Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Sørensen, Johnny & Thygesen, Rud för Botium/Magnus Olesen, Durup, stol, bok med svart sits, "8000"-serien, design 1980, etikettsignerad _35725a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, skuren lapis lazuli, stående elefant, vikt 192 gram (1940 carat), l 9 cm_35726a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kälke, smide och trä, 1900-talets 2 hälft, med ratt och broms,  längd 90 cm_35727a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick_35685a_8dc169723f57556_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick_35686a_8dc1697312e5137_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd designer, snurrpall, ek, 1900-talets början, justerbar höjd, diameter 35 cm_35501a_8dc11165e545cd8_lg.jpeg
Okänd designer, snurrpall, ek, 1900-talets början, justerbar höjd, diameter 35 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods, signerade, höjd 11 cm_35563a_8dc11c362fbd1f2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Tenn & Silver, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Göteborg 1952, höjd 19 cm_35562a_8dc11c355c897a3_lg.jpeg
Okänd designer för Tenn & Silver, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Göteborg 1952, höjd 19 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skrivställ, onyx med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, dubbla bläckhorn, sidor med pennställ, l 29 cm_35729a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Herrarmbandsur, Camel Trophy, 100% återanvänt stål, vattentät 50 meter_35728a_lg.jpeg
Herrarmbandsur, Camel Trophy, 100% återanvänt stål, vattentät 50 meter
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Toyokuni, Utagawa I, träsnitt, porträtt av Sawamura Sojuro IV studerande ett Kanamura-Za teaterprogram, signerad Toyokuni Ga, synlig pappersstorlek 37 x 25 cm_35731a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kirkegaard, Erik för Höng Stolefabrik, armstol, palisander med svart läderklädsel, modell 49, 1960-tal, bruksslitage, ryggläder med reva_35730a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 50 SEK
Olson, Axel, färglito, komposition med kvinna och mussla, signerad och numrerad 172/260, synlig pappersstorlek 41 x 56 cm_35732a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti smycken, silver samt pälcollier, medföljer defekt halskedja, 8 (!) karat rödguld denna vikt 1,5 gram_35543a_8dc10fae39a9a49_lg.jpeg
Parti smycken, silver samt pälcollier, medföljer defekt halskedja, 8 (!) karat rödguld denna vikt 1,5 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kikarsikten, 2 st, Leupold L-90 respektive Weaver V4.5 W_35544a_8dc10fafb496053_lg.jpeg
Kikarsikten, 2 st, Leupold L-90 respektive Weaver V4.5 W
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vapenlåda för hagelgevär, svart konstläder, Winchester, l 80 cm_35546a_8dc111a4e91db66_lg.jpeg
Vapenlåda för hagelgevär, svart konstläder, Winchester, l 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Havsfiskerulle, Fladen Elbe 1000, medföljer spö, 6,5 "_35547a_8dc111611f291d6_lg.jpeg
Havsfiskerulle, Fladen Elbe 1000, medföljer spö, 6,5 "
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Nilssen, Finn, olja, "Från gamla Hellesund", signerad och daterad -47, 46 x 55 cm_35614a_8dc12bc8f59cb5f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti armbandsur, bl.a Lambretta, Diesel, Victorinox mm, ca 25 st_35733a_lg.jpeg
Parti armbandsur, bl.a Lambretta, Diesel, Victorinox mm, ca 25 st
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Salomon, Harald för Anders Nyborg, plaketter, 10 st, "Fem Aarhundreder i Dansk Videnskab, med porträtt av danska vetenskapsmän, utgiven 1979, i originaletui_35734a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Oppenheimer, Leona, olja, "Styvmorsvioler", signerad och daterad -97, 22 x 16 cm_35735a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, renässansstil, 1800-tal, dekor av duvor mm, h 18 cm_35736a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, bordslampa, röd glasmassa, etikettmärkt, signerad och daterad -68, h inklusive skärm 47 cm_35737b_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter_35548a_8dc10fb1d7d612c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Qvarsebo, Michael, olja ”Katt”, signerad och daterad 2009, 38 x 46 cm_35550a_8dc11270f9c4508_lg.jpeg
Qvarsebo, Michael, olja ”Katt”, signerad och daterad 2009, 38 x 46 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, Pakistan, 185 x 130 cm_35551a_8dc112723e8721f_lg.jpeg
Matta, Pakistan, 185 x 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, semiantik Turkiet Zaff, 185 x 95 cm_35552a_8dc11273c40eb30_lg.jpeg
Matta, semiantik Turkiet Zaff, 185 x 95 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Qvarsebo, Michael, olja, Katt, signerad och daterad 2009, 20 x 20 cm_35554a_8dc11276b97a08a_lg.jpeg
Qvarsebo, Michael, olja, Katt, signerad och daterad 2009, 20 x 20 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm_35738a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, Peter för Paustian, armstol, metall med vitt plastöverdrag och textilklädd sits, ASAP, gjuten signatur, modellen vann Red Dotpriset 2012_35739a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, etikett- och handsignerad, h 25 cm_35740a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 600 SEK
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 70 cm_35741a_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, skålfat, lergods, modellnummer 5608, svart-vit dekor "Negro" design Marianne Starck, stämplat, l 28 cm_35742a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Huerta, Juan för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Eskimo Nap, polykrom underglasyrdekor, h 30 cm_35553a_8dc112753b66262_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning_35555a_8dc11c3f16b5a34_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av fjärilar, signerad, höjd 10,5 cm_35556a_8dc11c3aaf4723e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Lomonosov, vas, porslin, dekor i kobolt och guld, höjd 20 cm_35557a_8dc11c39ac1e9a0_lg.jpeg
Okänd designer för Lomonosov, vas, porslin, dekor i kobolt och guld, höjd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mann, Gunilla, färglitografi, "Kolmården", signerad och numrerad 102/290, pappersstorlek 42 x 29 cm_35558a_8dc11c32c9ae107_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd dansk designer i Johannes Andersens art, 1950-60-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, totalt 273 x 90 cm_35744a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Votteler, Jutta, färgetsning, musikant, signerad, daterad 1998 och numrerad 120/150, synlig pappersstorlek 16 x 19 cm_35745a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Pihl, Jonas, färgserigrafi, komposition, signerad, numrerad 19/250 och daterad 2011, pappersstorlek 51 x 38 cm_35743a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sever, Clara för Austin, skulptur, förgylld konstmassa på svart träsockel, "The Embrace", höjd 50 cm_35747a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Alberius, Olle för Orrefors, bordslampa, glas och metall, dekor av polykroma fläckar, design 1975, etikettsignerad, h 30 cm_35746a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av kvinnor, botten med Qianlongs fyrakaraktärsmärke i rött, höjd 46 cm_35561a_8dc11c3470aefa9_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skål, silver, dia 30 cm, svenska importstämplar C G Hallberg Stockholm 1917, vikt 300 gram, gåvogravyr, någon smärre buckla_35651a_8dc137efe5becac_lg.jpeg
Skål, silver, dia 30 cm, svenska importstämplar C G Hallberg Stockholm 1917, vikt 300 gram, gåvogravyr, någon smärre buckla
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner 3 st, glaserat flintgods, höjd 8 - 17 cm_35566a_8dc11c36facb006_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Barbie-docka i Cheerleaderuniform, med ställning, medföljer väska mm, höjd 29 cm, i originalförpackning_35567a_8dc11ca09a8f75e_lg.jpeg
Barbie-docka i Cheerleaderuniform, med ställning, medföljer väska mm, höjd 29 cm, i originalförpackning
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor', röd ylleklädsel, lös nackkudde, nomalt bruksslitage_35577a_8dc11d0de6777e2_lg.jpeg
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor', röd ylleklädsel, lös nackkudde, nomalt bruksslitage
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK