Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.
Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00
Mörner, Stellan, olja, surrealistisk komposition med slottsbyggnad (Esplunda, konstnärens barndomshem), signerad, 33 x 41 cm
Slutpris22 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering24 000 - 26 000 SEK
Matta, semiantik Isphahan (?), 430 x 320 cm
Slutpris8 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd italiensk konstnär, 1800-talets mitt, olja, Grotta Azurra, Capri, a tergo otydligt betecknad, 50 x 73 cm
Slutpris13 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering24 000 - 26 000 SEK
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Lundgren, Gillis för IKEA, bänk, palisander på stålben, ”Alpacka” design 1971,
fast hurts med låda, l 80 cm_25926a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/25926-itemimages/25926a_med.jpeg)
Lundgren, Gillis för IKEA, bänk, palisander på stålben, ”Alpacka” design 1971,
fast hurts med låda, l 80 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft eller mitt, olja, landskap med staffagepersoner, 44 x 63 cm, avflagningar, smärre skador
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 18-1900-tal, bemålade kakelplattor, Den Heliga Birgitta,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer, 1920-30-tal, sigillstamp, patinerad brons, sjungande anka med mandolin, ograverad, h 7 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Lerin, Lars, gouache på egenhändigt träsnitt, Svolvaer Hamn, signerad och daterad 1996 (träsnittet) samt 2004 (gouache) och numrerad 1/35, pappersstorlek 33 x 33,5 cm
Slutpris20 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor av rutmönster i blått och luftbubblor, signerad och numrerad 255A (1966), dia 23 cm, smärre, invändiga repor
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Bengtsson, Walter, skulptur, aluminium, stående kvinnogestalt, signerad, daterad -60 och numrerad 7/10, h 24 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "La petite fille et le vieil homme",
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Åberg, Jan, skulptur, delvis patinerad brons, mor med barn, signerad, daterad 1967 (?) och numrerad 1/10, h 25 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Samovar, pläter, 1800-talets 1 hälft, tunnformad, h 42 cm, omförsilvrad, tappkran fast
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, Certina, safirglas, boettnummer 153.9008.65, 20 x 16 mm, i originaletui
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, "Vattentornet"
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med turkos, kedja l 44 cm, svenska importstämplar, total vikt 2,8 gram
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, l 19,5 cm, svenska importstämplar, vikt 6,2 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med 15 åttkantslipade diamanter, svenska importstämplar, vikt 4,9 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, svenska importstämplar, l 19,5 cm, vikt 7,1 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Halskedja med hängen, 18 karat rödguld, svenska importstämplar, l 42 cm, vikt 6,4 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK