Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), theservis, glaserat lergods,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Skålfat, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Okänd designer, skål, violettglaserad keramik,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Skulptur, patinerad brons på stensockel, dansande satyr,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Gustafsson, Edit, kolteckning, Troll,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Väggskulptur, patinerad brons, vädurshuvud,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Mekanisk sparbössa, patinerat och bemålat gjutjärn, Ol'e Puffer Bull Dog Bank,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bouillottelampa, förgylld och lackerad metall, empirestil,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Skulptur, förgylld brons, sittande Buddha,
Slutpris1 300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hansen, Erik för Le Klint, vägglampa, palisander med vit, veckad plastskärm, sk saxlampa,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Krutflaska, tenn, Grekland, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Okänd designer för C M Cohr, Fredericia och Köpenhamn, kanna för isvatten,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Parti krigsmemorabilia; 2 släpspännen, varav ett med Finland Lejons Ordens Förtjänsttecken,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Cigarettetui, silver och guld (?), Finland, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Parti silver, Finland, 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Parti smycken mm, silver,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Ström, P O för Alsterfors, vas, glas,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Rakspegel med ljushållare, valnöt och förgylld metall, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Slangbellor, 4 st, skuret och delvis bemålat trä, Myanmar (Burma), 1900-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Klewang, hardwood och smide, Indonesien, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Svärd i balja, smide, läder mässing, Malinke (Mandingo), antagligen Guinea,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Bålskål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av personer mm i famille-rose-färger,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Skrin, skuret och rödmålat trä, allmogearbete, 1700-tal, heltäckande dekor av karvsnitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Okänd engelsk designer, pall, svarvad valnöt, art-and-crafts, 1800-talets slut, plakettsignerad Bruce & Co, Upholsterers & Cabinet Makers, Baker St, Portman Square
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Fat, porslin, Kina, Kangxi eller Yongzheng, 1700-talets början, dekor av fågel mm i famille-verte-färger,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av pioner mm i famille-rose-färger,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Vaser, 1 par, porslin, Japan, antagligen Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kärl med handtag och pip, Afrika, 1900-tal, dekor av stiliserad buffel,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockask, ek med lock i polerat stål,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Cigaretthållare, skuret och bemålat trä och textil, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, leksaksget,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas, glaserat stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Tamburmajorstav, svärtat trä, tenn och brons,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kniv i balja, helhorn, samearbete, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Kåsa, svarvat trä, sk Quaich, Skottland, 17-1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, glaserat stengods, stående elefant,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Karaffer, 4 st, glas, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Jordglob med belysning/night-light, plast, Mickey's World Tour,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Reservoirpenna, bakelit och förgylld metall, Conklin, 1920-30-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Henningsen, Pouls för Louis Poulsen, taklampa, orangelackerad metall, PH 4/3,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK