Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- kaffe- och theservis, cirka 100 delar, porslin, "Ming" design 1969, , bland annat 8 mattallrikar, 8 assietter, 14 + 9 djupa tallrikar, _26226a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Olje/vinägerkanna, kristall med montage i sterlingsilver, svenska importstämplar, h 16 cm_26224a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777, _26227a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Jaworska, Danka, färglitografi, "Freja I", signerad och numrerad État I 20/40, synlig pappersstorlek 61 x 41 cm_26109a_8db0e7b225c89e7_lg.jpeg
Jaworska, Danka, färglitografi, "Freja I", signerad och numrerad État I 20/40, synlig pappersstorlek 61 x 41 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Landin, Bengt, färglitografi, komposition med tupp, signerad och numrerad 59/250, synlig pappersstorlek 75 x 5 cm_26110a_8db0e7b33c33f43_lg.jpeg
Landin, Bengt, färglitografi, komposition med tupp, signerad och numrerad 59/250, synlig pappersstorlek 75 x 5 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lindström, Bengt, utställningsaffisch, offset, signerad med dedikation, synlig pappersstorlek 69 x 45 cm_26108a_8db0e7b12950ffe_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Pettersson, Gunnar, färglitografi, skärfläckor, signerad och numrerad 130/375, 53 x 81 cm_25906a_8db085bfde94937_lg.jpeg
Pettersson, Gunnar, färglitografi, skärfläckor, signerad och numrerad 130/375, 53 x 81 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Rosor i skyn", signerad och numrerad 20/260, synlig pappersstorlek 29 x 58_25908a_8db085c0dfa1b60_lg.jpeg
Olson, Axel, färglitografi, "Rosor i skyn", signerad och numrerad 20/260, synlig pappersstorlek 29 x 58
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färglitografi, komposition med kvinnor, signerad och numrerad 86/120, synlig pappersstorlek 29 x 36_25907a_8db085c1ed2367d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Baques, Josep, färglito, Dama medieval, signerad och numrerad 95/260, pappersstorlek 53 x 37 cm_25905a_8db085beea5f735_lg.jpeg
Baques, Josep, färglito, Dama medieval, signerad och numrerad 95/260, pappersstorlek 53 x 37 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, skänk, teak och bok, 1900-talets andra hälft, längd 170 cm_25896a_8db10dab844d1f6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Cello med stråke, Tjeckoslovakien, 1900-tal, medföljer stråke, l 122 cm exklusive stöd_26239a_8db10fd178277b7_lg.jpeg
Cello med stråke, Tjeckoslovakien, 1900-tal, medföljer stråke, l 122 cm exklusive stöd
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, pall, ek, sits av (konst?)läder, l 68 cm_26240a_8db10fd29782be5_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, pall, ek, sits av (konst?)läder, l 68 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Armbandsklocka, stål, Casio Module Number No 103, Thunder Blue, i originaletui, förefaller oanvänd, graverad SKF_26230a_8db10eeb27a307f_lg.jpeg
Armbandsklocka, stål, Casio Module Number No 103, Thunder Blue, i originaletui, förefaller oanvänd, graverad SKF
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti mynt, medaljer, mm, silver, total vikt ca 900 gram_26232a_8db10ef10bd76c4_lg.jpeg
Parti mynt, medaljer, mm, silver, total vikt ca 900 gram
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Oldfors, Hjördis för Uppsala Ekeby, skålfat, glaserat lergods, "Rött band, modellnummer 362, tillverkat 1953-55, l 27 cm_26241a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på plåt, dekor av flygplan och banan, signerad och daterad -90, 81 x 57 cm, mindre skada_26242a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, ljusstakar, glas, 1 par, "Prisma", oktogonala, h 19 cm_26243a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, art-déco, taklampa, patinerad brons, 5 ljuspunkter, höjd 59 cm_26245a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Kindjaler i balja, 1 par, förnicklad metall, Kaukasus, 1900-talets 2 hälft, l 50 cm_26244a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 12 st, glas, Claire, 1960-tal, h 23 cm, i originalförpackning, _26233a_8db10ef25e9564c_lg.jpeg
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 12 st, glas, Claire, 1960-tal, h 23 cm, i originalförpackning,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Skrin med lock, silver, J D Schleissner & Söhne, Hanau, 1900-talets 1 hälft, svenska importstämplar, l 10 cm, vikt 145 gram_26229a_8db10ee9c23443e_lg.jpeg
Skrin med lock, silver, J D Schleissner & Söhne, Hanau, 1900-talets 1 hälft, svenska importstämplar, l 10 cm, vikt 145 gram
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti silver, bl.a kaffeskedar Rosen, total  vikt 145 gram_26231a_8db10ef02389e3a_lg.jpeg
Parti silver, bl.a kaffeskedar Rosen, total vikt 145 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kaffe- och theservis mm, cirka 50 delar, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffe samt the-koppar med fat, skål mm_26211a_8db10d9efccdda6_lg.jpeg
Kaffe- och theservis mm, cirka 50 delar, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffe samt the-koppar med fat, skål mm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för WASO, arbetsbelysning med skruvfäste, rödlackerad metall, Ledu, justerbar, etikettsignerad_26237a_8db10f8ce567bd9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Frigast, kaffe/theskedar, 6 st, förgyllt sterlingsilver, total vikt 55 gram, _26246a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _26248a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Lindberg, Stig för Öbergs, kortlekar, 2 st, "Comedia", oanvända i etui_26247a_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Öbergs, kortlekar, 2 st, "Comedia", oanvända i etui
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs", _26249a_lg.jpeg
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900, _26250a_lg.jpeg
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Vaser, 1 par, mjukporslin, antagligen Frankrike, 1800-tal, polykrom dekor, h 12 cm_25913a_8db08fef99781c2_lg.jpeg
Vaser, 1 par, mjukporslin, antagligen Frankrike, 1800-tal, polykrom dekor, h 12 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Violin, Hopf, med fodral, längd 59 cm_25914a_8db09150dc35e8a_lg.jpeg
Violin, Hopf, med fodral, längd 59 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti singlar/EP, Beatles, 10 st_25879a_8db05faa7693166_lg.jpeg
Parti singlar/EP, Beatles, 10 st
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, harpälsglaserat stengods, dekor i grönt och brunt, signerad, l 16 cm_25892a_8db083a1d17cada_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, harpälsglaserat stengods, dekor i grönt och brunt, signerad, l 16 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti frimärksklipp, sekelskiftet 1900_25922a_8db090585accd4c_lg.jpeg
Parti frimärksklipp, sekelskiftet 1900
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,25 carat, otydliga svenska stämplar, innerdiameter 18 mm, vikt 2,4 gram_26251a_8db1327975d3011_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer för Rörstrand, vas med hänklar, flintgods, blå underglasyrdekor av blommor samt landskap mm, h 20 cm_26252a_8db13300b5ff804_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, kanna samt karaff med propp, glas, Helena, design 1976, höjd  30-33 cm_26253a_8db132d56072576_lg.jpeg
Cyrén, Gunnar för Orrefors, kanna samt karaff med propp, glas, Helena, design 1976, höjd 30-33 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Öman, Martin, armring, sterlingsilver, stämplad Halmstad 1995, vikt 44 gram, innerdiameter 6 x 5 cm_26254a_8db1327ae088da2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Lagerbielke, Erika för Orrefors, skål, grön och blå glasmassa, "Louise", design 1990, etikettsignerad och etsad signatur, dia 23 cm_26256a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor, l 37 cm, nagg_26257a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Mettoy, England, 1920-30-tal, brandbil, teleskopstege, 3 brandmän, l 30 cm, obetydligt slitage_26255a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Jakobsson, Hans Agne för Scanlight, golvlampa, orange plast på metallstativ, _26259a_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne för Scanlight, golvlampa, orange plast på metallstativ,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Lagerbielke, Erika för Orrefors, tårtfat, grön och blå glasmassa, "Louise", design 1990, etikettsignerad och etsad signatur, dia 30 cm_26258a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ring, 18 karat vitguld, stämplad Alton Falköping 1985, innerdiameter 18 mm, vikt 3,3 gram, ägargravyr_26260a_8db1327c9f2e357_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld, stämplad Alton Falköping 1985, innerdiameter 18 mm, vikt 3,3 gram, ägargravyr
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Camrmoséring, 18 karat vitguld med facettslipad safir och 5 diamanter, svenska importstämplar,  innerdiameter 16 mm, vikt 1,9 gram,1 diamant saknas_26261a_8db1327d96dff21_lg.jpeg
Camrmoséring, 18 karat vitguld med facettslipad safir och 5 diamanter, svenska importstämplar, innerdiameter 16 mm, vikt 1,9 gram,1 diamant saknas
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ordensring, 18 karat rödguld och emalj, Odd Fellows, stämplad Tomas Snarberg Jönköping 2006, innerdiamater 22 mm, vikt 7 gram, ägargravyr_26262a_8db1327ec47c6d8_lg.jpeg
Ordensring, 18 karat rödguld och emalj, Odd Fellows, stämplad Tomas Snarberg Jönköping 2006, innerdiamater 22 mm, vikt 7 gram, ägargravyr
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lorenz-Murowana, Ernst, olja, skymningslandskap, signerad, 69 x 49 cm_26263a_8db132d7d68d0fc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK