Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Skyttegravskikare, så kallad "Rabbit Ears Periscope", grönlackerad metall, WWI, märkt MG (Ministère de la Guerre), SRPI (Société de Recherches et de Perfectionnements industriels) Puteaux, _35748a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Barnekow, Elisabeth, olja, komposition med gullregn, signerad, 56 x 66 cm_35749a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm_35750a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Illums design group för Illums Bolighus, soffa, svart anilinläder på stålben, "The Sofa", etikettmärkt, l 190 cm_35751a_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Mats Jonasson, skulptur, glas, "Masquerade Blue", signerad och numrerad 159/299, h 27 cm_35624a_8dc1372bf33290e_lg.jpeg
Mats Jonasson, skulptur, glas, "Masquerade Blue", signerad och numrerad 159/299, h 27 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Mats Jonasson,  skulptur, glas, "Aurora", ur serien Masq, signerad och numrerad 24/49, h 40 cm_35625b_8dc137256720481_lg.jpeg
Mats Jonasson, skulptur, glas, "Aurora", ur serien Masq, signerad och numrerad 24/49, h 40 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd designer för San Pacific International, Californien, skulptur, patinerad brons på träsockel, "Dolphins Rising", total h 74 cm_35620a_8dc13619529e62c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Skrivbordsuppsats, 10 delar, tenn, art-déco/funkis, slät med dekor av lejon, stämplad Ernst Svedbom Vetlanda 1934, uppsats l 27 cm_35758a_8dc175013536f02_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Rex, Göte, olja, näten torkas, signerad, 21,5 x 26 cm_35757a_8dc1750048b1b69_lg.jpeg
Rex, Göte, olja, näten torkas, signerad, 21,5 x 26 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bricka, bordsplateau, 800/1000 silver, Tyskland, 1900-talets början, dekor av blomma under glas, stämplad J H Werner Berlin, diameter 21 cm_35766a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I),  träsnitt, kvinnliga musiker, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 37 x 25 cm, smärre pappersskador_35764a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Högtalarelement, 2 par, Markaudio Alpair 7A, framstår oanvända i orignalförpackningar_35765a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Couroc of Monterey, skrin, bakelit med trä- och metallintarsia, dekor av Golden Gate,, gjuten signatur, l 29,5 cm_35767a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mellencamp, John Cougar, poster, offset, signerad och numrerad 200/750, synlig pappersstorlek 62 x 72 cm_35768a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti äldre diverse; smokingur, förgylld mässing, solfjäder, 1800-tal, 2 silverbägare, dessa total vikt 45 gram mm, skador_35560a_8dc11c44017f25f_lg.jpeg
Parti äldre diverse; smokingur, förgylld mässing, solfjäder, 1800-tal, 2 silverbägare, dessa total vikt 45 gram mm, skador
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fickur, silver, 1800-talets 1 hälft, otydliga stämplar, dia 45 mm, smärre defekter_35579a_8dc11d10cc21edc_lg.jpeg
Fickur, silver, 1800-talets 1 hälft, otydliga stämplar, dia 45 mm, smärre defekter
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 6 st, "Helena", design 1976, höjd 22,5 cm_35564a_8dc11c38a4e48a8_lg.jpeg
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 6 st, "Helena", design 1976, höjd 22,5 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti vykort, i huvudsak 1900-talets första hälft_35512a_8dc111f59360d2d_lg.jpeg
Parti vykort, i huvudsak 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Glättesten? längd 24 cm_35505a_8dc02ffc9c43765_lg.jpeg
Glättesten? längd 24 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Erik, pastell, "Pastoral", signerad och daterad juli 1934, synlig pappersstorlek 25 x 31 cm (totalt 30 x 34 cm), medföljer kvitto_35772a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gornova, Edite, blandteknik med collage, kvinnoporträtt, a tergo signerad, 61 x 50 cm_35773a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old Persisk, 185 x 145 cm_35774a_lg.jpeg
Matta, old Persisk, 185 x 145 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Picart, Bernard, kopparstick 2 st, Alpheus och Arethusa respektive Oeneus straff, ur "Le Temple Des Muses", ed Zacharie Chatelain, Amsterdam 1733, synlig pappersstorlek 39 x 28 cm_35775a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Champagnekylare, koppar, barockstil, sekelskiftet 1900, dekor av godronner och festoner, l 37 cm_35771a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Franck, Kaj för Iittala, dricksglas, "Kartio", design 1958, 3+5 st, 21 cl, höjd 8 cm_35568a_8dc11ca1b0dfc7e_lg.jpeg
Franck, Kaj för Iittala, dricksglas, "Kartio", design 1958, 3+5 st, 21 cl, höjd 8 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Paradisverkstaden, Öland, vas, celadonglaserat lergods, "Fröhus", signerad, höjd 10 cm_35569a_8dc11ca2d6b3de3_lg.jpeg
Okänd designer för Paradisverkstaden, Öland, vas, celadonglaserat lergods, "Fröhus", signerad, höjd 10 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wärff, Göran för Kosta, skulpturer, 9 st glas, "Familjen", höjd 5-16 cm, _35570a_8dc11ca42f7acf2_lg.jpeg
Wärff, Göran för Kosta, skulpturer, 9 st glas, "Familjen", höjd 5-16 cm,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lynd, Jackie för Rörstrand, theservisdelar, Pomona/Diamant, 2 koppar, 5 underfat_35571a_8dc11ca53c7e7fa_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, ca 40 delar_35572a_8dc11ca646a4aa3_lg.jpeg
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, ca 40 delar
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord med undre tidskriftshylla, teak, längd 120 cm_35778a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Hutschenreuther, matservis, porslin, "Dresden"_35779a_lg.jpeg
Okänd designer för Hutschenreuther, matservis, porslin, "Dresden"
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd skandinavisk designer, 1960-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, bredd 86 cm, längd 150 + 2x52 (totalt 254 cm), normalt bruksslitage med någon fläck, mittskiva solblekt_35776a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Wiiralt, Eduard, efter honom, mapp med 20 offsetreproduktioner_35777a_lg.jpeg
Wiiralt, Eduard, efter honom, mapp med 20 offsetreproduktioner
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets mitt eller 2 hälft, olja, båt på strand, a tergo betecknad "Lund", 22 x 33 cm_35780a_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, palisander, 2 utdragbara skivor i svart melamin, tot längd 200 cm_35578a_8dc11d0ec6628ab_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti kaffe- och theservisdelar, Arabia och Gefle, _35573a_8dc11ca809db77d_lg.jpeg
Parti kaffe- och theservisdelar, Arabia och Gefle,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Symaskin, Husqvarna automatic 21E, i väska_35574a_8dc11cff8fb9bbb_lg.jpeg
Symaskin, Husqvarna automatic 21E, i väska
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Luftgevär, Diana, modell 35, kaliber 4,5 mm_35510a_8dc11162ee5e0bf_lg.jpeg
Luftgevär, Diana, modell 35, kaliber 4,5 mm
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stort parti vykort, i huvudsak 1900-talet_35511a_8dc111f962c817c_lg.jpeg
Stort parti vykort, i huvudsak 1900-talet
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, trädgårdsurnor, 2 st, gjutjärn, höjd 33 - 47 cm_35502a_8dc111a81004382_lg.jpeg
Okänd designer, trädgårdsurnor, 2 st, gjutjärn, höjd 33 - 47 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti mikrofoner, 10 st, bland annat Sony, JVC och KCM_35781a_lg.jpeg
Parti mikrofoner, 10 st, bland annat Sony, JVC och KCM
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skeppsmodell, skuret trä och textil, 1900-tal, kustseglaren Thordenskjold, längd 90 cm_35782a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Urban, Rey, egen verkstad, brosch, sterlingsilver, dekor av spetsar, stämplad Stockholm 1963, h 5 cm_35783a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mantel, Helmut, akryl, Skymningslandskap, signerad, 88 x 100 cm_35785a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Royal Copenhagen, jultallrik för fransk marknad, 1909, diameter 15,5 cm_35784a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegel, skuret trä och växtfiber, Afrika, modern tillverkning, tot höjd 35 cm_35565a_8dc11c455455c34_lg.jpeg
Spegel, skuret trä och växtfiber, Afrika, modern tillverkning, tot höjd 35 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti lockaskar samt vas, porslin, Herend, 1900-talets 2 hälft, genombruten dekor, höjd 6-14 cm_35575a_8dc11ca95b8be3a_lg.jpeg
Parti lockaskar samt vas, porslin, Herend, 1900-talets 2 hälft, genombruten dekor, höjd 6-14 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vaser, 1 par porslin, Japan, 1900-talets 2 hälft, monterade till bordslampor, höjd 36 cm_35576a_8dc11d0f987aa26_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK