Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Mörner, Stellan, olja, surrealistisk komposition med slottsbyggnad (Esplunda, konstnärens barndomshem), signerad, 33 x 41 cm_25883a_8db084a3d4e74b0_lg.jpeg
Mörner, Stellan, olja, surrealistisk komposition med slottsbyggnad (Esplunda, konstnärens barndomshem), signerad, 33 x 41 cm
Slutpris22 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Grün, Hugo, egen verkstad, Köpenhamn, kannor, 3 st, sterlingsilver, omkring 1960. droppformade, stämplade, h 11 - 22 cm, total vikt cirka 350 gram_25918a_8db0905b71e20fc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Dalí, Salvador, torrnålsgravyr med pochoir, "La Toison d'or" (det Gyllene Skinnet), signerad och numrerad 234/300, _25877a_8db05fa8a293f5a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Olson, Axel, olja, "Nattmoln", signerad och daterad 1974, 69 x 30 cm_25923a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering24 000 - 26 000 SEK
Matta, semiantik Isphahan (?), 430 x 320 cm_25876a_8db051ae17a1f6b_lg.jpeg
Matta, semiantik Isphahan (?), 430 x 320 cm
Slutpris8 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd italiensk konstnär, 1800-talets mitt, olja, Grotta Azurra, Capri, a tergo otydligt betecknad, 50 x 73 cm_25874a_8db0517feeea691_lg.jpeg
Okänd italiensk konstnär, 1800-talets mitt, olja, Grotta Azurra, Capri, a tergo otydligt betecknad, 50 x 73 cm
Slutpris13 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olson, Axel, olja, "En kväll att minnas", signerad, 30 x 69 cm_25924a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering24 000 - 26 000 SEK
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806_25925a_8db09055deb32d2_lg.jpeg
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Lundgren, Gillis för IKEA, bänk, palisander på stålben, ”Alpacka” design 1971,
fast hurts med låda, l 80 cm_25926a_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Löfdal, Oscar Magnus, olja, "Vue från Luzern", otydligt signerad, 24 x 32 cm, proveniens: Friherre Bror Samuel von Otter (1832-1910) därefter i arv, färgsläpp_25927a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft eller mitt, olja, landskap med staffagepersoner, 44 x 63 cm, avflagningar, smärre skador_25928a_8db091523962940_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft eller mitt, olja, landskap med staffagepersoner, 44 x 63 cm, avflagningar, smärre skador
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 18-1900-tal, bemålade kakelplattor, Den Heliga Birgitta,_25910a_8db08feb9b2a87c_lg.jpeg
Okänd konstnär, 18-1900-tal, bemålade kakelplattor, Den Heliga Birgitta,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning, _25929a_lg.jpeg
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Armstol, skuret och bemålat trä, gustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets mitt,_25930a_8db1802af9ac6ce_lg.jpeg
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Armstol, skuret och bemålat trä, gustaviansk, 1700-talets slut, _25931a_8db1802cfdd78c0_lg.jpeg
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer, 1920-30-tal, sigillstamp, patinerad brons, sjungande anka med mandolin, ograverad, h 7 cm_25912a_8db08fee75fd23a_lg.jpeg
Okänd designer, 1920-30-tal, sigillstamp, patinerad brons, sjungande anka med mandolin, ograverad, h 7 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Kultateollisuus Ky Viljanen, kanna, silver,  organisk form, signerad "B", stämplad Åbo (Turku) 1955, h 19 cm, vikt 125 gram_25916a_8db08ff0d37302c_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Lerin, Lars, gouache på egenhändigt träsnitt, Svolvaer Hamn, signerad och daterad 1996 (träsnittet) samt 2004 (gouache) och numrerad 1/35, pappersstorlek 33 x 33,5 cm_25932a_8db09127eaf2989_lg.jpeg
Lerin, Lars, gouache på egenhändigt träsnitt, Svolvaer Hamn, signerad och daterad 1996 (träsnittet) samt 2004 (gouache) och numrerad 1/35, pappersstorlek 33 x 33,5 cm
Slutpris20 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor av rutmönster i blått och luftbubblor, signerad och numrerad 255A (1966), dia 23 cm, smärre, invändiga repor_25933a_8db091ce9b819ee_lg.jpeg
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor av rutmönster i blått och luftbubblor, signerad och numrerad 255A (1966), dia 23 cm, smärre, invändiga repor
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Supsked, snidat trä, barock, 16-1700-tal, geometrisk dekor, avslutande kronknopp_25934a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer, 1800-talets slut, bordsuppsats, nysilver med glasinsats, dekor av man som slåss med örn, h 40 cm_25935a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Cantagalli, Ulisse, Florens, jardinière, fajans, historismus, 1800-talets 2 hälft, polykrom, Urbinoinspirerad dekor av stadsbilder samt putti i landskap, _25920a_8db0905a370c8cd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Plaketter, 12 st, silver, "Tolv kungliga svenska slott", total vikt 740 gram, numrerade 28/500, i etui_25936a_8db091d004af518_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Morsing, Ivar, olja, "Stilleben mot blå fond", signerad och daterad -45, 46 x 54 cm_25938a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tapiovaara, Ilmari för Edsby-Verken. pinnstol, grålackerat trä,  "Mademoiselle", design 1959, brännstämplad_25937a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Medalj, 23 karat rödguld, "Lübecker Dukaten" 1958, vikt 3,5 gram, i etui från F Hoffstätter Sohn_25939a_8db091d13ac7884_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Bengtsson, Walter, skulptur, aluminium, stående kvinnogestalt, signerad, daterad -60 och numrerad 7/10, h 24 cm_25940a_8db091d2e05d540_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, skulptur, aluminium, stående kvinnogestalt, signerad, daterad -60 och numrerad 7/10, h 24 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
From, Niels Erik, egen verkstad, collier samt armband, sterlingsilver, l 20 respektive 36 cm_25941a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "La petite fille et le vieil homme", _25942a_lg.jpeg
Tobiasse, Theo, färglito, "La petite fille et le vieil homme",
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Åberg, Jan, skulptur, delvis patinerad brons, mor med barn, signerad, daterad 1967 (?) och numrerad 1/10, h 25 cm _25943a_8db091f850f4edb_lg.jpeg
Åberg, Jan, skulptur, delvis patinerad brons, mor med barn, signerad, daterad 1967 (?) och numrerad 1/10, h 25 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Samovar, pläter, 1800-talets 1 hälft, tunnformad, h 42 cm, omförsilvrad, tappkran fast_25944a_8db09240d1edbaf_lg.jpeg
Samovar, pläter, 1800-talets 1 hälft, tunnformad, h 42 cm, omförsilvrad, tappkran fast
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Medaljer, 15 st, 999/1000 silver, "Sveriges Domkyrkor", numrerade 167/350, i etui, total vikt 675 gram_25945a_8db092422ab4adb_lg.jpeg
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor i blått och gult, signerad och numrerad 223G (1958), h 9 cm_25946a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, brännförgylld brons, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, _25947a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Kandelabrar, för 5 ljus, 1 par, mässing, Rokokostil, 1800-talets 2 hälft, _25948a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, Certina, safirglas, boettnummer 153.9008.65, 20 x 16 mm, i originaletui_25949a_8db0924373ab065_lg.jpeg
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, Certina, safirglas, boettnummer 153.9008.65, 20 x 16 mm, i originaletui
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Eugen (prins av Sverige), akvatint, Stockholms Slott i skymning, signerad, 12 x 20 cm (synlig pappersstorlek 34 x 42 cm)_25951a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Fornasetti, Piero, tallrik, "Calendario" 1969, signerad, dia 24 cm_25952a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, "Vattentornet"_25897a_8db085bbdfcf3a3_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglitografi, "Vattentornet"
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lauthe, Jean, akvatint, komposition, ed L'Oeuvre Gravée, BFK Rives, signerad och numrerad 49/75, total pappersstorlek 50 x 75 cm_25970a_8db09e5ad44d820_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med turkos, kedja l 44 cm, svenska importstämplar, total vikt 2,8 gram_25961a_8db09cecf3d489f_lg.jpeg
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med turkos, kedja l 44 cm, svenska importstämplar, total vikt 2,8 gram
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, l 19,5 cm, svenska importstämplar, vikt 6,2 gram, _25962a_8db09cee65e7eed_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, l 19,5 cm, svenska importstämplar, vikt 6,2 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver, _25972a_lg.jpeg
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Sidenbroderi, delvis bemålat, sengustavianskt, kvinna i landskap, otydligt signerat och daterat 1806, synlig storlek 32 x 27 cm, proveniens: adliga ätten Tham, skador_25973a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Påhängsmotor för cykel, Fuchs, Halleiner Motorenwerk A/G, Hallein, Salzburg, Österrike,1900-talets mitt_25974a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med 15 åttkantslipade diamanter, svenska importstämplar, vikt 4,9 gram_25978a_8db09d2537c5cc1_lg.jpeg
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med 15 åttkantslipade diamanter, svenska importstämplar, vikt 4,9 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, svenska importstämplar, l 19,5 cm, vikt 7,1 gram_25979a_8db09d276efa035_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, svenska importstämplar, l 19,5 cm, vikt 7,1 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Halskedja med hängen, 18 karat rödguld, svenska importstämplar, l 42 cm, vikt 6,4 gram_25980a_8db09d2aace865c_lg.jpeg
Halskedja med hängen, 18 karat rödguld, svenska importstämplar, l 42 cm, vikt 6,4 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK