Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Okänd konstnär, 1800-talets mitt, roulettegravyr, handkolorerad, ung italienska, synlig pappersstorlek oval 41 x 30 cm_26182a_8db1028719bbb49_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, roulettegravyr, handkolorerad, ung italienska, synlig pappersstorlek oval 41 x 30 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Göransson (Falkhaven), Staffan, akvarell, "I Mörkmården" - illustration till "The Hobbit", _26183a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, komposition, ur "Abracadabra"-sviten, _26184a_lg.jpeg
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, komposition, ur "Abracadabra"-sviten,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning, _26185a_lg.jpeg
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning, _26186a_lg.jpeg
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för CG Råström, karott, nysilver, Swedish Grace, 1910-20-tal, _26187a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, "Mimosa", modellnummer 2096, i produktion 1952-54, signerad, h 18,5 cm_26188a_8db1028867a6d55_lg.jpeg
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, "Mimosa", modellnummer 2096, i produktion 1952-54, signerad, h 18,5 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 2 st, gul respektive grön, centrifugerad glasmassa, "Colora",  design 1953, 1 med gjuten signatur, dia 19 respektive 21,5 cm_26189a_8db102895e7a884_lg.jpeg
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 2 st, gul respektive grön, centrifugerad glasmassa, "Colora", design 1953, 1 med gjuten signatur, dia 19 respektive 21,5 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Percy, Arthur för Gefle, kaffe- the- och matservisdelar flintgods, 'Vinranka Blå' design 1938, bland annat kaffekanna, 12 kaffekoppar med fat, 4 thekoppar med 11 underfat och terrin med lock, _26190a_8db102e44e0927a_lg.jpeg
Percy, Arthur för Gefle, kaffe- the- och matservisdelar flintgods, 'Vinranka Blå' design 1938, bland annat kaffekanna, 12 kaffekoppar med fat, 4 thekoppar med 11 underfat och terrin med lock,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, smörask med lock, flintgods, Picknick, design 1956, l 11 cm, någon missfärgning_26191a_8db1028aaded4d9_lg.jpeg
Westman, Marianne för Rörstrand, smörask med lock, flintgods, Picknick, design 1956, l 11 cm, någon missfärgning
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide, 1910-20-tal, l cirka 44 cm_26192a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Roka, Charles, olja, läsande barn_26193a_lg.jpeg
Roka, Charles, olja, läsande barn
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Roka, Charles, olja, målande barn_26194a_lg.jpeg
Roka, Charles, olja, målande barn
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Blixt, Yngve, egen verkstad Höganäs, vas, glaserat stengods, _26195a_lg.jpeg
Blixt, Yngve, egen verkstad Höganäs, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café, _26196a_lg.jpeg
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Golvurna med lock, porslin, Schumann Arzberg, 1900-talets 2 hälft, polykrom blomdekor mot förgylld och koboltfond,  h 44 cm_26197a_8db1028c175dfcf_lg.jpeg
Golvurna med lock, porslin, Schumann Arzberg, 1900-talets 2 hälft, polykrom blomdekor mot förgylld och koboltfond, h 44 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Potpourrieurna, blå glasmassa med vit mynningsrand, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800, balusterformad, h 38 cm, skador och lagningar_26198a_8db102e5cb0168f_lg.jpeg
Potpourrieurna, blå glasmassa med vit mynningsrand, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800, balusterformad, h 38 cm, skador och lagningar
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti mynt, silver, ca 300 st, vikt ca 2000 g_26099a_8db0dd8e8b032f4_lg.jpeg
Parti mynt, silver, ca 300 st, vikt ca 2000 g
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Leksaker, 2 st, Steiff, "Macki" samt "Mucki", h 12 cm_26100a_8db0dd6045eb517_lg.jpeg
Leksaker, 2 st, Steiff, "Macki" samt "Mucki", h 12 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Offerskål, porslin, Kina, antagligen Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor, dia 10 cm_26199a_8db1035bb4e09e9_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wiinblad, Björn för Rosenthal, kaffeservis, porslin, blå dekor av duvor mm_26202a_lg.jpeg
Wiinblad, Björn för Rosenthal, kaffeservis, porslin, blå dekor av duvor mm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, semiantik/antik persisk, _26203a_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik persisk,
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ljusstake, smide, så kallad stumpastake, allmogearbete, 1800-talets början, _26205a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik Ersari, _26201a_lg.jpeg
Matta, semiantik Ersari,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Blixt-Bjärup, Margit, pastell, fransk trädgård, _26204a_lg.jpeg
Blixt-Bjärup, Margit, pastell, fransk trädgård,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Böcker, Ibsen, Henrik, Ibsens samlade verk, 1906-07 5 band_26200a_8db10343f16aac5_lg.jpeg
Böcker, Ibsen, Henrik, Ibsens samlade verk, 1906-07 5 band
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hallampa, mässing med färgat glas, antagligen Turkiet, 1900-tal, total h 58 cm_26206a_8db103223ad47b1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/bokstöd, "Pudel vänster", ur serien Pudlar från 1953, signerad, h 18 cm _26207a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matta, old Isphahan (?), 325 x 230 cm_26208a_lg.jpeg
Matta, old Isphahan (?), 325 x 230 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Personbil, KIA VENGA 1,4 CRDI ECO K, 2012 OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt,_26209a_lg.jpeg
Slutpris42 000 SEK
Värdering42 000 - 44 000 SEK
Väggplåt, gjutjärn, renässansstil, möjligen Ilsenburg, 1800-talets 2 hälft, dekor av stridsscen, h 61 cm_26210a_8db10344fb1392d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Kaminur, förgylld och patinerad metall och alabaster, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av läsande kvinna, höjd 37 cm_25983a_8db0a982702fe51_lg.jpeg
Kaminur, förgylld och patinerad metall och alabaster, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av läsande kvinna, höjd 37 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Johansson, Ejvind A för FDB, , sybord, teak och bonad bok, undre rottingkorg, modellnummer R101, design 1955, l 60 cm_25976a_8db0a97374389cc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Collas, Achille (1794-1859) & Barbedienne, Ferdinand, skulptur, patinerad brons, omkring 1840, så kallad Grand Tour-souvenir, "Venus di Milo", stämpelsignerad, _26212a_8db10da169a0358_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Theskedar, 10 st, silver, svensk spetsig modell, friherreliga ättens Palmstierna krönta vapensköld, stämplade Stockholm 1936, l 13 cm, total vikt 170 gram_26213a_8db10da057336e0_lg.jpeg
Theskedar, 10 st, silver, svensk spetsig modell, friherreliga ättens Palmstierna krönta vapensköld, stämplade Stockholm 1936, l 13 cm, total vikt 170 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Rossetti, Dante Gabriel, hans art (?), litografi, 1800-talets 2 hälft, "Cynthia", i samtida, skulpterad ram, synlig pappersstorlek 32 x 23 cm_25917a_8db09153546ded1_lg.jpeg
Rossetti, Dante Gabriel, hans art (?), litografi, 1800-talets 2 hälft, "Cynthia", i samtida, skulpterad ram, synlig pappersstorlek 32 x 23 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, skulptur, bemålad gips, egyptisk kvinna, oidentifierad signatur, h 40 cm, smärre nagg_26215a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal, _26217a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Skrivdon, mässing så kallat Davat, _26216a_lg.jpeg
Skrivdon, mässing så kallat Davat,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Starck, Philippe för FLOS, taklampa, polykarbonat, KTribe Suspension 1, _26214a_lg.jpeg
Starck, Philippe för FLOS, taklampa, polykarbonat, KTribe Suspension 1,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Pipstoppare/krats, silver, 1800-talets 1 hälft, konisk med ögla, stämplad Daniel Ekelund Kalmar 1845, l 7,5 cm_26218a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, köksstilleben, _26219a_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, köksstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Gueridon/torchère, gjutjärn, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, fågelhuvuden mm, h 153 cm, anlupen,. krön saknas_26220a_8db10d9dca85796_lg.jpeg
Gueridon/torchère, gjutjärn, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, fågelhuvuden mm, h 153 cm, anlupen,. krön saknas
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fischer, Adam, skulptur, glaserat stengods, kvinna med kruka, signerad, h 14 cm_26221a_8db10da859df41b_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Andersson, Olle för Luco, Göteborg, golvlampa, delvis grönlackerad metall, 1960-70-tal,  justerbar ljuskälla, h cirka 120 cm_26149a_8db0f67164828b7_lg.jpeg
Andersson, Olle för Luco, Göteborg, golvlampa, delvis grönlackerad metall, 1960-70-tal, justerbar ljuskälla, h cirka 120 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Wernå, Erik för EWÅ, Värnamo, golvlampa, brännlackerad metall, mässing, textil och vinyl, modellnummer 87, h inkl skärm 129 cm_26148a_8db0f670647c1bf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Soffgrupp, 6 delar, mahogny med intarsia, 1800-talets slut, _26223a_lg.jpeg
Soffgrupp, 6 delar, mahogny med intarsia, 1800-talets slut,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Les Prisonniers" 1973, _26225a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK