Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Jirlow, Lennart, färglitografi, "Flaggspel", signerad, synlig pappersstorlek 48 x 65 cm_35636a_8dc1363f72e425b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Brödfat, delvis förgyllt silver, nyrokokostil, sekelskiftet 1900, dekor av rosor mm, stämplad Karl Andersson Stockholm 1902, l 31 cm, vikt 680 gram_35648a_8dc1377f1af4158_lg.jpeg
Brödfat, delvis förgyllt silver, nyrokokostil, sekelskiftet 1900, dekor av rosor mm, stämplad Karl Andersson Stockholm 1902, l 31 cm, vikt 680 gram
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bordsuppsats, silver, Norge, 1800-talets slut, stämplad Johan Koren Dahl Bergen verksam 1870-1910, dekor av broskornamentik, h 32 cm, vikt 1480 gram_35649a_8dc137805ead6e5_lg.jpeg
Bordsuppsats, silver, Norge, 1800-talets slut, stämplad Johan Koren Dahl Bergen verksam 1870-1910, dekor av broskornamentik, h 32 cm, vikt 1480 gram
Slutpris9 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och vitlackerat trä, gustavianska provinsarbeten, Västsverige, sekelskiftet 1800, rosa klädsel_35496a_8dc0080a7fd86b5_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, trädgårdsmöblemang, bord samt 2 stolar, blålackerad metall, bord diameter 59 cm, slitage_35498a_8dc11167a7f496e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, blombord, kopparfärgad aluminium med svartlackerad lös benställning, diameter 41 cm, slitage_35500a_8dc02ffeaf61b81_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jakobsson, Hans Agne, vägglampetter, 1 par, teak med vita plastkupor, etikettsignerade, h 28 cm_35692a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Kommod, svart och grålackerat trä, sekelskiftet 1900, front med låda och skåpsdörr, b 57 cm_35693a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Utzon, Jørn för Louis Poulsen, taklampa, mässing och vitlackerad metall, 'Søværnspendeln', design 1949, h 25 cm, Utzon är mest känd som arkitekten bakom Sydney Opera House Australien_35695a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, svart- och grålackerat trä, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 113 cm_35694a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Dali, Salvador, litografi efter färgetsning, "La Chouette Bleue", éd J Schneider 1983 för Galerie Orangerie-Reinz, Köln, numrerad 50/350, synlig pappersstorlek 53 x 49 cm, _35696a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Väggtelefon, valnöt, LM Ericsson, AD 100, 1887, höjd 73 cm_35617a_8dc12bc254af2f7_lg.jpeg
Väggtelefon, valnöt, LM Ericsson, AD 100, 1887, höjd 73 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fiskbestick, 12 + 12 st, silver, svensk spetsig, stämplade Axel Gabriel Dufva Stockholm, l 18 . 22 cm, total vikt 1230 gram, initial "Å"_35650a_8dc13781a3086f1_lg.jpeg
Fiskbestick, 12 + 12 st, silver, svensk spetsig, stämplade Axel Gabriel Dufva Stockholm, l 18 . 22 cm, total vikt 1230 gram, initial "Å"
Slutpris7 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Kaminur, förgylld metall och alabaster, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av sittande kvinna, längd 39 cm_35508a_8dc02ff986ab507_lg.jpeg
Kaminur, förgylld metall och alabaster, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av sittande kvinna, längd 39 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tubkikare, mässing, längd 15 - 42 cm_35506a_8dc02ffbbb101f5_lg.jpeg
Tubkikare, mässing, längd 15 - 42 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2 delar rödguld; armlänk samt hjärtformat hänge, armlänk l 18 cm, svenska stämplar, total vikt 4,9 gram_35542a_8dc10fad4418d09_lg.jpeg
2 delar rödguld; armlänk samt hjärtformat hänge, armlänk l 18 cm, svenska stämplar, total vikt 4,9 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm_35697a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, ruinlandskap med staffagepersoner - sannolikt kopia efter äldre förebild, a tergo signerad "L.R", 52 x 41 cm_35698a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
de Zwart, Willem, olja, landskap, signerad, 19 x 24 cm_35699a_lg.jpeg
de Zwart, Willem, olja, landskap, signerad, 19 x 24 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Liljedahl, Gösta, olja, Sydfranskt kustlandskap, signerad och daterad 1935, 46 x 55 cm, fransk spännram_35700a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Mårten, färglito, "Skåpet", signerad provtryck med dedikation, synlig pappersstolek 75 x 54 cm_35701a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål/jardinière, slipad kristall, expo, signerad, längd 26 cm_35628a_8dc1361bf87fabc_lg.jpeg
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål/jardinière, slipad kristall, expo, signerad, längd 26 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ferngren, Vera för GAB, skål, sterlingsilver, slät modell, stämplad Stockholm 1971, längd 18 cm, vikt 240 gram, gåvogravyr under fot_35664a_8dc14e64e558f7f_lg.jpeg
Ferngren, Vera för GAB, skål, sterlingsilver, slät modell, stämplad Stockholm 1971, längd 18 cm, vikt 240 gram, gåvogravyr under fot
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Nort", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, ej examinerad ur ram_35702a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Zur Hispanis, Mare Pacificum", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, reva, ej examinerad ur ram_35703a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Erixson, Sven (X:et), blandteknik, motiv från Abu Simbel, signerad, synlig pappersstorlek 32 x 24 cm (1964 flyttades Rames IIs kolossalstatyer vid Assuan av svenska Vattenbyggnadsbyrån)_35704a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Warhol, Andy, signerat vykort, Superman, 16 x 16 cm, proveniens: Bengtsson Fine Art Landskrona_35616a_8dc12bc6e16aac5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bonniér, Olle, färglitografi, "Rymdsnurra", signerad, daterad -89 och numrerad 14/99, synlig pappersstorlek 50 x 35 cm_35635a_8dc1363bbb79c23_lg.jpeg
Bonniér, Olle, färglitografi, "Rymdsnurra", signerad, daterad -89 och numrerad 14/99, synlig pappersstorlek 50 x 35 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, trappstege, lackerad metall med steg i trä, längd 152 cm_35499a_8dc11166d164316_lg.jpeg
Okänd designer, trappstege, lackerad metall med steg i trä, längd 152 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Käppar, 4 st, 17-1800-tal, längd 79 - 88 cm_35504a_8dc11164ef84974_lg.jpeg
Käppar, 4 st, 17-1800-tal, längd 79 - 88 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Käppar, 2  st, 17-1800-tal, längd 85 - 86 cm_35509a_8dc11163ff4f997_lg.jpeg
Käppar, 2 st, 17-1800-tal, längd 85 - 86 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordsglob i träställning, Stenders Skoleglobe, Danmark, 1800-talets slut, fot med kompass, h 56 cm, slitage_35718a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Kaminur med slag, bronserad metall och alabaster, Frankrike, 1800-talets 2 hälft. dekor av putti mm, urverk signerat  Japy Frères Paris, h 50 cm_35719a_lg.jpeg
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm_35720a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litteratur: Vittsjömöbels katalog 1957, avbildad_35721a_lg.jpeg
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 400 - 3 600 SEK
Borste, silver, renässans/barock, 1600-tal, driven dekor i Bérainornamentik_35722a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, blommor, otydlig signatur, h 92 cm, nagg_35586a_8dc11e577abeab2_lg.jpeg
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, blommor, otydlig signatur, h 92 cm, nagg
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, vapensköld, otydlig signatur, h 42 cm, nagg_35587a_8dc11e58c820e2b_lg.jpeg
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, vapensköld, otydlig signatur, h 42 cm, nagg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, blommor, otydlig signatur, h 40 cm, nagg_35588a_8dc11e5a1736993_lg.jpeg
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, blommor, otydlig signatur, h 40 cm, nagg
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, kvinna och lamm, otydlig signatur, h 32 cm, nagg_35589a_8dc11e5b8fceffe_lg.jpeg
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, kvinna och lamm, otydlig signatur, h 32 cm, nagg
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stuckaturmodeller, gips, 7 st, sekelskiftet 1900, varierande motiv, otydlig signatur, h 12-20 cm, nagg förekommer_35590a_8dc11e5cd40945a_lg.jpeg
Stuckaturmodeller, gips, 7 st, sekelskiftet 1900, varierande motiv, otydlig signatur, h 12-20 cm, nagg förekommer
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Knivpistol, slaglås, smide och ben, allmogearbete, 1800-tal, innehåller 2 knivar, korkskruv samt slaglåspistol cirka 7 mm, sammanfälld l 14 cm_35622e_8dc169712f1e2b4_lg.jpeg
Knivpistol, slaglås, smide och ben, allmogearbete, 1800-tal, innehåller 2 knivar, korkskruv samt slaglåspistol cirka 7 mm, sammanfälld l 14 cm
Slutpris19 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fiskerulle, ABU Ambassadeur Big game 20, medföljer väska_35545a_8dc10fb0d01c0e6_lg.jpeg
Fiskerulle, ABU Ambassadeur Big game 20, medföljer väska
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 35 delar, koppar, underfat,assietter, sockerskål,  ljusstakar mm_35673a_8dc14e6d9dc8513_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta Boda, grogg-, vatten-, vin- snaps- samt likörglas, ca 45 delar, City, höjd 6 - 14 cm_35674a_8dc14e6f2f1aada_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta Boda, grogg-, vatten-, vin- snaps- samt likörglas, ca 45 delar, City, höjd 6 - 14 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, martiniglas, 10 st, Chateau, design 1981, h 15 cm_35675a_8dc16843ebd55a7_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, martiniglas, 10 st, Chateau, design 1981, h 15 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
5 delar läderslöjd mm, bland annat saltpung_35723a_lg.jpeg
5 delar läderslöjd mm, bland annat saltpung
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Påsförslutningsmaskin, elektrisk, Wu-Hsing Electronics co Ltd, modell TW300DA_35724a_lg.jpeg
Påsförslutningsmaskin, elektrisk, Wu-Hsing Electronics co Ltd, modell TW300DA
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK