Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00

Okänd designer för Józefina, Krosno, Polen, 1900-talets 2 hälft, konfektskål med lock, glas, _1107a_8d82d9b93c8960e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), theservis, glaserat lergods, _1108a_8d82da3d720986a_lg.jpeg
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), theservis, glaserat lergods,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Skålfat, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, _1109a_8d82da3be2c0f86_lg.jpeg
Skålfat, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Okänd designer, skål, violettglaserad keramik, _1110a_8d82da3cb265533_lg.jpeg
Okänd designer, skål, violettglaserad keramik,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets mitt, _1111a_8d82da3a9f654bf_lg.jpeg
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Skulptur, patinerad brons på stensockel, dansande satyr, _1112a_8d82da39c29b062_lg.jpeg
Skulptur, patinerad brons på stensockel, dansande satyr,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Gustafsson, Edit, kolteckning, Troll, _1113a_8d82da38e9333b2_lg.jpeg
Gustafsson, Edit, kolteckning, Troll,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Väggskulptur, patinerad brons, vädurshuvud, _1114a_8d82da3841aff15_lg.jpeg
Väggskulptur, patinerad brons, vädurshuvud,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Mekanisk sparbössa, patinerat och bemålat gjutjärn, Ol'e Puffer Bull Dog Bank, _1115a_8d82da376b47380_lg.jpeg
Mekanisk sparbössa, patinerat och bemålat gjutjärn, Ol'e Puffer Bull Dog Bank,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bouillottelampa, förgylld och lackerad metall, empirestil, _1116a_8d82da365cc6dda_lg.jpeg
Bouillottelampa, förgylld och lackerad metall, empirestil,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Skulptur, förgylld brons, sittande Buddha, _1117a_8d82da35899fc0e_lg.jpeg
Skulptur, förgylld brons, sittande Buddha,
Slutpris1 300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hansen, Erik för Le Klint, vägglampa, palisander med vit, veckad plastskärm, sk saxlampa, _1118a_8d82da34ba4bad8_lg.jpeg
Hansen, Erik för Le Klint, vägglampa, palisander med vit, veckad plastskärm, sk saxlampa,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Krutflaska, tenn, Grekland, 1800-talets 2 hälft, _1119a_8d82da33f5bbbbd_lg.jpeg
Krutflaska, tenn, Grekland, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Okänd designer för C M Cohr, Fredericia och Köpenhamn, kanna för isvatten, _1120a_8d82da330f1c166_lg.jpeg
Okänd designer för C M Cohr, Fredericia och Köpenhamn, kanna för isvatten,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Parti krigsmemorabilia; 2 släpspännen, varav ett med Finland Lejons Ordens Förtjänsttecken, _1125a_8d82e1fac3c2ddb_lg.jpeg
Parti krigsmemorabilia; 2 släpspännen, varav ett med Finland Lejons Ordens Förtjänsttecken,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Cigarettetui, silver och guld (?), Finland, 1900-talets 1 hälft, _1126a_8d82e26f2c0347d_lg.jpeg
Cigarettetui, silver och guld (?), Finland, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Parti silver, Finland, 1900-tal_1127a_8d82e1ee5b355e7_lg.jpeg
Parti silver, Finland, 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Parti smycken mm, silver, _1128a_8d82e21dd62c3d3_lg.jpeg
Parti smycken mm, silver,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Ström, P O för Alsterfors, vas, glas, _1129a_8d82e1dac1aa6c4_lg.jpeg
Ström, P O för Alsterfors, vas, glas,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Rakspegel med ljushållare, valnöt och förgylld metall, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, _1130a_8d82e1d84a6a9e4_lg.jpeg
Rakspegel med ljushållare, valnöt och förgylld metall, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Slangbellor, 4 st, skuret och delvis bemålat trä, Myanmar (Burma), 1900-tal, _1131a_8d82e220d369370_lg.jpeg
Slangbellor, 4 st, skuret och delvis bemålat trä, Myanmar (Burma), 1900-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Klewang, hardwood och smide, Indonesien, 1900-talets 1 hälft, _1132a_8d82e2353ad4635_lg.jpeg
Klewang, hardwood och smide, Indonesien, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Svärd i balja, smide, läder mässing, Malinke (Mandingo), antagligen Guinea, _1133a_8d82e22b215f894_lg.jpeg
Svärd i balja, smide, läder mässing, Malinke (Mandingo), antagligen Guinea,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal, _1134a_8d82e672493114c_lg.jpeg
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Bålskål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av personer mm i famille-rose-färger, _1135a_8d82e230403409c_lg.jpeg
Bålskål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av personer mm i famille-rose-färger,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Skrin, skuret och rödmålat trä, allmogearbete, 1700-tal, heltäckande dekor av karvsnitt, _1136a_8d82e2718d81c56_lg.jpeg
Skrin, skuret och rödmålat trä, allmogearbete, 1700-tal, heltäckande dekor av karvsnitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger, _1137a_8d82e273676a2ad_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Okänd engelsk designer, pall, svarvad valnöt, art-and-crafts, 1800-talets slut, plakettsignerad Bruce & Co, Upholsterers & Cabinet Makers, Baker St, Portman Square_1138a_8d82e2752571dc7_lg.jpeg
Okänd engelsk designer, pall, svarvad valnöt, art-and-crafts, 1800-talets slut, plakettsignerad Bruce & Co, Upholsterers & Cabinet Makers, Baker St, Portman Square
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger, _1139a_8d82e2a663ab877_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Fat, porslin, Kina, Kangxi eller Yongzheng, 1700-talets början, dekor av fågel mm i famille-verte-färger, _1140a_8d82e2a88226feb_lg.jpeg
Fat, porslin, Kina, Kangxi eller Yongzheng, 1700-talets början, dekor av fågel mm i famille-verte-färger,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av pioner mm i famille-rose-färger, _1141a_8d82e2aff2c3ceb_lg.jpeg
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av pioner mm i famille-rose-färger,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Vaser, 1 par, porslin, Japan, antagligen Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900, _1142a_8d82e2d2c3988f1_lg.jpeg
Vaser, 1 par, porslin, Japan, antagligen Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kärl med handtag och pip, Afrika, 1900-tal, dekor av stiliserad buffel, _1143a_8d82e2d462be347_lg.jpeg
Kärl med handtag och pip, Afrika, 1900-tal, dekor av stiliserad buffel,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockask, ek med lock i polerat stål, _1144a_8d82e2d690776ba_lg.jpeg
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockask, ek med lock i polerat stål,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Väggspegel, 900/1000 silver, Orhan Kenan, Turkiet, 1900-talets 2 hälft, _1146a_8d82e2d7f30bba9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Skulptur, skuren hardwood, Kina, 1900-tal, barn på vattenbuffel, _1147a_8d82e31993c31b0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Cigaretthållare, skuret och bemålat trä och textil, 1900-talets mitt, _1148a_8d82e31b3e7f6d1_lg.jpeg
Cigaretthållare, skuret och bemålat trä och textil, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, leksaksget, _1149a_8d82e31dff25f57_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets mitt, leksaksget,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods, _1150a_8d82e320cd7f1b2_lg.jpeg
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas, glaserat stengods, _1151a_8d82e322a66dce6_lg.jpeg
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas, glaserat stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Tamburmajorstav, svärtat trä, tenn och brons, _1152a_8d82e3244703d95_lg.jpeg
Tamburmajorstav, svärtat trä, tenn och brons,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kniv i balja, helhorn, samearbete, 1900-talets 1 hälft, _1153a_8d82e325f2aee6d_lg.jpeg
Kniv i balja, helhorn, samearbete, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Kåsa, svarvat trä, sk Quaich, Skottland, 17-1800-tal, _1154a_8d82e3278c64943_lg.jpeg
Kåsa, svarvat trä, sk Quaich, Skottland, 17-1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, glaserat stengods, stående elefant, _1155a_8d82e328aff8fea_lg.jpeg
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, glaserat stengods, stående elefant,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Karaffer, 4 st, glas, sekelskiftet 1900, _1156a_8d82e32ab3a51e3_lg.jpeg
Karaffer, 4 st, glas, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Jordglob med belysning/night-light, plast, Mickey's World Tour, _1157a_8d82e33593f18b6_lg.jpeg
Jordglob med belysning/night-light, plast, Mickey's World Tour,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Reservoirpenna, bakelit och förgylld metall, Conklin, 1920-30-tal, _1158a_8d82e337164f0ea_lg.jpeg
Reservoirpenna, bakelit och förgylld metall, Conklin, 1920-30-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Henningsen, Pouls för Louis Poulsen, taklampa, orangelackerad metall, PH 4/3,_1159a_8d82e3388fad6f2_lg.jpeg
Henningsen, Pouls för Louis Poulsen, taklampa, orangelackerad metall, PH 4/3,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK