Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Jourdan, Charles, ring, förgylld metall, innerdiameter 17 mm_35580a_8dc11d117e39905_lg.jpeg
Jourdan, Charles, ring, förgylld metall, innerdiameter 17 mm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Varley, Mary, olja, caféscen, signerad, 90 x 120 cm_35602a_8dc11ed9181e38f_lg.jpeg
Varley, Mary, olja, caféscen, signerad, 90 x 120 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Koefoed Sørensen, Inge-Lise för Teneragruppen/Royal Copenhagen, vas, fajans, signerad, h 28 cm_35787a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm_35789a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, möjligen för Herman A Kähler, Nästved, vas, glaserat stengods, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av lövverk, numrerad 68, h 15 cm_35788a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik/antik Bachtiari, 205 x 140 cm_35786a_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik Bachtiari, 205 x 140 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, höjd 33 cm_35790a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lockskål, så kallad ägghöna, vitopak glasmassa, 1900-tal, i form av höna i korg, l 22 cm_35796a_8dc1771853b147c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Salongsbord, delvis svarvad och svärtad mahogny, oscarianskt, sekelskiftet 1900m l 64 cm_35794a_8dc177179afb9d0_lg.jpeg
Salongsbord, delvis svarvad och svärtad mahogny, oscarianskt, sekelskiftet 1900m l 64 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jonson, Sven, olja, "Gotiska formelement", signerad och daterad 1952, 49 x 20 cm, proveniens: i arv inom konstnärens familj_35791a_8dc1836b77f66e0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Jonson, Sven, kaseintempera, "Vinter", signerad, 72 x 50 cm, proveniens: i arv inom konstnärens familj_35792a_8dc1836c4a60680_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, "Den trojanska hästen", ur mappen "Strändernas Svall", signerad provtryck, synlig pappersstorlek 51 x 42 cm, proveniens: i arv inom konstnärens familj_35793a_8dc1836d0ccceeb_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglitografi, "Den trojanska hästen", ur mappen "Strändernas Svall", signerad provtryck, synlig pappersstorlek 51 x 42 cm, proveniens: i arv inom konstnärens familj
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk med överskåp, vitmålat trä, "Herrgården", front med 2 lådor och 2 skåpsdörrar, brännstämplad?, b 100 cm, h 184 cm_35795a_8dc1834e343064d_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk med överskåp, vitmålat trä, "Herrgården", front med 2 lådor och 2 skåpsdörrar, brännstämplad?, b 100 cm, h 184 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 - 3 000 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord, vitmålat trä, "Herrgården" med 2 iläggsskivor, 2 karm samt 4 stolar,  tot längd 249 cm_35797a_8dc1834cceb9449_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord, vitmålat trä, "Herrgården" med 2 iläggsskivor, 2 karm samt 4 stolar, tot längd 249 cm
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Vänsterhandsdolk, stål med benskaft, så kallad stiletto, 1600-tal, l 27 cm_35801a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-talets mitt, resande vid Italienskt vägaltare, 77 x 64 cm_35802a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Skål, musselskal med beslag i sterlingsilver, dekor av räka med inläggnigar i pärlemor och rubiner (?), l 31 cm_35803a_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka_35804a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Brynstål, stål med handtag i horn, F Dick, 1900-talets början, längd 47 cm_35613a_8dc12bca10a43ac_lg.jpeg
Brynstål, stål med handtag i horn, F Dick, 1900-talets början, längd 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Leonette, Dan, skål, rakubränd keramik, signerad, höjd 8 cm_35612a_8dc12bcb18d7b7c_lg.jpeg
Leonette, Dan, skål, rakubränd keramik, signerad, höjd 8 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Leonette, Dan, lockurna, rakubränd keramik, signerad, höjd 16 cm_35611a_8dc12bcc6955284_lg.jpeg
Leonette, Dan, lockurna, rakubränd keramik, signerad, höjd 16 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Matbesticksuppsättning, 54 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 13 bordsknivar och 12 gafflar, 12 skedar samt 12 kaffeskedar, 5 sallads samt såsslev, total vikt exklusive knivar 1790 g_35761a_8dc17505e495b6e_lg.jpeg
Matbesticksuppsättning, 54 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 13 bordsknivar och 12 gafflar, 12 skedar samt 12 kaffeskedar, 5 sallads samt såsslev, total vikt exklusive knivar 1790 g
Slutpris9 500 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Okänd designer för Royal Copenhagen, golvvas, porslin, polykrom underglasyrdekor av Kronborg Slott, höjd 43 cm_35805a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Strenco, Tyskland, 1950-tal, robot modell "ST1", h 18 cm, anlupen, antenn saknas_35808a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tillinge, h 28 cm, glasyrnötningar_35807a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Zarf, delvis förgyllt silver, sannolikt osmansk, 17-1900-tal, h 4,5 cm_35806a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lütken, Per för Holmegaard, bordslampa, polykrom dekor mot vit glasmassa, ur serien Cascade, design 1970, höjd inklusive skärmhållare 57 cm_35809a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hein, Piet för Bruno Mathsson, bordsskiva, längd 170 cm_35799a_8dc1834be045a7a_lg.jpeg
Hein, Piet för Bruno Mathsson, bordsskiva, längd 170 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd italiensk (?) konstnär, olja, blomsterförsäljerska, signerad H Giss (?) och daterad 1930, 70 x 55 cm_35706a_8dc1696f5d46f63_lg.jpeg
Okänd italiensk (?) konstnär, olja, blomsterförsäljerska, signerad H Giss (?) och daterad 1930, 70 x 55 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, olja, häst och åsna i stall, signerad JF Herring och daterad 1855, 40 x 40 cm_35707a_8dc16a24f4f3454_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, häst och åsna i stall, signerad JF Herring och daterad 1855, 40 x 40 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bracque, Georges, efter honom, färglito, stilleben med citroner, tryckt signatur, pappersstorlek 40 x 56 cm_35708a_8dc16a25e10edc7_lg.jpeg
Bracque, Georges, efter honom, färglito, stilleben med citroner, tryckt signatur, pappersstorlek 40 x 56 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fickursställ, mässing, så kallat luffararbete, 1800-talets mitt, i form av lyra med hängen, h 17 cm_35714a_8dc16a29247bcb8_lg.jpeg
Fickursställ, mässing, så kallat luffararbete, 1800-talets mitt, i form av lyra med hängen, h 17 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Murre Maxi", ur serien "Murre" från 1975, handsignerad, h 36 cm, minimal bottennagg_35626a_8dc13615c716a10_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Murre Maxi", ur serien "Murre" från 1975, handsignerad, h 36 cm, minimal bottennagg
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kallenberg, Fritz för Kosta, glasservis, ca 45 delar, "Elvira Madigan", 13 vin-, 12 vatten- 10 snaps samt 12 sherry-glas_35619a_8dc1377dd606aaf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj, bonat böjträ med svart läderklädsel, 1960-70-tal, etikettmärkt_35811a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Hansen, Mogens för Stouby, fåtölj, brunbetsat böjträ med ljus skinnklädsel, modell 101, design 1960-tal, etikettmärkt_35810a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Spegellampett, fajans, 16-1700-tal, dekor av akantus, maskaron mm, h 61 cm, lagningar, ljusarm saknas_35814a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lauritzen, Vilhelm för Louis Poulsen, taklampa, vit glaskupa med mässingsfäste, modell VL45 "Radiohus Pendel", design 1945, h cirka 25 cm_35812a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Böcker, Bergman, Bo, knivrelaterade titlar, 33 st_35813a_lg.jpeg
Böcker, Bergman, Bo, knivrelaterade titlar, 33 st
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5500C, bruksslitage_35581a_8dc11da4fbb8d46_lg.jpeg
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5500C, bruksslitage
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6500, slitage_35582a_8dc11da69bfdf80_lg.jpeg
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6500, slitage
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 2500C, slitage_35583a_8dc11da7aa85192_lg.jpeg
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 2500C, slitage
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Record-Rullen, 1500 _35584a_8dc11da89701d97_lg.jpeg
Multiplikatorrulle, ABU Record-Rullen, 1500
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stort parti fiskerullar, drag, flugor, vobbler, pirkar, tillbehör mm_35585a_8dc11e5627f3ef7_lg.jpeg
Stort parti fiskerullar, drag, flugor, vobbler, pirkar, tillbehör mm
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Jalk, Grete för P Jeppesen Møbelfabrik, Store Heddinge Danmark, 1950-60-tal, soffbord, teak med infattad svart melaminskiva, l 160 cm_35815a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, "Pyrola", signerad, h 23 cm_35816a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Heerup, Henry för Anders Nyborg, relief, brons "Stjernebarnet" 1977, gjuten signatur och numrering 1104/1500, 24,5 x 16,5 cm_35817a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Vattendestillator, Pure Water, mini-classic 3, framstår som oanvänd, i originalförpackning_35819a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK