Laddar...
Juliauktion
Visning:
Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
289
Theskedar 12 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
290
Assietter, 11 st samt skålar 1 par, bemålat glas, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
291
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, tallrikar, 8 st samt skålar, 4 + 4 st
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
292
Kanna, tenn, slät, konisk med dekor av horisontella band,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
293
Uppsatsskål, slipat glas, så kallad Mormorsskål, 1800-takets 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
294
Sandström, Yngvar för Seffle Möbelfabrik, tillskriven, lampbord, 1 par,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
295
Matta, antik Hamadan (?), 230 x 125 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 600 SEK
296
Skjortknappar, 1 par, 18 karat rödguld med pärlor,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
297
Sybaron, mahogny, lind (?) och elfenben, empire,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 800 SEK
298
Miniatyrdalahäst, skuret och bemålat trä,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
299
Nålhus, skuret elfenben, Frankrike, antagligen Napoleon III,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
300
Herrarmbandsur med länk, stål, Seiko Laurel/Safir, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
301
Stege, trä,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
302
Egnell, Sven Erik, olja, komposition,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
303
Reuterswärd, Oscar, färglito, omöjlig komposition,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
304
Reuterswärd, Oscar, färglito, omöjlig komposition,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
305
Fagerström, Hans, olja, Vinterstrand,
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 600 SEK
306
Johansson, Nils, olja, fiskebodar i skymning,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
307
Stop, tenn, cylindriskt, lockmedaljong föreställande Karl XV,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
308
Jonsson, Gösta, olja,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
309
Mat- och kaffeservis, porslin, Seltzmann,
Slutpris1 000 SEK
Värdering200 - 300 SEK
310
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 1 fanerad iläggsskiva, teak och svartlackerat trä,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
311
Okänd designer, 1960-tal, toilettebord med belysning, teak,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
312
Lindvall, Jonas för Skandiform, stolar, 7 st, ek med vinröd skinnklädsel,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
313
Dräktvärja, smide med förgyllt bronsfäste, 1700-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
314
Ämbetsmannavärja i balja, Danmark, 1800-talets 2 hälft, förgyllt bronsfäste med pärlemorplattor samt dekor av Stora Riksvapnet, s
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
315
Spatserkäpp, palisander med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
316
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 1 par,
Slutpris1 200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
317
Okänd designer, stol, vitlackerat trä med svartvit klädsel,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
318
Lundgren, Gillis för IKEA, snurrfåtölj med fotpall, krom med rutig klädsel, Mila, design 1967
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
319
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
320
Oinfattade stenar, 4 st, 2 åttkantslipade diamanter om vardera cirka 0,03 carat,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
321
Hänge, förgylld mässing med böhmiska granater,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
322
Parti äldre smycken, bijouterier, armbandsur mm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
323
Väggplaketter, 9 st, porslin, Påsk, B&G
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
324
Skrin, skuret trä, vikingastil, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
325
Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
326
Vas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, dekor i brunt mot celadonfärgad craqueléglasyr,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
327
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), skålfat, glaserad terrakotta,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 600 SEK
328
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), vas/skulptur, glaserat lergods,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
329
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
330
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
331
Parti äldre diverse; lockask/askkopp med Wiradekor, teaterkikare, visitkort mm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
332
Matta, semiantik Ghom (?) med jaktmotiv,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
333
Morales Schildt för Kosta, vas, glas, graalteknik,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
334
Bordsur, förgylld metall på svärtad träplatta, jugend,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
335
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
336
Matta, old Zandjan,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.