Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Tonnby, Christer, halslänk, sterlingsilver, stämplad, l 42 cm, vikt 37 gram_26034a_8db0aaf2786ea38_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Christensen, Kai, olja, hamnmotiv, signerad och daterad -72, 31 x 100 cm_26028a_8db0aa94b08dc82_lg.jpeg
Christensen, Kai, olja, hamnmotiv, signerad och daterad -72, 31 x 100 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ring, Ragnar, olja, fiskeläge, signerad och daterad -66, 13 x 37 cm_26025a_8db0aa872ab5949_lg.jpeg
Ring, Ragnar, olja, fiskeläge, signerad och daterad -66, 13 x 37 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gunnel Sahlin, pokalglas, 6 st, polykrom glasmassa_26018a_8db0aae90a96206_lg.jpeg
Gunnel Sahlin, pokalglas, 6 st, polykrom glasmassa
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Mat samt kaffeservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch "Siena", , ca 30 delar, polykrom dekor av marmorimitation_26047a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Parti fajans, 17-1800-tal, bland annat Kellinghusen eller Schwäbisch Gmund, diameter 16-32 cm, skador och lagningar_26048a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Väggskåp, bonad ek, 17-1800-tal, _26050a_lg.jpeg
Väggskåp, bonad ek, 17-1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Länsstol, skuret och svarvat trä, barockstil, 1900-talets början, senare klädsel_26049a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaminur, bronserad metall (brons?) och alabaster, Frankrike, ny-Louis XVI, 1800-talets 2 hälft, urtavla signerad G. Philippe Palais Royal 66-67, verket signerat Japy Frères, h 44 cm, _25984a_8db0a9845984d8a_lg.jpeg
Kaminur, bronserad metall (brons?) och alabaster, Frankrike, ny-Louis XVI, 1800-talets 2 hälft, urtavla signerad G. Philippe Palais Royal 66-67, verket signerat Japy Frères, h 44 cm,
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Serveringskanna, koppar, CW Andersson Göteborg, 1800-talets slut, l 40 cm_26020a_8db0aa81b535efa_lg.jpeg
Serveringskanna, koppar, CW Andersson Göteborg, 1800-talets slut, l 40 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti delvis äldre vykort, topografi_26011a_8db0aa8a63228ea_lg.jpeg
Parti delvis äldre vykort, topografi
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Nattstol, skuren och bonad alm, 1700-talets andra hälft, märkt MR Anno 1775, bruksslitage, nattkärl saknas_25965a_8db09cf150a52b0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old/semiantik Persisk, 250 x 150 cm_26051a_lg.jpeg
Matta, old/semiantik Persisk, 250 x 150 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd konstnär, gouache, bil på landsväg, _26052a_lg.jpeg
Okänd konstnär, gouache, bil på landsväg,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, möjligen för Fröseke, väggspegel, teak, _26054a_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen för Fröseke, väggspegel, teak,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-tal, gungstol, svarvat och vitlackerat trä_26053a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Nordic Brands, stolar, formpressad bokfanér, "Amanda", slitage_26056a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Bachtiari, 195 x 140 cm_26055a_lg.jpeg
Matta, old Bachtiari, 195 x 140 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Afdal, Torbjørn för Tegnekontoret Bruksbo, bänk, palisander, "Krobo", tillverkad av Mellemstrands Trevareindustri A/S, etikettsignerad, l 200 cm, visst slitage_26058a_8db0b759e02a870_lg.jpeg
Afdal, Torbjørn för Tegnekontoret Bruksbo, bänk, palisander, "Krobo", tillverkad av Mellemstrands Trevareindustri A/S, etikettsignerad, l 200 cm, visst slitage
Slutpris8 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Kayser, Fredrik för Vatne Möbler, soffa samt fåtölj, palisander med svart läderklädsel, modellnummer 965 respektive 935, 1960-tal, _26057a_8db0b758d33dd76_lg.jpeg
Kayser, Fredrik för Vatne Möbler, soffa samt fåtölj, palisander med svart läderklädsel, modellnummer 965 respektive 935, 1960-tal,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med 2 utdragbara melaminskivor, l 161 cm_26059a_8db0b7568a95209_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med 2 utdragbara melaminskivor, l 161 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, Alexander den Store mottager Darius familj, 99 x 143 cm, smärre lagningar och retuscher_26060a_8db0b65977f0306_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, Alexander den Store mottager Darius familj, 99 x 143 cm, smärre lagningar och retuscher
Slutpris50 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Houdon, Jean Antoine, efter, 1900-tal, byst, bemålat gjutjärn, Diana/Artemis, höjd 63 cm, slitage_26063a_8db0b7554fe6f05_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Zwick, Lis, färgserigrafier, 4 st, kompositioner, _26065a_lg.jpeg
Zwick, Lis, färgserigrafier, 4 st, kompositioner,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Hansson, Sven, färgserigrafi, plangeometrisk komposition, _26066a_lg.jpeg
Hansson, Sven, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Eriksson, Mikael, färgserigrafi, "New York Stock Exchange", _26067a_lg.jpeg
Eriksson, Mikael, färgserigrafi, "New York Stock Exchange",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Orup, Bengt, färgserigrafi, plangeometrisk komposition, _26068a_lg.jpeg
Orup, Bengt, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Orup, Bengt, färgserigrafi, plangeometrisk komposition, _26069a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, ljusstakar, 1 par, patinerad metall, gustaviansk stil, 1900-tal, h 40 cm_25858a_8db02d33d0d2266_lg.jpeg
Okänd designer, ljusstakar, 1 par, patinerad metall, gustaviansk stil, 1900-tal, h 40 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, taklampor, 1 par, brons med glasskärmar, Swedish Grace, 1910-20-tal, stiliserad blomdekor, total h 57 cm_25860a_8db0529f3e42305_lg.jpeg
Okänd designer, taklampor, 1 par, brons med glasskärmar, Swedish Grace, 1910-20-tal, stiliserad blomdekor, total h 57 cm
Slutpris40 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, old Ghom (?), 145 x 110 cm_25861a_8db02d355d04c6f_lg.jpeg
Matta, old Ghom (?), 145 x 110 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Joseph Simon för Söholm, skulptur, glaserat stengods, ”Bröllopsresan”, signerad, h 27 cm_26019a_8db0ab34beace7c_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fischer, Willy, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods, stående viking, signerad, h 35 cm_26021a_8db0aa88b4ac53b_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Salsskåp, delvis skuren och svärtad ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, _26072a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Lanje, Viking, olja, "Medelhavskust", _26071a_lg.jpeg
Lanje, Viking, olja, "Medelhavskust",
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik/antik persisk, _26073a_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik persisk,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Larsson, Lars Eje, färglito, "Restaurangen", _26074a_lg.jpeg
Larsson, Lars Eje, färglito, "Restaurangen",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd snickare, 1900-talets mitt eller 2 hälft, stolar, 4 st, skuret och vitmålat trä, så kallade "Bellmansstolar", _26070a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Golvur, bemålat trä, 17-1800-tal, _26075a_lg.jpeg
Golvur, bemålat trä, 17-1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Edsberg, Sören, olja, hästar och kor på Saltholm, signerad, 68 x 97 cm_25873a_8db0529a05261d6_lg.jpeg
Edsberg, Sören, olja, hästar och kor på Saltholm, signerad, 68 x 97 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hein, Piet, avstressningskulor 2 st, nysilver, så kallade "Superæg", h 3 cm, medföljer skinnpåse_26076a_8db0b75fa8e1906_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Markslöjd, bordslampor, 1 par, kromad metall och trä, höjd inklusive skärm 46 cm_26064a_8db0b67477d64e9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Morales-Schildt, Mona för Kosta, bordslampa, glas, dekor i bärnstensfärgat underfång, etikettmärkt, h inklusive skärm 40 cm_26062a_8db0b6872310f3f_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, golvvas, glaserat stengods, dekor av vertikala linjer, signerad, h 37 cm_26078a_8db0d016dd801d1_lg.jpeg
Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, golvvas, glaserat stengods, dekor av vertikala linjer, signerad, h 37 cm
Slutpris15 000 SEK
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, glaserat stengods, dekor av vertikala räfflor i blått mot svart harpälsglasyr, signerad, h 26 cm_26079a_8db0d01ad274994_lg.jpeg
Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, glaserat stengods, dekor av vertikala räfflor i blått mot svart harpälsglasyr, signerad, h 26 cm
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Hjorth, Bror, skulptur/filmpris, patinerad gips, Charlie Chaplin, signerad, h 25,5 cm, skulpturen utformades först som en av fyra figurer till "Vishetens Brunn" _26080a_8db0d011c68314c_lg.jpeg
Hjorth, Bror, skulptur/filmpris, patinerad gips, Charlie Chaplin, signerad, h 25,5 cm, skulpturen utformades först som en av fyra figurer till "Vishetens Brunn"
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Nash, Jörgen, färgserigrafi, "Harpan", _26083a_lg.jpeg
Nash, Jörgen, färgserigrafi, "Harpan",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Nash, Jörgen, färgserigrafi, "Lyran", _26082a_lg.jpeg
Nash, Jörgen, färgserigrafi, "Lyran",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK