Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Örhängen, 4 par, 18 karat rödguld, delvis med stenar, total vikt 3,4 gram_25981a_8db09d2ddb58462_lg.jpeg
Örhängen, 4 par, 18 karat rödguld, delvis med stenar, total vikt 3,4 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Wärff, Göran för Kosta, bordslampor, 1 par, glas och palisanderimiterande laminat, signerade, h exklusive skärm 32 cm _25991a_8db09e60892b66d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sekretär, mahogny med mässingsbeslag och vitmelerad marmorskiva, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, 2 lådor samt skrivklaff, h 112 cm, ben med lagningar och förstärkningar, smärre defekter, _25995b_lg.jpeg
Sekretär, mahogny med mässingsbeslag och vitmelerad marmorskiva, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, 2 lådor samt skrivklaff, h 112 cm, ben med lagningar och förstärkningar, smärre defekter,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Praktvärja med balja för officer, så kallad Löwenkopfsäbel, Tyskland M/1911, dekor av lejonhuvud, damaskerad klinga märkt med Kejserliga  Riksvapnet,  "Echt-Damast Eisenhauer" _25996a_lg.jpeg
Slutpris11 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Wollin, Anders, olja, "Vandrarnas boning"_25997a_lg.jpeg
Wollin, Anders, olja, "Vandrarnas boning"
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ängkvist, Olle, akvarell, husgavlar, signerad och daterad -48, synlig pappersstorlek 21 x 28 cm_25990a_8db09f38309da31_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lundbohm, Sixten, blyertsteckning, Sankt Göran till häst, signerad Visby och daterad -51, synlig pappersstorlek 31 x 16 cm_25989a_8db09f5135cfa4f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm_25998a_lg.jpeg
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Hurtsskrivbord med jalusiöverdel, ek, 1900-talets 1 hälft, b 130 cm_25999a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Andreasson, Kurt, olja, "Nyktran, Norre Katts Park", signerad, 30 x 50 cm_26000a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johanson, Calle, "Ägga-Calle", olja, komposition, signerad och daterad -69, 42 x 30 cm_25988a_8db09f5577f7b77_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglitografi, fransk gatubild, signerad och numrerad 227/260, synlig pappersstorlek 60 x 44 cm_25986a_8db09f5ddd04b35_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Pehrson, Karl-Axel, litografi, "Ängar i Orio VI", signerad, daterad -81 och numrerad 172/500, synlig pappersstorlek 50 x 40 cm_25987a_8db09f4e2432b75_lg.jpeg
Pehrson, Karl-Axel, litografi, "Ängar i Orio VI", signerad, daterad -81 och numrerad 172/500, synlig pappersstorlek 50 x 40 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord, björk på kromade spännben, "Superellips", _26002a_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Malmsten, Carl för OH Sjögren, Tranås, armstol, bok, "Lata Greven", _26001a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för OH Sjögren, Tranås, armstol, bok, "Lata Greven",
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matskedar, 12 st, silver, Haga, stämplade Skandia Stockholm 1939, total vikt 735 gram, graverad initial A_26003a_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, ny-Louis XV, dekor av kvinna med fågel, urverk signerat Linet Ainé Paris (urmakaren nämnd 1850), h 38 cm_25985a_8db09e554d88054_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Gevär, slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft, helstockad, beslag i mässing och järn, l 140 cm, renoverad, anlupen_25964a_8db09cef6bfaeab_lg.jpeg
Gevär, slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft, helstockad, beslag i mässing och järn, l 140 cm, renoverad, anlupen
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för C G Hallberg, vinkylare, tenn, funkis, slät med ringformade hänklar, liv med dekor av stiliserat skepp, stämplat Stockholm 1934, h 18 cm_26004a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Wärff, Göran för Kosta, skål på fot, polykrom glasmassa på klack i klarglas, signerad och etikettmärkt, h 11 cm_26005a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parkinson, Norman, efter, gicléetryck, "Golfing at Le Touquet 1939", synlig pappersstorlek 22 x 15 cm_25915a_8db08ff1f511394_lg.jpeg
Parkinson, Norman, efter, gicléetryck, "Golfing at Le Touquet 1939", synlig pappersstorlek 22 x 15 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för IKEA,, byrå teak med svärtade handtag, "Kansas", 3 lådor, svärtade ben med mässingsskoningar, b 82 cm, litteratur: Möbel-IKEA-katalogen 1957 sid 106, smärre fanérdefekt_26008a_8db0aa0aefc40a6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, olja, stilleben, signerad, K Oswald, 16 x 23 cm_26014a_8db0aa8bbedf421_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Strid, Hardy, akryl, "Avunden", signerad och daterad 1968, 33 x 50 cm_26015a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Strid, Hardy, blandteknik, abstrakt komposition, signerad och daterad 1954, synlig pappersstorlek 44 x 32 cm_26016a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Strid, Hardy, härdlack, "Med röd ring", signerad och daterad 1964, 40 x 29 cm_26017a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Hänge, förgyllt sterlingsilver, Italien, 1900-talets 2 hälft, fast hänge med text "Birgitta", detta l 5 cm_26036a_8db0aaf5a913696_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Cyrén, Gunnar, ishink, kristall med stålmontage, "Sofiero", design 1960, medföljer istång, signerad, h exklusive hänkel 14 cm_26022a_8db0aa8cf05741e_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Salutkanon, brons på trälavett, Svensk Metallkonst AB, 1900-tal, total l 28 cm_26037a_8db0ab36a8ae468_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Brosch/spänne, delvis försilvrat silver (?) med paste, sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft, oval, l 42 mm_26024a_8db0aa8fb0aa361_lg.jpeg
Brosch/spänne, delvis försilvrat silver (?) med paste, sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft, oval, l 42 mm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Brosch, förgyllt silver med cloissonné, sannolikt Norge, sekelskiftet 1900, dekor i filigran, l 45 mm, någon smärre defekt_26023a_8db0aa8e5c32eff_lg.jpeg
Brosch, förgyllt silver med cloissonné, sannolikt Norge, sekelskiftet 1900, dekor i filigran, l 45 mm, någon smärre defekt
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 2 + 1 briljanter om 0,08 respektive 0,14 carat enligt gravyr, vikt 5,6 gram, omarbetad av vigselringar_26027a_8db0ab4b1a10155_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med 2 + 1 briljanter om 0,08 respektive 0,14 carat enligt gravyr, vikt 5,6 gram, omarbetad av vigselringar
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta-Boda, vas, delvis bemålat glas, "Tulip", signerad och etikettmärkt, h 26 cm_26038a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen", signerad och numrerad 139/260, 37 x 49 cm_26040a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Börjesson, Rolf, olja, stilleben, signerad och daterad 1980, 39 x 57 cm_26039a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Vallien, Bertil för Boda Artst Collection, skål, glas, "Galaxy Blue", etikettsignerad, dia 18 cm_26041a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Johansson, Waldemar för Stigbert, hals- och armring, sterlingsilver, stämplade Stockholm 1976_26029a_8db0aaebc617d36_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Öman, Martin, armring, sterlingsilver, stämplad Halmstad 1987, vikt 40 gram, innerdiameter 6 x 5 cm_26030a_8db0ab4cf78675d_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Öman, Martin, halssmycke, sterlingsilver, stämplat Halmstad 1987, vikt 27 gram_26031a_8db0aaeed10e19d_lg.jpeg
Öman, Martin, halssmycke, sterlingsilver, stämplat Halmstad 1987, vikt 27 gram
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Öman, Martin, hängsmycke, sterlingsilver, stämplat Halmstad 1993, medföljer kedja, total vikt 17 gram_26033a_8db0aaf0cf5eb6c_lg.jpeg
Öman, Martin, hängsmycke, sterlingsilver, stämplat Halmstad 1993, medföljer kedja, total vikt 17 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Öman, Martin, örhängen 1 par, sterlingsilver, stämplade Halmstad 1987, vikt 7 gram_26032a_8db0aaefb681e11_lg.jpeg
Öman, Martin, örhängen 1 par, sterlingsilver, stämplade Halmstad 1987, vikt 7 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ring, Ragnar, olja, "Orkidéer, signerad och daterad -75, 25 x 19 cm_26042a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Zwick, Lis, färglito, "Ur Illiaden", _26043a_lg.jpeg
Zwick, Lis, färglito, "Ur Illiaden",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Nylund, Gunnar för Nymölle, miniatyrskålar, 1 par, blåglaserat stengods, _26045a_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Nymölle, miniatyrskålar, 1 par, blåglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Mellitt, Maria, olja, blomster "Variant efter Georgia O'Keefe, _26046a_lg.jpeg
Mellitt, Maria, olja, blomster "Variant efter Georgia O'Keefe,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, kanna med hänkel, fajans, polykrom blomdekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Marianne Preisler, h 30 cm, minimal glasyrmista_26044a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Manschettknappar, 1 par, 14 karat rödguld och förgylld metall, med jade, antagligen Kina, 1900-tal, dekor av bambu, total vikt 7,1 gram_26035a_8db0aaf3f6f6e8c_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Persson, Ove, olja, vintermotiv med människor, signerad och daterad 1982, 19 x 24 cm_26026a_8db0aa82e7e82a4_lg.jpeg
Persson, Ove, olja, vintermotiv med människor, signerad och daterad 1982, 19 x 24 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK