Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Behrend, Rudolf, olja, brygga med metande, signerad, a tergo oljeskiss, 50 x 61 cm_35857a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mätinstrument, 2 st i låda, bland annat CO2-mätare, sekelskiftet 1900_35621a_8dc13731c92c5ee_lg.jpeg
Mätinstrument, 2 st i låda, bland annat CO2-mätare, sekelskiftet 1900
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Yxa, flinta, tjocknackig, lösfynd från yngre stenålder, l 13 cm_35623a_8dc1372aac01ead_lg.jpeg
Yxa, flinta, tjocknackig, lösfynd från yngre stenålder, l 13 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, hermelin, signerad, längd 23 cm, medföljer sockel_35627a_8dc13617f53f851_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Milles, Carl för GAB, efter honom, askfat, silver och bakelit, "Vindarnas lek", stämplat Stockholm, diameter 12 cm, vikt 115 gram_35666a_8dc14e6ad871a2d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 11 st, "Helena", design 1976, höjd 22,5 cm_35667a_8dc14e6c1a6e1ff_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 43 cm, lockknopp med lagning_35860a_lg.jpeg
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 3 facettslipade diamanter, stämplad Heribert Engelbert Stockholm 2003, innerdiameter 16 mm_35861a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning_35859a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, "Un soir au café", signerad och numrerad 298/310, synlig pappersstorlek 49 x 63 cm_35862a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för Firma W A Bolin, skålar, 4 st, silver, slät modell, stämplade Stockholm 1945 (1 1949), dia 12 cm, total vikt 475 gram_35863a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, vas, glaserad keramik, dekor i blått och guld, höjd 37 cm_35629a_8dc1361d3dff7d2_lg.jpeg
Okänd designer, vas, glaserad keramik, dekor i blått och guld, höjd 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bägare, delvis förgylld silver, stämplad C G Hallberg Stockholm 1946, h 18 cm, vikt 235 gram, ägargravyr_35652a_8dc137eed4a44a3_lg.jpeg
Bägare, delvis förgylld silver, stämplad C G Hallberg Stockholm 1946, h 18 cm, vikt 235 gram, ägargravyr
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för H Aynsleys & co, mat- och kaffeservisdelar, England_35654a_8dc137ec050cf92_lg.jpeg
Okänd designer för H Aynsleys & co, mat- och kaffeservisdelar, England
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ytterkrukor, 2 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, 2 st, diameter 13 respektive 25 cm_35688a_8dc1683eaa141b6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Kaffeservisdelar, porslin, 10 koppar, 11 underfat samt 9 assietter och 1 sockerskål, Royal Copenhagen Blå Blomst, enstaka 2:a sortering_35867a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, rödlackerad metall och koppar, h 29 cm_35868a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm_35869a_lg.jpeg
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd keramiker, skål, terrakotta, geometrisk dekor, signerad IB, dia 35 cm_35870a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, svartlackerad metall och koppar, h 29 cm_35871a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK

_35872a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd grönländsk konstnär, skulptur, så kallad Tupilak, skuren sten, isbjörn (?), märkt Grønlandsk Husflid, l 10 cm_35866a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kaffeservis, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 40 delar, bland annat 11 koppar med underfat samt kaffekanna, lock till sockerskål med lagning_35873a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Gate, Simon för Orrefors, skål, glas, "Tusen fönster", desogn 1936, signerad, diameter 21 cm, minimal nagg_35689a_8dc1683fc241816_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakelplattor, dekor av kor, signerad , 31 x 15 cm_35705a_8dc1697007a71c1_lg.jpeg
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakelplattor, dekor av kor, signerad , 31 x 15 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färgetsning, "Ankarplats", ur mappen "Vila och vaka" ed. GKM 1977-78, signerad HC, synlig pappersstorlek 36 x 54 cm_35709a_8dc16a26a75af98_lg.jpeg
Olson, Axel, färgetsning, "Ankarplats", ur mappen "Vila och vaka" ed. GKM 1977-78, signerad HC, synlig pappersstorlek 36 x 54 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lönnå, Kjell, färglitografi, "Soluppgång", signerad och numrerad 138/360, synlig pappersstorlek 34 x 33 cm_35710a_8dc16a2bc348876_lg.jpeg
Lönnå, Kjell, färglitografi, "Soluppgång", signerad och numrerad 138/360, synlig pappersstorlek 34 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lönnå, Kjell, färglitografi, "Kristallen klara", signerad och numrerad 252/360, synlig pappersstorlek 34 x 33 cm_35711a_8dc16a2c7a07e2c_lg.jpeg
Lönnå, Kjell, färglitografi, "Kristallen klara", signerad och numrerad 252/360, synlig pappersstorlek 34 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kellerman, Martin, gicléetryck, "I huvudet på Rocky", signerad och numrerad 112/250, daterad 2018, synlig pappersstorlek 69 x 59 cm_35874a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Frankrike, Louis XV-stil, 1900-talets 1 hälft, randig klädsel_35875a_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Frankrike, Louis XV-stil, 1900-talets 1 hälft, randig klädsel
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Frisk, Thomas, väggfat, glaserad keramik, dekor av blomma, signerat och daterat -81, höjd 40 cm_35876a_lg.jpeg
Frisk, Thomas, väggfat, glaserad keramik, dekor av blomma, signerat och daterat -81, höjd 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skrivskrin, masurbjörk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, inredning med spegel samt små fack och lådor, l 38 cm, smärre defekter_35877a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Julin, Johan Fredrik, akvarell, 1800-talets 1 hälft, herrgårdsbyggnad vid vatten, signerad, 25 x 32 cm_35879a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Väggspegel, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonkrön, h 136 cm_35880a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, England, antagligen regency, 1800-talets 1 hälft, h 26 cm_35878a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Akvatint (?), handkolorerad, "The Fox Chase", sekelskiftet 1900, i samtida ram, denna med små defekter, synlig pappersstorlek 48 x 54 cm_35712a_8dc16a2ade3234d_lg.jpeg
Akvatint (?), handkolorerad, "The Fox Chase", sekelskiftet 1900, i samtida ram, denna med små defekter, synlig pappersstorlek 48 x 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd italiensk konstnär, olja, sekelskiftet 1900, flicka i folkdräkt, 32 x 24 cm_35713a_8dc16a29f2e97f7_lg.jpeg
Okänd italiensk konstnär, olja, sekelskiftet 1900, flicka i folkdräkt, 32 x 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, mässing och brännlackerad metall, justerbar höjd_35715a_8dc16a287573dbe_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sabel (pallasch) i balja, antagligen m/cirka 1870 för officer vid infanteriet, dubbeleggad klinga stämplad Svalling Eskilstuna, text Konungen respektive Fäderneslandet, total l 95 cm, _35717a_8dc16ab804c30f6_lg.jpeg
Sabel (pallasch) i balja, antagligen m/cirka 1870 för officer vid infanteriet, dubbeleggad klinga stämplad Svalling Eskilstuna, text Konungen respektive Fäderneslandet, total l 95 cm,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Rökelsekar, porslin, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, genombrutet lock med dekor av Fo-hund i lotus, l 20 cm_35881a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Olsen, Thorkild för Royal Copenhagen, matservis, porslin,  "Hvedekorn" (Wheat) ca 33 delar_35884a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador_35887a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, skulptur, patinerad brons på stensockel, organisk form, oidentifierad signatur, h 13,5 cm_35888a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ekström, Yngve för ESE-Möbler (senare Swedese), Vaggeryd, bord, palisander med mässingsbeslag, benställning i bonat böjträ, triangulär skiva, "Krok", design 1953, l 52 cm, _35886a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med mortel, signerad, 46 x 55 cm_35885a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Spjutspets, flinta, lösfynd från yngre stenålder, cirka 2000 fKr, l 13 cm_35883a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färgoffset, "No, Nein, Njet", utförd till Nordiska Fredsrörelsens säkerhets-och nedrustningskonferens i Stockholm 1983, ed Carlsson & Browman, Stockholm 1983, 65 x 50 cm_35882a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Tamburmajor, bemålat trä och metall, Newport, 1900-talets 2 hälft, dekor av åror och frälsarkrans, höjd 217 cm_35716a_8dc16a27a36ee88_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK