Sommarauktion

Sommarauktion
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900, _10608a_lg.jpeg
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Kanna, mässing, antagligen osmanskt kulturområde, 18-1900-tal,_10610a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lütken, Per för Royal Copenhagen/Holmegaard, skålar, 2 st, kristall, "Musling",_10609a_lg.jpeg
Lütken, Per för Royal Copenhagen/Holmegaard, skålar, 2 st, kristall, "Musling",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Matta, antik Turkmen,_10611a_lg.jpeg
Matta, antik Turkmen,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Golvur, bonad ek, Skottland, 1700-talets 2 hälft, _10612a_lg.jpeg
Golvur, bonad ek, Skottland, 1700-talets 2 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Saddlebag, semiantik Persisk, _10613a_lg.jpeg
Saddlebag, semiantik Persisk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Brandes, Peter, färglito, komposition, ur "Au hasard, UBU, Gare st. Lazare" 1979,_10614a_8d934d0fe9dec74_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hansen, Björn T(age), färglito, "Leda",_10615a_8d934d728b7cca0_lg.jpeg
Hansen, Björn T(age), färglito, "Leda",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Compard, Emile, olja, komposition, _10616a_8d934d741f19012_lg.jpeg
Compard, Emile, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Pryn, Harald, olja, blomsterstilleben,. _10617a_8d934d76214c75b_lg.jpeg
Pryn, Harald, olja, blomsterstilleben,.
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Yoshihara, Utagawa, efter honom, träsnitt, "Beauty Parade",_10618a_8d934d70b53b00b_lg.jpeg
Yoshihara, Utagawa, efter honom, träsnitt, "Beauty Parade",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Draner, Jules Renard, litografier, 2 st, handkolorerade, sekelskiftet 1900,_10619a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Broscher, 4 st, hänge samt 1 par örhängen, silver, _10620a_lg.jpeg
Broscher, 4 st, hänge samt 1 par örhängen, silver,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Skultuna nr 58, barockstil, 1900-talets början, _10621a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Pallme-König & Habel (Glasfabrik Elisabeth), Kosten/Teplitz, 1900-talets början,_10622a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk (?) designer, arbets/konferensbord, körsbär och svärtat trä på svärtade stålben, _10623a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Offerskål, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, _10624a_lg.jpeg
Offerskål, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tallrikar, 2 st, fajans, 17-1800-tal, _10625a_8d934d77ba6b37a_lg.jpeg
Tallrikar, 2 st, fajans, 17-1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tallrik, djup, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _10626a_8d934d794f20366_lg.jpeg
Tallrik, djup, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väggplåtar/prydnadsfat, 1 par, driven koppar, sekelskiftet 1900, _10627a_8d934d91302896a_lg.jpeg
Väggplåtar/prydnadsfat, 1 par, driven koppar, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fat, 2 st, fajans, 1700-tal, dekor av växter respektive fåglar mm i koboltblått, _10628a_8d934d93033e45b_lg.jpeg
Fat, 2 st, fajans, 1700-tal, dekor av växter respektive fåglar mm i koboltblått,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Asko, soffbord, vit laminatskiva på fyrdelad metallfot, _10629a_8d934d94ad406e2_lg.jpeg
Okänd designer för Asko, soffbord, vit laminatskiva på fyrdelad metallfot,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Saz (Baglama), intarsiainlagt trä, Turkiet 1900-talets slut, _10630a_8d934d96543982b_lg.jpeg
Saz (Baglama), intarsiainlagt trä, Turkiet 1900-talets slut,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gitarr, trä med intarsia, Yamaha G-240, _10631a_8d934d97edf9d41_lg.jpeg
Gitarr, trä med intarsia, Yamaha G-240,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Anita för JIE, syltburk, flintgods med teaklock, Söta Susies Syltbod, _10632a_8d934d999ddd6aa_lg.jpeg
Nylund, Anita för JIE, syltburk, flintgods med teaklock, Söta Susies Syltbod,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk, _10633a_8d934d9b276891c_lg.jpeg
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stolar, ett par, skuret trä, Nordtyskland, Louis XV, 1700-talets mitt, _10669a_8d9361c4b331bd3_lg.jpeg
Stolar, ett par, skuret trä, Nordtyskland, Louis XV, 1700-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Kofoed Larsen, Ib för OPE, fåtölj, teak med svart läderklädsel, "Sälen", 1950-60-tal, _10645a_8d9358353a81118_lg.jpeg
Kofoed Larsen, Ib för OPE, fåtölj, teak med svart läderklädsel, "Sälen", 1950-60-tal,
Slutpris40 000 SEK
Värdering14 000 - 16 000 SEK
Vinglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 1 hälft, _9890a_8d92a9e2d0ad5b2_lg.jpeg
Vinglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, akvarell, man med tomt ölkrus, _9895a_8d92aa079e6cf1e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, _9896a_8d92aa085fb8f38_lg.jpeg
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olsson, Karin, gouache, landskap, _9900a_8d92aa0cf74b913_lg.jpeg
Olsson, Karin, gouache, landskap,
Slutpris1 200 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, Royal System, design 1948,_10684a_8d9362b5ac7f0cd_lg.jpeg
Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, Royal System, design 1948,
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, Royal System, design 1948, _10685a_8d9362b62935b47_lg.jpeg
Slutpris7 500 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Cadovius, Poul, hyllsystem, palisander, Royal System, design 1948, _10634a_8d9354e67e8e224_lg.jpeg
Cadovius, Poul, hyllsystem, palisander, Royal System, design 1948,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sabel, Tyskland, 1900-talets första hälft_10635a_8d9358c21ce2b58_lg.jpeg
Sabel, Tyskland, 1900-talets första hälft
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Brandspruta, koppar och trä, 18-1900-tal, _10686a_lg.jpeg
Brandspruta, koppar och trä, 18-1900-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Halvmodel, skuret trä, "Endeavour", monterad på platta,_10688a_lg.jpeg
Halvmodel, skuret trä, "Endeavour", monterad på platta,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Laine, Jorma för Turun Hopea Åbo (Turku), hängsmycke med kedja, silver, _10687a_lg.jpeg
Laine, Jorma för Turun Hopea Åbo (Turku), hängsmycke med kedja, silver,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, rödvinsglas, 14 st, Line, design 1982,_10689a_lg.jpeg
Ehrner, Anna för Kosta Boda, rödvinsglas, 14 st, Line, design 1982,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Fat, 2 st, tenn, Frankrike 17-1800-tal, profilerad brätte med dubbla förstärkningsräfflor, _10690a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mycket stort parti, delvis äldre mynt, Sverige och utland,_10691a_lg.jpeg
Mycket stort parti, delvis äldre mynt, Sverige och utland,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jakt/signalhorn, kohorn med mässingsbeslag, Danmark, 1900-talets mitt, _10692a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal, _10693a_lg.jpeg
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för AB Wilhelm Harbeck Lidingö, armband, silver,_10694a_lg.jpeg
Okänd designer för AB Wilhelm Harbeck Lidingö, armband, silver,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vitvinsglas, 15 st, Line, _10695a_lg.jpeg
770
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vitvinsglas, 15 st, Line,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, Royal System, design 1948, _10636a_8d9357fc79467c9_lg.jpeg
771
Slutpris5 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljunggren, Reinhold, färglitografier, 3 st, landskap, _9899a_8d92aa0c43b86e0_lg.jpeg
Ljunggren, Reinhold, färglitografier, 3 st, landskap,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK