Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Araújo, Emanõel, portfölj med 7 färgträsnitt (samt smutstitel), "Bahia" 1964, samtliga signerade, ed Editóra Cultrix 1965, pappersstorlek 54 x 38 cm, _35820a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Rasmussen, AF, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, modell 207B, signerade, h 7,5 cm, diameter 10 cm, fyllda_35818a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bentler, Frank J, bordslampa, krom med vit plastskärm, Danmark 1960-tal, modellnummer A 3373, h 48 cm_35821a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, vinglas, 9 + 1 st, "Filippa", design 1991, dekor av gröna ränder, höjd 16 cm_35691a_8dc168431a2fdb3_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, vinglas, 9 + 1 st, "Filippa", design 1991, dekor av gröna ränder, höjd 16 cm
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Eres, Arnold, olja, "Nature morte", signerad och daterad 1966, 66 x 81 cm_35631a_8dc1371e0c31893_lg.jpeg
Eres, Arnold, olja, "Nature morte", signerad och daterad 1966, 66 x 81 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Eres, Arnold, olja, stilleben, signerad och daterad 1966, 66 x 81 cm_35630a_8dc1371ef5d1e5f_lg.jpeg
Eres, Arnold, olja, stilleben, signerad och daterad 1966, 66 x 81 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, berglandskap, oidentifierad signatur, synlig bildstorlek 43 x 52 cm_35633a_8dc1363c9bd38c8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, Norge 1900-talets mitt, stämplade Thorvald Marthinsen Tönsberg, svensk importstämpel, h 10 cm, fylld fot_35665a_8dc14e676a59722_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, silver, Norge 1900-talets mitt, stämplade Thorvald Marthinsen Tönsberg, svensk importstämpel, h 10 cm, fylld fot
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, tillskriven, kanna, blå glasmassa, h 31,5 cm_35687a_8dc1683e01bbea9_lg.jpeg
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, tillskriven, kanna, blå glasmassa, h 31,5 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, antagligen för Vetri, Murano, bordslampor, 1 par, glas, dekor av vertikala ränder, h inklusive lamphållare 58 cm_35632a_8dc1372091ff936_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bianconi, Fulvio för Venini, Murano, skål, glas, "Fasce Orizzontale", osignerad, diameter 13 cm_35690a_8dc16841ee661de_lg.jpeg
Bianconi, Fulvio för Venini, Murano, skål, glas, "Fasce Orizzontale", osignerad, diameter 13 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Byrå, mahogny med grön stenskiva, intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets mitt, 2 lådor, längd 80 cm_35828c_8dc18fa5ae20448_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ordförandeklubba, silver och ebenholz (?), stämplad CG Hallberg Stockholm 1935, total vilt 350 gram, bär ägargravyr_35832a_8dc18ff90fef2a1_lg.jpeg
Ordförandeklubba, silver och ebenholz (?), stämplad CG Hallberg Stockholm 1935, total vilt 350 gram, bär ägargravyr
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Santini, A, skulptur, lackerad gips, häst, längd 35 cm, svans med nagg_35503a_8dc02ffd95dc749_lg.jpeg
Santini, A, skulptur, lackerad gips, häst, längd 35 cm, svans med nagg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta_35834a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta_35833a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, äppelsnattare, a tergo betecknad T E Richardson Battersea 1868, 51 x 41 cm, smärre dukhål_35835a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm_35836a_lg.jpeg
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Väggdekoration/rökelsekar(?), terrakotta, Aztec-stil, Mexiko, 1900-talets 2 hälft, h 43 cm_35837a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs Malm, 1900-talets 2 hälft, höjd 26 cm_35497a_8dc0224fa875d1a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Pakistan (?), 195 x 120 cm_35541a_8dc111a6e0de487_lg.jpeg
Matta, old Pakistan (?), 195 x 120 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Strinning, Nils, vägghylla, teak och vitlackerad metall, "String", 3 hyllplan, bredd 80 cm, bruksslitage_35603a_8dc12a4df768cb4_lg.jpeg
Strinning, Nils, vägghylla, teak och vitlackerad metall, "String", 3 hyllplan, bredd 80 cm, bruksslitage
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Strinning, Nils, vägghylla, teak och vitlackerad metall, "String", 3 hyllplan, bredd 80 cm, bruksslitage_35604a_8dc12a4d0f6ae7a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Picasso, Pablo Ruíz, scarf, serigrafi på silke, sjal, "Colombe de la Paix" framställd för Internationella Ungdomskongressen för fred i Moskva 1957, _35605a_8dc12a4a81244d5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Anton Michelsen, Köpenhamn, starkvinskanna, glas med sterlingsilvermontage, stämplad med Kunglig Hovleverantörsstämpel, höjd 16 cm_35838a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, glaserat lergods, dekor av fågel mm mot urangul fond, signerad, dia 31 cm, obetydliga nagg_35839a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, Flora Danica, Polyporus Giganteus (Jätteticka), synlig pappersstorlek 35 x 22 cm_35840a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Krüger, Hans Sneedorff, egen verkstad Köpenhamn, skulpturer 3 st, rostfritt stål på skifferplattor, etikettmärkta, 29 x 29 cm, någon nagg_35841a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vilfåtölj, svarvad valnöt med blommig klädsel, 1800-talets slut_35842a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Vägghylla med spegel, förgylld metall och trä med prismor, sekelskiftet 1900, h 44 cm_35847a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
 Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, stolar, Peter för Lammhults, stapelstolar, 6 st, röd polyamidplast på kromat underrede, "Campus Air", design 1992_35848a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dosa, silver, svampformad med guldinkrusterad dekor mot niellerad fond, Persien (?),18-1900-tal, dia 4 cm_35849a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Haas, Georg efter Lorentzen, Christian August, kopparstick, handkolorerat, 17-1800-tal, Magnus Stembock kapitulerar till Frederik IV i Tönningen 1713, 35 x 46 cm, något gulnat_35846a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Teckning, akvarellerad tusch med guldinslag, Kina, Qing, personer i tempelmiljö, pappersstorlek 22 x 28 cm_35845a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Figuriner, 4 st, porslin, Capo di Monte, 1900-tal, franska soldater från Napoleonkrigen, polykrom och förgylld dekor, h 18 - 19 cm, 1 finger med nagg_35843a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Rosenthal, skål, porslin, dekor av ränder i grönt och guld, modellnummer L 282, h 20 cm_35844a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, personer vid brunn, 20 x 16 cm_35850a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Ikea, modell T0319,  taklampa, grålackerad metall och glas, 5 ljuspunkter, höjd 50 cm_35607a_8dc12a4b309c2fa_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Trost, Eugen för Upsala-Ekeby, kaffeservisdelar, 5 delar, flintgods, "Zebra", design 1955, 2 kaffekoppar och 3 underfat, dessa dia 13,5 samt 15,5 cm, bruksslitage, 1 kopp utan märkning_35608d_8dc12a0df294867_lg.jpeg
Trost, Eugen för Upsala-Ekeby, kaffeservisdelar, 5 delar, flintgods, "Zebra", design 1955, 2 kaffekoppar och 3 underfat, dessa dia 13,5 samt 15,5 cm, bruksslitage, 1 kopp utan märkning
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Serverings/drinkvagn, glas, mässing och trä, längd 67 cm_35610a_8dc12bcda11df5e_lg.jpeg
Serverings/drinkvagn, glas, mässing och trä, längd 67 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Guldmynt, Österrike 1 dukat Frans Josef 1915, 3,5 gr 986/1000 guld, den högsta guldhalten i något mynt i världen_35615a_8dc12bc7e9f3e17_lg.jpeg
Guldmynt, Österrike 1 dukat Frans Josef 1915, 3,5 gr 986/1000 guld, den högsta guldhalten i något mynt i världen
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Takkrona, förgylld mässing och prismor, dia 25 cm_35618a_8dc137515cc9c69_lg.jpeg
Takkrona, förgylld mässing och prismor, dia 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, taklampa, röd plast och mässing, anlupen, diameter 55 cm_35852a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vantore, Mogens, olja, landsby, signerad, 65 x 80 cm_35853a_lg.jpeg
Vantore, Mogens, olja, landsby, signerad, 65 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bang, Jacob, byst, blåglaserat stengods, porträtt av författaren Henrik Pontoppidan, signerad och daterad 2002, h 41 cm_35854a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Allard, Gunilla för Lammhults, loungebord, svartlackerat på brännlackerad metallfot, "Cinema", design 1993, diameter 50 cm_35851a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Barbie, Golden Dream motor home samt 2 dockor (1966 & 1976), ej genomgånget, i originalförpackning_35855a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, mässing, empirestil, 1800-talets slut, dekor av akantus mm, h 43 cm, borrade ljuspipor_35856a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK