Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Signetring, 18 karat rödguld med karneol, denna med graverad dekor av svan, ostämplad, ring 17-1800-tal, karneol sannolikt äldre, innerdiameter 19 mm, vikt 6,2 gram_35559a_8dc11c42d2afeba_lg.jpeg
Signetring, 18 karat rödguld med karneol, denna med graverad dekor av svan, ostämplad, ring 17-1800-tal, karneol sannolikt äldre, innerdiameter 19 mm, vikt 6,2 gram
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kaffeservis, 4 delar, silver, empirestil, godronnerat liv på lejontassar, stämplade Karl Andersson Stockholm 1916, kaffekanna h 24 cm, total vikt 1970 gram_35653a_8dc137ed9616256_lg.jpeg
Kaffeservis, 4 delar, silver, empirestil, godronnerat liv på lejontassar, stämplade Karl Andersson Stockholm 1916, kaffekanna h 24 cm, total vikt 1970 gram
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, löstagbara kandelaberarmar, h 46 cm_35656a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Saltkar, sterlingsilver, England, George III, volutformade ben, rocailleornerat brätte, otydliga stämplar London 1767, l 9 cm, vikt 55 gram, 1 fäste med trolig lagning_35655a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lanté, Louis Marie, tillskriven, miniatyrer, 1 par, gouache, köpmannen och sjökaptenen i Drammen Povel Lilløe Lund och hh _35658a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer för Dyrlund, tantalus, teak, 1900-talets 2 hälft, uttag för 3 flaskor, l 34 cm_35657a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Björck, Oscar, oljemålningar, 1 par, porträtt av knivfabrikör Johan Engström Eskilstuna och hh, signerade och daterad 1898, 75 x 58 cm_35659a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Rocca, Luigi, olja, hamnmotiv från Portofino, signerad och daterad 1986, synlig bildstorlek 20 x 30 cm_35640a_8dc1364ed26b2fc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Rocca, Luigi, olja, hamnmotiv från Portofino, signerad och daterad 1986, synlig bildstorlek 20 x 30 cm_35641a_8dc1364e362231e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Svensson, Roland, färglitografi, "Nätbåten Gillöga", signerad och numrerad 64/250, synlig pappersstorlek 45 x 58 cm_35639a_8dc136501872b12_lg.jpeg
Svensson, Roland, färglitografi, "Nätbåten Gillöga", signerad och numrerad 64/250, synlig pappersstorlek 45 x 58 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Svensson, Roland, färglitografi, "Rorsman Jacob Wallenberg", signerad och numrerad 41/190, synlig pappersstorlek 69 x 56 cm_35638a_8dc13650d57d0b3_lg.jpeg
Svensson, Roland, färglitografi, "Rorsman Jacob Wallenberg", signerad och numrerad 41/190, synlig pappersstorlek 69 x 56 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Svensson, Roland, färglitografi, Gillöga, Västerhamn, signerad och numrerad P.T, synlig pappersstorlek 31 x 47 cm_35637a_8dc1365176f276a_lg.jpeg
Svensson, Roland, färglitografi, Gillöga, Västerhamn, signerad och numrerad P.T, synlig pappersstorlek 31 x 47 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._35661a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._35662a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._35660a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._35663a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, rosa glasmassa, signerad, längd 13,5 cm_35483a_8dc0229f28306b7_lg.jpeg
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, rosa glasmassa, signerad, längd 13,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Englund, Eva för Pukeberg, skålfat, Malakit, signerad och daterad -91, diameter 36 cm_35484a_8dc021832a331a9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, blått underfång, signerad, höjd 33 cm_35486a_8dc02186b3e61ee_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Hoff, Paul, vas, signerad, höjd 36 cm_35487a_8dc0218584deee4_lg.jpeg
Hoff, Paul, vas, signerad, höjd 36 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kedelv, Poul för Reijmyre, bordslampor , 1 par, glas, höjd inkl lamphållare, 45 cm_35489a_8dc02251b71d7f9_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar, _35668a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lindgren, Emil, olja, musselplockerska Bretagne, signerad och daterad 1923, 68 x 90 cm_35669a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, musik/hyllmöbel, palisander och aluminium, System Cabinet 70 (SC70), design 1979, 80 cm_35671a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Londi, Ando för Bitossi, skulptur, chamotterat stengods, Rimini Blu-glasyr, duva, signerad "Italy" samt otydligt numrerad, l 22 cm_35670a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm_35672a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Jardinière/champagnekylare, silver, Swedish Grace, 1920-tal, heltäckande kulhamrad dekor, stämplad Hovjuvelerare C G Hallberg Stockholm 1920, l 44 cm, vikt 1800 gram, _35642a_8dc1371fb965584_lg.jpeg
Jardinière/champagnekylare, silver, Swedish Grace, 1920-tal, heltäckande kulhamrad dekor, stämplad Hovjuvelerare C G Hallberg Stockholm 1920, l 44 cm, vikt 1800 gram,
Slutpris9 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Mammuttand, höjd 17 cm_35643a_8dc137527a2a5cb_lg.jpeg
Mammuttand, höjd 17 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Fossil mammuttand, höjd 12 cm_35644a_8dc13753c73b237_lg.jpeg
Fossil mammuttand, höjd 12 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulpturfragment, terrakotta, Djenné, Mali, ryttare till häst, enligt påteckning åldersbedömd av Ralph Kotalla till 4-800 e Kr, längd 29 cm_35645a_8dc137551f8462e_lg.jpeg
Skulpturfragment, terrakotta, Djenné, Mali, ryttare till häst, enligt påteckning åldersbedömd av Ralph Kotalla till 4-800 e Kr, längd 29 cm
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skulpturfragment, terrakotta, Mali, höjd 11 cm_35646a_8dc137562ff41ef_lg.jpeg
Skulpturfragment, terrakotta, Mali, höjd 11 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bonnaud Magnussen, Dominique, olja, komposition, signerad, 46 x 38 cm_35677a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin porslin, Japansk jonglörflicka, modellnummer 1326, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm_35676a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Nattygs/avlastningsbord på hjul, mahogny med vit marmorskiva, sekelskiftet 1900, låda samt skåp, h 82 cm_35678a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor, signerad och numrerad 429/1750, synlig pappersstorlek 58 x 78 cm_35679a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Zawadsky, Marian för Tilgmans, lockurna, fajans, "Iduns Silveräpplen", signerad och daterad 1960, h 41 cm_35680a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, vas, grön glasmassa, signerad, höjd 32,5 cm_35490a_8dc021813ffbb11_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, Kronskål, diameter 23 cm_35492a_8dc02250b14b322_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, Kronskål, diameter 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
2 delar sodaglas, antagligen Sandvik, diameter 19,5 resp 21,5 cm_35493a_8dc021841b43263_lg.jpeg
2 delar sodaglas, antagligen Sandvik, diameter 19,5 resp 21,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 400 SEK
Sybord, mahogny, 1950-talet, låda i sarg, längd 63 cm_35494a_8dc111a93f94ce7_lg.jpeg
Sybord, mahogny, 1950-talet, låda i sarg, längd 63 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lindblad, Gun för Strömbergshyttan, vas, blå/svart glasmassa, kalebassformad, signerad UNIK 1989, höjd 29 cm_35539a_8dc11008423bfe8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stålhane Carl Harry för Rörstrand, skål, glaserat flintgods, "California", design 1952, längd 53 cm_35540a_8dc110099e0d332_lg.jpeg
Stålhane Carl Harry för Rörstrand, skål, glaserat flintgods, "California", design 1952, längd 53 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ward, Karin, skulptur, patinerad och förgylld koppar, kvinnodjur, signerad och daterad -97, h 10,5 cm_35682a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Osten, Carl Henric von, bataljkarta, kopparstucken, "Eigentlicher Abriss Der Reichsstatt Dünckelspill..." (Dinkelsbühl intages), ur "Theatrum Europaeum", Matthäus Merian1652, _35683a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage_35684a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Martin, Johan Fredrik efter Elias,  etsning "Stockholm sedt från Mose-Backe på Södermalm", ur "Svenska Vuer" Stockholm, 1805-12, senare avdrag, synlig pappersstorlek  58 x 83 cm_35681a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Skulptur, terrakotta på träsockel, häst, Han-stil, 1900-tal, längd 49 cm_35647a_8dc1375764c38be_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Jirlow, Lennart, färglitografi, Fiolspelaren, signerad, synlig pappersstorlek 48 x 65 cm_35634a_8dc1363ebccbeee_lg.jpeg
Jirlow, Lennart, färglitografi, Fiolspelaren, signerad, synlig pappersstorlek 48 x 65 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK