig_26150a_8db0f67264106fd_lg.jpeg
Bok, Johan Ludvig Runeberg, Fänrik Ståls sägner, tryckt 1886, något fläckig
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bok, Torsten Fogelquist, Albert Engström, rikt illustrerad, tryckt 1933_26151a_8db0f6736664d84_lg.jpeg
Bok, Torsten Fogelquist, Albert Engström, rikt illustrerad, tryckt 1933
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, taklampa, vit glasmassa med metallmontage_26155a_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, vit glasmassa med metallmontage
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, mässing med violetta manschetter, _26156a_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, mässing med violetta manschetter,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer, vas, klar glasmassa, polykrom, geometrisk dekor i graalteknik, _26157a_lg.jpeg
Okänd designer, vas, klar glasmassa, polykrom, geometrisk dekor i graalteknik,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Nyman, Gunnel för Notsjö Nuutajärvvi, vas, klar glasmassa, dekor av luftbubblor, _26153a_lg.jpeg
Nyman, Gunnel för Notsjö Nuutajärvvi, vas, klar glasmassa, dekor av luftbubblor,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd designer, antagligen Murano, vas/flaska, glas, polykrom dekor i zanfiricomönster, _26154a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer, möjligen Edvin Ollers för Kosta, vas, grön glasmassa, _26158a_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Edvin Ollers för Kosta, vas, grön glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Löfman, Eric för Markströms, vin- och snapsglas, 8 + 4, silver, dodekagonal form, stämplade Uppsala 1978, h 13 respektive 11 cm, total vikt 895 gram_26144a_8db0f52a11d0470_lg.jpeg
Löfman, Eric för Markströms, vin- och snapsglas, 8 + 4, silver, dodekagonal form, stämplade Uppsala 1978, h 13 respektive 11 cm, total vikt 895 gram
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Salt och pepparströare, silver, vikingastil, i form av dryckeshorn, stämplade Theodor Olsens Eftr Bergen, h 6 cm, total vikt 35 gram_26145a_8db0f52b701a5cf_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Salt- och pepparkar samt senapskanna, sterlingsilver med blå glasinsatser, England, 1900-tal, längd 2,5 - 6 cm, total vikt 45 gram_26146a_8db0f52c98683b1_lg.jpeg
Salt- och pepparkar samt senapskanna, sterlingsilver med blå glasinsatser, England, 1900-tal, längd 2,5 - 6 cm, total vikt 45 gram
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Pyk, Madeleine, färglitografi, "Orkester Celeste Leopold", signerad och numrerad 39/150, synlig pappersstorlek 53 x 42 cm_26107a_8db0e7afc87c130_lg.jpeg
Pyk, Madeleine, färglitografi, "Orkester Celeste Leopold", signerad och numrerad 39/150, synlig pappersstorlek 53 x 42 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Örhängen, 1 par, silver med facettslipade safirer och zirkoner, _26159a_lg.jpeg
Örhängen, 1 par, silver med facettslipade safirer och zirkoner,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ivarson, Ivan, akvarell, kustparti, _26161a_lg.jpeg
Ivarson, Ivan, akvarell, kustparti,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade turmaliner, total vikt 1,4 gram, _26160a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Isakson-Sillén, Ida, skulptur, chamotterat stengods, stående figur, _26162a_lg.jpeg
Isakson-Sillén, Ida, skulptur, chamotterat stengods, stående figur,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lanje, Viking, olja, "Utsikt över Ätran mot Falkenberg" - St Laurentii Kyrka i fonden, _26163a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Duncan, Joseph, olja, blommor, _26165a_lg.jpeg
Duncan, Joseph, olja, blommor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), rundat oktogional, blå underglasyrdekor av Willowmönster, dia 23 cm_26164a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Josephson, Ernst, olja, stuga i landskap, signerad, 51 x 76 cm_26166a_8db101685388c8b_lg.jpeg
Josephson, Ernst, olja, stuga i landskap, signerad, 51 x 76 cm
Slutpris6 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Okänd konstnär, olja, komposition i rött, oidentifierat monogram, 39 x 48 cm_26167a_8db1016980f5dfd_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, komposition i rött, oidentifierat monogram, 39 x 48 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Just Andersen, Ib, för GAB, skål på fot, tenn, diameter 17 cm, ägargravyr_25855a_8db02d2ff3b32a1_lg.jpeg
Just Andersen, Ib, för GAB, skål på fot, tenn, diameter 17 cm, ägargravyr
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Gröne greven", ur "Alf Hambes Värld", signerad och numrerad 97/290, synlig pappersstorlek 39 x 49 cm_25902a_8db085c3c823c1f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Kajsas udde", ur "Alf Hambes Värld", signerad och numrerad 37/290, synlig pappersstorlek 39 x 49 cm_25903a_8db085c2f4ff503_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Kajsas udde", ur "Alf Hambes Värld", signerad och numrerad 37/290, synlig pappersstorlek 39 x 49 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Point, George, färglitografi, "Portkosme 70", signerad och numrerad 5/50, pappersstorlek 57 x 58 cm_25904a_8db085bce9d86f5_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Osswald, Hans, gouache, komposition, _26173a_lg.jpeg
Osswald, Hans, gouache, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben, _26174a_lg.jpeg
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast_26175a_lg.jpeg
Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Assietter, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, modellnummer 574, dia 17 cm_26176a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Stålhane. Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, handsignerad, h 13 cm_26177a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3356_26168a_8db1016e87c484c_lg.jpeg
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3356
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Märklin Primex, vagnar, 6 st, i originalförpackning, HO, 4546, 4546, 4009, 4012 samt 2 st 4595_26169a_8db101706f34509_lg.jpeg
Märklin Primex, vagnar, 6 st, i originalförpackning, HO, 4546, 4546, 4009, 4012 samt 2 st 4595
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Märklin Primex, lok, i originalförpackning, HO, 3193_26170a_8db1016cb73da9a_lg.jpeg
Märklin Primex, lok, i originalförpackning, HO, 3193
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Märklin Primex, lok, i originalförpackning, HO, 3195_26171a_8db1016bc6ba506_lg.jpeg
Märklin Primex, lok, i originalförpackning, HO, 3195
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Märklin Primex, lok, i originalförpackning, HO, 3191_26172a_8db1016aeaae08a_lg.jpeg
Märklin Primex, lok, i originalförpackning, HO, 3191
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer, takampel till 3 ljus, bemålat trä och stuck med monterade speglar, _26178a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Ådersnäppare, mässing, 1800-tal, i etui, höjd 6 cm_26179a_lg.jpeg
Ådersnäppare, mässing, 1800-tal, i etui, höjd 6 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, ljusstakar, 1 par, trä, modern tillverkning, "Cobra"-liknande design, h 29 cm_25911a_8db08fecc35658e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Fredrik Johanssons efterträdare, Tibro, skåp, teak och alm, intarsiadekor av Orpheus spelande för djuren, dubbla dörrar, a tergo signerat, längd 98 cm, ben med smärre repor_26180a_8db102df6a835a8_lg.jpeg
Okänd designer för Fredrik Johanssons efterträdare, Tibro, skåp, teak och alm, intarsiadekor av Orpheus spelande för djuren, dubbla dörrar, a tergo signerat, längd 98 cm, ben med smärre repor
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, piedestal, svarvad bok, Swedish Grace, 1910-20-tal, h 65 cm_26181a_8db10285a3807c9_lg.jpeg
Okänd designer, piedestal, svarvad bok, Swedish Grace, 1910-20-tal, h 65 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK