Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Spegel, valnöt och försilvrat pastellage, möjligen Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, dekor av guirlander mm, höjd 59 cm, skador_35609a_8dc12bcecbb6a6d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ring, 18 karat rödguld med en åttkantslipad diamant, stämplad Guldsmeders inköps AB, innerdiameter 17 mm, vikt 1,6 gram, säljes till förmån för Kattfotens katthem_35752a_8dc17451ba757c0_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med en åttkantslipad diamant, stämplad Guldsmeders inköps AB, innerdiameter 17 mm, vikt 1,6 gram, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld, Tyskland eller Schweiz, 1900-talets 1 hälft, 23 x 17 mm, medföljer länk i förgylld metall, säljes till förmån för Kattfotens katthem_35753a_8dc17453037ff61_lg.jpeg
Damarmbandsur, 14 karat rödguld, Tyskland eller Schweiz, 1900-talets 1 hälft, 23 x 17 mm, medföljer länk i förgylld metall, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Østern, Bjørn Sigurd för David Andersen, Oslo, halskrage med hänge, sterligngsilver, dekor i lejongul emalj, signerad, hänge l 6,5 cm, i originaletui_35889a_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm_35890a_lg.jpeg
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Kungliga moccakoppar, 5 st, porslin, Royal Copenhagen, framställda till bröllopet mellan Kronprins Pavlos av Grekland (prins av Danmark) och Marie Chantal Miller 1/7 1995, h 5 cm_35892a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Aagaard, Jens J, egen verkstad, Svendborg, halskedja med hänge, niellerat sterlingsilver med facettslipad, vit sten, stämplad, l 38 cm_35893a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Pianopall, skuren och bonad ek med lös broderad dyna, sekelskiftet 1900, längd 78 cm_35894a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lind, Folke, olja, "Kummel och prick II", signerad och daterad 1985, 49 x 57 cm_35895a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kedelv, Poul för Flygsfors, 7 delar konstglas, "Coquille", dekor i polykromt underfång, varierande signaturer, någon etikett, h 6 - 20 cm_35891a_8dc1c135dff7a46_lg.jpeg
Kedelv, Poul för Flygsfors, 7 delar konstglas, "Coquille", dekor i polykromt underfång, varierande signaturer, någon etikett, h 6 - 20 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Giambologna (Jean de Boulogne), efter honom, skulptur, patinerad brons på svart marmorsockel, , Merkurius/Hermes, originalet från 1580, h 54 cm_35896a_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bordsur, förgylld brons, Österrike (?), empiretyp, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dekor av egypticerande hermer, svanar mm, h 40 cm, pendel saknas, senare urverk_35897a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Stenyxa, polerad flinta, lösfynd från yngre stenålder, l 16,5 cm, bär ägarinitialer_35759a_8dc175036e5dd83_lg.jpeg
Stenyxa, polerad flinta, lösfynd från yngre stenålder, l 16,5 cm, bär ägarinitialer
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Rosenfeldt, A, sekelskiftet 1900, olja, katt och kycklingar, signerad, 20 x 32 cm_35762a_8dc175079499c98_lg.jpeg
Rosenfeldt, A, sekelskiftet 1900, olja, katt och kycklingar, signerad, 20 x 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lagerbielke, Erika för Orrefors, glasservis, "Intermezzo blå", design 1985, 9 rödvin-, 8 vitvin-, 8 likör-, 8 grogg-, 8 seltzer-, 8 martini-, 9 whiskyglas samt kanna och karaff, höjd 10-31 cm_35760a_8dc17504a76f35e_lg.jpeg
Lagerbielke, Erika för Orrefors, glasservis, "Intermezzo blå", design 1985, 9 rödvin-, 8 vitvin-, 8 likör-, 8 grogg-, 8 seltzer-, 8 martini-, 9 whiskyglas samt kanna och karaff, höjd 10-31 cm
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, glaserat stengods, Spaniel, ur serien Kennel från 1972, etikettmärkt och med gjuten signatur, h 7 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem_35754a_8dc1745434b31d6_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, glaserat stengods, Spaniel, ur serien Kennel från 1972, etikettmärkt och med gjuten signatur, h 7 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stort parti glas, porslin mm,bland annat Färe Marcolin, Tilgman och Fischer, någon nagg_35755a_8dc176ea832a007_lg.jpeg
Stort parti glas, porslin mm,bland annat Färe Marcolin, Tilgman och Fischer, någon nagg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stort parti leksaker, bl.a Brio_35756a_8dc176eb7dbf631_lg.jpeg
Stort parti leksaker, bl.a Brio
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti tågbanedelar, Märklin, räls, lok, vagnar mm_35900a_lg.jpeg
Parti tågbanedelar, Märklin, räls, lok, vagnar mm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skivspelare, Lenco, L 78, fungerar vid test_35901a_lg.jpeg
Skivspelare, Lenco, L 78, fungerar vid test
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sideboard/byrå, 2 lådor i sarg, teak, otydlig signatur, b 50 cm_35902a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för ILVA, matbord samt 6 stolar, ek, 2 iläggsskivor, bord tot längd 320 cm_35899a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Spegel, palisander med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets mitt, höjd 91 cm_35903a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lütken, Per för Kastrup-Holmegaard, vas samt ljusstake, glas, "Carnaby", design 1968, dekor i rött överfång, h 16 respektive 18 cm_35904a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm_35905a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, vas, turkos glasmassa, spiralvriden dekor, h 18 cm_35906a_lg.jpeg
Okänd konstnär, vas, turkos glasmassa, spiralvriden dekor, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Plaketter 4 st, patinerad brons, ur regentlängd; Kristina, Karl XII, Gustaf III samt Gustav IV Adolf, signerade Skoglund & Olson Gävle, 1900-talets 1 hälft, dia 11 cm_35763a_8dc17508663390d_lg.jpeg
Plaketter 4 st, patinerad brons, ur regentlängd; Kristina, Karl XII, Gustaf III samt Gustav IV Adolf, signerade Skoglund & Olson Gävle, 1900-talets 1 hälft, dia 11 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för EKS, köksvåg, grön plast, höjd 18 cm_35769a_8dc176e92da9923_lg.jpeg
Okänd designer för EKS, köksvåg, grön plast, höjd 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik Afshar, 235 x 160 cm_35770a_8dc176e5114a729_lg.jpeg
Matta, semiantik Afshar, 235 x 160 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Takampel, alabaster med bronsbeslag, Italien, 1910-20-tal, dekor av lagerstav, dia 44 cm, spricka_35798a_8dc1816b8bb1de0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Eilersen, Jens Juul för Eilersen, pall, grå textilklädsel på stålben, "Multi", l 120 cm_35912a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Cano, Juan, blandteknik, Alebrijes, signerad och numrerad 1/1 (!), synlig pappersstorlek 32 x 26 cm_35910a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindekrantz, Bo & Lindau, Börge för  Lammhults Mekaniska Verkstad, barstol, förkromat stålrör och glasfiberarmerad svart plast, "S70", design 1970, h 66 cm_35913a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Sextant, Husun, Henry Hughes & Son, England, 1900-tal, 24 x 22 cm_35911a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Törnquist-Johnson, Karin, olja, sittande akt, signerad och daterad 1925, 61 x 42 cm_35914a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Cano, Juan, blandteknik, Alebrijes, signerad och numrerad 1/1 (!), synlig pappersstorlek 32 x 26 cm_35916a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Reiff, Erik för Royal Copenhagen, skål, glaserat stengods, unik, signerad, diameter 21 cm_35915a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Spegel samt konsolbord, valnöt, spegel senempire, 1800-talets 1 hälft, konsol Swedish Grace 1920-30-tal, total höjd 212 cm_35800a_8dc1834b03af187_lg.jpeg
Spegel samt konsolbord, valnöt, spegel senempire, 1800-talets 1 hälft, konsol Swedish Grace 1920-30-tal, total höjd 212 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, stolar, 1 par, bok med flätad sits, modell snarlik Kaare Klints "Kirkestolen"_35822a_8dc18f9162643d7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lockurnor, 1 par, porslin, Kina, modern tillverkning, blå underglasyrdekor, höjd 20 cm_35823a_8dc18f928a81adb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bang, Michael för Holmegaard, tillskriven skål på fot, dekor i svart mot grå fond, möjligen så kallad "Sort plet og streg", h 28 cm_35918a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fåtölj, sk Emmafåtölj, 1900-talets början, kretongklädsel med dekor av blommor_35865a_8dc1b372049ab8e_lg.jpeg
Fåtölj, sk Emmafåtölj, 1900-talets början, kretongklädsel med dekor av blommor
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3, design 2006, h 33 cm_35919a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Iversen, Per för Louis Poulsen, bordslampa, svartlackerad metall med vit plastskärm, "Combi", modell 23413, design 1967, etikettmärkt, h 52 cm_35921a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Iversen, Per för Louis Poulsen, golvlampa, svartlackerad metall med vit plastskärm, "Combi", modell 28918, design 1967, etikettmärkt, h 125 cm_35922a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Hansen, Hans, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver, 3-delat, stämplat, innermått cirka 13 x 13 cm_35923a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Cyrén Mårten samt Osslund Jonas för Miljöexpo, fåtöljer 1 par, bok med blå läder- och textilklädsel, "Gupp"_35924a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Cyrén Mårten samt Osslund Jonas för Miljöexpo, fåtöljer 1 par, bok med blå läder- och textilklädsel, "Gupp"_35925a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK