Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Thorén, Esaias, olja, ”Skål, gren och blad”, signerad och daterad -31, 38 x 55 cm, a tergo utställningsetikett_34554a_8dbf4dfd41c1ea8_lg.jpeg
Thorén, Esaias, olja, ”Skål, gren och blad”, signerad och daterad -31, 38 x 55 cm, a tergo utställningsetikett
SlutprisInga bud
Värdering320 000 - 340 000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, dekor i etsat, polykromt underfång, signerad Unik, diameter 32 cm_35488a_8dc02252cc6e5c6_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, dekor i etsat, polykromt underfång, signerad Unik, diameter 32 cm
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Värja för officer vid Kejserliga Marinen, barnmodell, Tyska Riket sekelskiftet 1900, stålklinga, mässingsfäste med benkavel, längd 52 cm_35507a_8dc02ffaef20384_lg.jpeg
Värja för officer vid Kejserliga Marinen, barnmodell, Tyska Riket sekelskiftet 1900, stålklinga, mässingsfäste med benkavel, längd 52 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jörgensen, Jette, skål, glas, dekor av tjädrar i skog i etsat, polykromt underfång, signerad Ateljé -89, diameter 24,5 cm_35491a_8dc021a85883194_lg.jpeg
Jörgensen, Jette, skål, glas, dekor av tjädrar i skog i etsat, polykromt underfång, signerad Ateljé -89, diameter 24,5 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, rådjur, signerad, medföljer sockel, längd 29 cm_35485a_8dc0229e5ea67c6_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, rådjur, signerad, medföljer sockel, längd 29 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Miró, Joan, färglito, "Agora I" 1971, ed Arte Adrien Maeght, Paris för Musée d'Art Moderne de la ville de Strasbourg, signerad HC, pappersstorlek 88,8 x 78 cm, något gulnad, fäst i överkant_35527a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Dotremont, Christian, litografi, "De pluie en pluie noire mais de plus en plus orageuse" 1977, signerad och numrerad 30/100, 76 x 56 cm, Dotremont grundade, _35529a_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Wegner, Hans J för Getama, soffa, ek med original grön ylleklädsel, modell GE236/4, design 1955, l 230 cm, smärre slitage_35528a_lg.jpeg
Slutpris6 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Guldmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1988, vikt 5,8 gram 900/1000 rödguld_35526a_8dc07bb087f1ceb_lg.jpeg
Guldmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1988, vikt 5,8 gram 900/1000 rödguld
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1886, vikt 2,24 gr 900/1000 guld, _35525a_8dc07bb1494e834_lg.jpeg
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1886, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1899, vikt 2,24 gr 900/1000 guld, _35524a_8dc07bb1eefc9c9_lg.jpeg
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1899, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1882, vikt 2,24 gr 900/1000 guld, _35523a_8dc07bb284f7dc3_lg.jpeg
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1882, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram_35531a_lg.jpeg
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Barnekow, Elisabeth, olja på pannå, självporträtt, sannolikt tillkommet under konstnärens vistelse i Frankrike 1895-1900, 30 x 22 cm, proveniens: i arv inom familjen_35532a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Scarpa, Carlo, tillskriven, vas, rökfärgat glas, sannolikt Murano omkring 1940, slipad dekor av "Nido d'ape"-mönster i "Battuto"-teknik, h 34 cm_35533a_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Uppsats/lampa, förgylld brons och slipad kristall, empirestil, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, i form av korintisk kolonn uppburen av fyra lejontassar, h 74 cm_35534a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1881, vikt 2,24 gr 900/1000 guld, _35522a_8dc07bb320576f4_lg.jpeg
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1881, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld, _35521a_8dc07bb3fcfca81_lg.jpeg
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1883, vikt 2,24 gr 900/1000 guld, _35520a_8dc07bb499faf60_lg.jpeg
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1883, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1883,  4,48 gram 900/1000 guld_35519a_8dc07bb5271a939_lg.jpeg
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1883, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, bok med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen", _35535a_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Salomon, Harald för Anders Nyborg, plaketter, 12 st, sterlingsilver och mineral, Zodiaken, total vikt cirka 1000 gram_35536a_lg.jpeg
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Henningsen, Simon för Lyfa, taklampa, eloxerat stål, ”Tivoli-Pendel”, modell 85-46, höjd 32 cm_35537a_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, bok med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen", _35538a_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1874,  4,48 gram 900/1000 guld_35518a_8dc07bb5c9e8cdc_lg.jpeg
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1874, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1873,  4,48 gram 900/1000 guld_35517a_8dc07bb667f9c39_lg.jpeg
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1873, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1873, 8,96 gram 900/1000 guld_35516a_8dc07bb932ecc7f_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1873, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1886, 8,96 gram 900/1000 guld_35515a_8dc07bb9d428649_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1886, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1881, 8,96 gram 900/1000 guld_35514a_8dc07bba9aaffe4_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1881, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Byrå, mahogny med marmorskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, 3 lådor, bukig front, längd 91 cm_35477a_8dc111f4678069c_lg.jpeg
Byrå, mahogny med marmorskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, 3 lådor, bukig front, längd 91 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dalí, Salvador, etsning med pochoir och guldapplikation, "Return, O Shulamite", ur "Song of Songs" (of Solomon) 1971, signerad EA, 40 x 25 cm, pappersstorlek 57 x 38, tryckt på B F Rives, _35591a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Oppenheimer, Leona, olja, "Minne från bröllopsfesten", signerad och daterad -98, 90 x 116 cm_35593a_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?), färgetsning, "L'Academie de Paris" 1971, ed Léon Amiel, utförd med anledning av Dalís inträde i Akademien, bär signatur EA, 42,5 x 59,5 cm, pappersstorlek 57 x 76 cm, _35592a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Dalí, Salvador, etsning med pochoir och guldapplikation, "The Kiss", ur "Song of Songs" (of Solomon) 1971, signerad EA, 40 x 25 cm, pappersstorlek 57 x 38, _35594a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Pyk, Madeleine, färglitografi, "Cirkus Noak", signerad och numrerad 52/100, 56 x 66 cm_35595a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Saltkar, 1 par, sterlingsilver, George III, 1800-talets början, runda på 3 volutben, stämplade ES Birmingham 1803, dia 6,5 cm, total vikt 100 gram, medföljer 2 saltskedar vitmetall, initialer_35596a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, delvis grön glasmassa, signerad, höjd 20,5 cm_35478a_8dc021896dd0bf1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, kanna, polykrom dekor, signerad, höjd 32 cm_35479a_8dc021800882afc_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, kanna, polykrom dekor, signerad, höjd 32 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, Kraka, signerad, höjd 23 cm_35480a_8dc0217c8af52bc_lg.jpeg
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, Kraka, signerad, höjd 23 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, målad dekor av fiskar, diameter 19 cm_35481a_8dc0217de0c3f23_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, pokalglas, dansös, signerat, höjd 24 cm_35482a_8dc022a03af5165_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, pokalglas, dansös, signerat, höjd 24 cm
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Glädjehus", ur serien "Väggplattor" från 1977, signerad, daterad 1978 (!) och numrerad 111/950, 32 x 26 cm_35598a_lg.jpeg
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hougaard, Henning, olja, tranor, signerad, 46 x 66 cm_35597a_lg.jpeg
Hougaard, Henning, olja, tranor, signerad, 46 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, stol, teak och bonad bok, modell 155, _35600a_lg.jpeg
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, stol, teak och bonad bok, modell 155,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Leksak, bemålat trä, Tekno, Danmark, 1900-talets 1 hälft, garage, "Falcks Redningskorps", l 48 cm, 1 dörr mmed defekta gångjärn_35601a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Meccano/byggsatser, 2 lådor, Tekno, _35599a_lg.jpeg
Meccano/byggsatser, 2 lådor, Tekno,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fyt, Jan, hans art, olja, 1600-tal, stilleben med villebråd och markatta, 89 x 121 cm_35513a_8dc11169fcac2d9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering28 000 - 30 000 SEK
Rubens, Sir Peter Paul, efter honom, olja, "The Garden of Love", efter original på Gemäldegalerie Alte Meister, a tergo stämplad Dresden och daterad 1922, 95 x 123 cm_35549a_8dc1115f4433365_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering15 000 - 16 000 SEK