Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Okänd mästare, vas, flintgods, Kutani (?), sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld, senare monterad till lampa, oidentifierad signatur Tsukuru, h exklusive lamphållare 26 cm_36153a_8dc1cd4573e7e07_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Cyrén Gunnar, för Orrefors, karaff med propp, "Sofiero", design 1960, signerad, h 26 cm_36154a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Frimärken i album, 3 st, USA, Malaysia & Singapore samt hela världen_36155a_lg.jpeg
Frimärken i album, 3 st, USA, Malaysia & Singapore samt hela världen
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Lockurna, fajans, balusterformad med kinesicerande dekor i starkeldsfärger, antagligen kopia efter Manufattura Antonibon, Le Nove, 18-1900-tal, h 45 cm_36156a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Figurin, delvis bemålat porslin, Conta & Böhme, Pössneck, 1800-talets 2 hälft, gående pojke med korg, stämplad signatur, h 13 cm_36157a_8dc1cde848dbca5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Schrag, Julius, tillskriven, olja, stadsbild från Hall im Tirol, 68 x 55 cm, prov: Ingeborg Ellmenreich née Heijkenskjöld_36158a_8dc1ce4dbdd077d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Schrag, Julius, tillskriven, olja, Oberer Stadtplatz, Hall im Tirol, 58 x 48 cm, prov: Ingeborg Ellmenreich née Heijkenskjöld_36159a_8dc1ce5402b6681_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Schrag, Julius, tillskriven, olja, stadsbild från Hall im Tirol, 58 x 48 cm, prov: Ingeborg Ellmenreich née Heijkenskjöld_36160a_8dc1ce550c67862_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Strid, Hardy, akryl, "Spegling", signerad och daterad 1994, 65 x 81 cm, Oeuvre Hardy Strid nummer 12600_36161a_8dc1ce4fa551d97_lg.jpeg
Strid, Hardy, akryl, "Spegling", signerad och daterad 1994, 65 x 81 cm, Oeuvre Hardy Strid nummer 12600
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd engelsk konstnär, kustparti från Wales, otydlig signatur, a tergo betecknad JHH North Wales 1890, 51 x 76 cm_36163e_8dc1cef66fc0d37_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd ungersk konstnär, 1920-30-tal, olja, interiör med sittande dam, otydlig signatur, 80 x 60 cm_36162a_8dc1ce526e5b585_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm_36164a_8dc1ce26b14cd58_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matskedar, 1 par, silver, fiolmodell, stämplade Gustav Granfeldt Borgå Finland 1843, l 19,5 respektive 20,5 cm, total vikt 70 gram, slitage,, lagning_36165a_8dc1cef7d76346f_lg.jpeg
Matskedar, 1 par, silver, fiolmodell, stämplade Gustav Granfeldt Borgå Finland 1843, l 19,5 respektive 20,5 cm, total vikt 70 gram, slitage,, lagning
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matskedar, 15 st, silver, 17-1800-tal, mestadels gammalsvensk modell, total vikt 770 gram_36166a_8dc1cef973279dd_lg.jpeg
Matskedar, 15 st, silver, 17-1800-tal, mestadels gammalsvensk modell, total vikt 770 gram
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Matskedar, 13 st, silver, 17-1800-tal, fiolmodell, total vikt 600 gram_36167a_8dc1cefa9d7b2bc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Lagerbielke, Erika för Orrefors, champagnestrutar 3 st samt champagne/martiniglas, delvis grön glasmassa, "Accent", h 15 respektive 29 cm_36168a_8dc1cf0e4aae469_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nål/nippefat, 5 st, silver, 1800-tal, l 8 - 10 cm, total vikt 115 gram, någon bristning_36169a_8dc1cf47b032bd0_lg.jpeg
Nål/nippefat, 5 st, silver, 1800-tal, l 8 - 10 cm, total vikt 115 gram, någon bristning
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bägare, silver, 1700-talets 2 hälft, svagt trumpetformad på låg fotring, invändigt förgylld, otydligt stämplad 1789, h 6,5 cm, vikt 20 gram_36170a_8dc1cf48b0d570c_lg.jpeg
Bägare, silver, 1700-talets 2 hälft, svagt trumpetformad på låg fotring, invändigt förgylld, otydligt stämplad 1789, h 6,5 cm, vikt 20 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm_36171a_8dc1cf651396ba2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Berg, Monica, olja, kvinnlig figur, signerad, 100 x 80 cm_36172a_8dc1cf645159fb1_lg.jpeg
Berg, Monica, olja, kvinnlig figur, signerad, 100 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Elektrisk båtmodell, teak, 1950-60-tal, l 50 cm, smärre defekter_36173a_8dc1d8f242abfe4_lg.jpeg
Elektrisk båtmodell, teak, 1950-60-tal, l 50 cm, smärre defekter
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, klädhängare, fem krokar varav tre med knoppar av brunt glas, osignerad, l 80 cm_36174a_8dc1d883d294fcb_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda Smide, klädhängare, fem krokar varav tre med knoppar av brunt glas, osignerad, l 80 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spegel, valnöt och förgyllt pastellage, antagligen England, 16-1700-tal, h 53 cm_36175a_8dc1d8f36880de1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Leitner, Gudrun von, färgetsning med carborundum, "La poule", signerad EA, 46 x 38 cm_36176a_8dc1d8f449f88a0_lg.jpeg
Leitner, Gudrun von, färgetsning med carborundum, "La poule", signerad EA, 46 x 38 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Salt/kryddkar, silver, transition senbarock/rokoko, 1700-talets 1 hälft eller mitt, dekor av vridna knäckar, ostämplat, l 8 cm, vikt 50 gram_36177a_8dc1d8f16b5282c_lg.jpeg
Salt/kryddkar, silver, transition senbarock/rokoko, 1700-talets 1 hälft eller mitt, dekor av vridna knäckar, ostämplat, l 8 cm, vikt 50 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Konfektskål, silver, barockstil, dekor av växtlighet, oidentifierad stämpel, möjligen J D Schleissner & Söhne Hanau, sekelskiftet 1900, l 11 cm, vikt 40 gram_36178a_8dc1d8f51ffa422_lg.jpeg
Konfektskål, silver, barockstil, dekor av växtlighet, oidentifierad stämpel, möjligen J D Schleissner & Söhne Hanau, sekelskiftet 1900, l 11 cm, vikt 40 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Holmgreen Rasmussen, Flemming, olja, komposition, signerad, 15 x 15 cm_36179a_8dc1d9211fc5bc4_lg.jpeg
Holmgreen Rasmussen, Flemming, olja, komposition, signerad, 15 x 15 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Petits-pointsbroderier, 2 st, sekelskiftet 1900, dekor av fåglar respektive slottsbyggnad_36180a_8dc1d92211f6791_lg.jpeg
Petits-pointsbroderier, 2 st, sekelskiftet 1900, dekor av fåglar respektive slottsbyggnad
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm_36181a_8dc1d924c951b53_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm_36182a_8dc1d925b570c41_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Mattor, 2 st, semiantika Pou Tou, Kina, 130 resp 125 x 65 cm_36183a_lg.jpeg
Mattor, 2 st, semiantika Pou Tou, Kina, 130 resp 125 x 65 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Damfickur, 18 karat rödguld, Uhlmann, Génève, graverad blomdekor, dia 25 mm, vikt 14,8 gram_36184a_8dc1da4a06036e2_lg.jpeg
Damfickur, 18 karat rödguld, Uhlmann, Génève, graverad blomdekor, dia 25 mm, vikt 14,8 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer (för Bauhaus?), stolar, 1 par, krom med röd galonklädsel, stämplad datering 1953_36185a_8dc1da82041641b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK