Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00

Theskedar 12 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, _1059a_8d82d5e6f89d177_lg.jpeg
Theskedar 12 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
Assietter, 11 st samt skålar 1 par, bemålat glas, 1800-talets slut, _1060a_8d82d5e3d9fafa9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, tallrikar, 8 st samt skålar, 4 + 4 st_1061a_8d82d67f982e903_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, tallrikar, 8 st samt skålar, 4 + 4 st
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Kanna, tenn, slät, konisk med dekor av horisontella band, _1062a_8d82d680a59360f_lg.jpeg
Kanna, tenn, slät, konisk med dekor av horisontella band,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Uppsatsskål, slipat glas, så kallad Mormorsskål, 1800-takets 2 hälft, _1063a_8d82d681c152f80_lg.jpeg
Uppsatsskål, slipat glas, så kallad Mormorsskål, 1800-takets 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sandström, Yngvar för Seffle Möbelfabrik, tillskriven, lampbord, 1 par, _1064a_8d82d682dccd522_lg.jpeg
Sandström, Yngvar för Seffle Möbelfabrik, tillskriven, lampbord, 1 par,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Matta, antik Hamadan (?), 230 x 125 cm_1065a_8d82d6868f1404f_lg.jpeg
Matta, antik Hamadan (?), 230 x 125 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Skjortknappar, 1 par, 18 karat rödguld med pärlor, _1066a_8d82d68771b2141_lg.jpeg
Skjortknappar, 1 par, 18 karat rödguld med pärlor,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Sybaron, mahogny, lind (?) och elfenben, empire, _1067a_8d82d6883ef8d24_lg.jpeg
Sybaron, mahogny, lind (?) och elfenben, empire,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Miniatyrdalahäst, skuret och bemålat trä, _1068a_8d82d735c350ed5_lg.jpeg
Miniatyrdalahäst, skuret och bemålat trä,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Nålhus, skuret elfenben, Frankrike, antagligen Napoleon III, _1069a_8d82d73844ae609_lg.jpeg
Nålhus, skuret elfenben, Frankrike, antagligen Napoleon III,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Herrarmbandsur med länk, stål, Seiko Laurel/Safir, 1960-tal,_1070a_8d82d7f96888767_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Stege, trä, _1071a_8d82d7fa69e2197_lg.jpeg
Stege, trä,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Egnell, Sven Erik, olja, komposition, _1072a_8d82d7ff510f48e_lg.jpeg
Egnell, Sven Erik, olja, komposition,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Reuterswärd, Oscar, färglito, omöjlig komposition, _1073a_8d82d80242ec738_lg.jpeg
Reuterswärd, Oscar, färglito, omöjlig komposition,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Reuterswärd, Oscar, färglito, omöjlig komposition, _1074a_8d82d803aaf2680_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Fagerström, Hans, olja, Vinterstrand, _1075a_8d82d8049c11772_lg.jpeg
Fagerström, Hans, olja, Vinterstrand,
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Johansson, Nils, olja, fiskebodar i skymning, _1076a_8d82d805802053d_lg.jpeg
Johansson, Nils, olja, fiskebodar i skymning,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Stop, tenn, cylindriskt, lockmedaljong föreställande Karl XV, _1077a_8d82d806978d4b7_lg.jpeg
Stop, tenn, cylindriskt, lockmedaljong föreställande Karl XV,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jonsson, Gösta, olja, _1078a_8d82d8b97fa47d5_lg.jpeg
Jonsson, Gösta, olja,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mat- och kaffeservis, porslin, Seltzmann, _1079a_8d82d8bae0f764a_lg.jpeg
Mat- och kaffeservis, porslin, Seltzmann,
Slutpris1 000 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 1 fanerad iläggsskiva, teak och svartlackerat trä, _1080a_8d82d8bc194705f_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 1 fanerad iläggsskiva, teak och svartlackerat trä,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, 1960-tal, toilettebord med belysning, teak, _1081a_8d82d8bd081f460_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, toilettebord med belysning, teak,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Lindvall, Jonas för Skandiform, stolar, 7 st, ek med vinröd skinnklädsel, _1082a_8d82d8bded2ef6c_lg.jpeg
Lindvall, Jonas för Skandiform, stolar, 7 st, ek med vinröd skinnklädsel,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Dräktvärja, smide med förgyllt bronsfäste, 1700-talets 2 hälft, _1083a_8d82d8c083cf542_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Ämbetsmannavärja i balja, Danmark, 1800-talets 2 hälft, förgyllt bronsfäste med pärlemorplattor samt dekor av Stora Riksvapnet, s_1084a_8d82d8c14d66927_lg.jpeg
Ämbetsmannavärja i balja, Danmark, 1800-talets 2 hälft, förgyllt bronsfäste med pärlemorplattor samt dekor av Stora Riksvapnet, s
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Spatserkäpp, palisander med silverkrycka, sekelskiftet 1900, _1085a_8d82d9a88fbee45_lg.jpeg
Spatserkäpp, palisander med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 1 par, _1086a_8d82d9a95017f50_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 1 par,
Slutpris1 200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, stol, vitlackerat trä med svartvit klädsel, _1087a_8d82d9a9faf27e4_lg.jpeg
Okänd designer, stol, vitlackerat trä med svartvit klädsel,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lundgren, Gillis för IKEA, snurrfåtölj med fotpall, krom med rutig klädsel, Mila, design 1967_1088a_8d82d9aaa88637c_lg.jpeg
Lundgren, Gillis för IKEA, snurrfåtölj med fotpall, krom med rutig klädsel, Mila, design 1967
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj, _1089a_8d82d9ab698d448_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Oinfattade stenar, 4 st, 2 åttkantslipade diamanter om vardera cirka 0,03 carat, _1090a_8d82d9ac42aa3cb_lg.jpeg
Oinfattade stenar, 4 st, 2 åttkantslipade diamanter om vardera cirka 0,03 carat,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hänge, förgylld mässing med böhmiska granater, _1091a_8d82d9ace463b21_lg.jpeg
Hänge, förgylld mässing med böhmiska granater,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti äldre smycken, bijouterier, armbandsur mm,_1092a_8d82d9ada18c1cc_lg.jpeg
Parti äldre smycken, bijouterier, armbandsur mm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Väggplaketter, 9 st, porslin, Påsk, B&G_1093a_8d82d9ae3d76612_lg.jpeg
Väggplaketter, 9 st, porslin, Påsk, B&G
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skrin, skuret trä, vikingastil, sekelskiftet 1900, _1094a_8d82d9aef3dda7a_lg.jpeg
Skrin, skuret trä, vikingastil, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 1 hälft, _1095a_8d82d9af94007b5_lg.jpeg
Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Vas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, dekor i brunt mot celadonfärgad craqueléglasyr, _1096a_8d82d9b07c5bf06_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), skålfat, glaserad terrakotta, _1097a_8d82d9b193fc0a2_lg.jpeg
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), skålfat, glaserad terrakotta,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), vas/skulptur, glaserat lergods, _1098a_8d82d9b24e343d9_lg.jpeg
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), vas/skulptur, glaserat lergods,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, _1099a_8d82d9b3278b2c3_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag, _1100a_8d82d9b43cc84fb_lg.jpeg
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti äldre diverse; lockask/askkopp med Wiradekor, teaterkikare, visitkort mm_1101a_8d82d9b4f9bbe7f_lg.jpeg
Parti äldre diverse; lockask/askkopp med Wiradekor, teaterkikare, visitkort mm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Matta, semiantik Ghom (?) med jaktmotiv, _1102a_8d82d9b5b080322_lg.jpeg
Matta, semiantik Ghom (?) med jaktmotiv,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Morales Schildt för Kosta, vas, glas, graalteknik, _1103a_8d82d9b652b7b2f_lg.jpeg
Morales Schildt för Kosta, vas, glas, graalteknik,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bordsur, förgylld metall på svärtad träplatta, jugend, _1104a_8d82d9b6f5156c7_lg.jpeg
Bordsur, förgylld metall på svärtad träplatta, jugend,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek, _1105a_8d82d9b7a2664f9_lg.jpeg
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Matta, old Zandjan, _1106a_8d82d9b88a10706_lg.jpeg
Matta, old Zandjan,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK