Sommarauktion

Sommarauktion
Orup, Bengt för Johansfors,  ölsejdlar, 10 st, grönt glas med bubblor_10659a_8d93586e180c733_lg.jpeg
821
Orup, Bengt för Johansfors, ölsejdlar, 10 st, grönt glas med bubblor
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,_10722a_lg.jpeg
822
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût, _10723a_lg.jpeg
823
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vinkoppar, 3 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, _10725a_lg.jpeg
824
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Läkarväska, läder med metallbeslag, _10724a_lg.jpeg
825
Läkarväska, läder med metallbeslag,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Wickström, Åke, olja, bröllop,_10726a_lg.jpeg
826
Wickström, Åke, olja, bröllop,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Golvvas/kanna, glaserat lergods, Carstens Tönnieshof, Tyskland, 1950-60-tal, _10727a_lg.jpeg
827
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Damarmbandsur, förgyllt stål med svart läderrem, Certina Good Time,_10728a_lg.jpeg
828
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, dekor av luftbubblor mot delvis blå fond, _10729a_lg.jpeg
829
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,_10730a_lg.jpeg
830
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sundberg, Kjell, färglito, Bondauktion,_10731a_lg.jpeg
831
Sundberg, Kjell, färglito, Bondauktion,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Glasservis, cirka 55 delar, Glassliperiet Kosta, _10732a_8d93660bd7a88ef_lg.jpeg
832
Glasservis, cirka 55 delar, Glassliperiet Kosta,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Studio Laurana, Italien, väggur, emaljerad metall_10660a_8d935879b0482b4_lg.jpeg
833
Okänd designer för Studio Laurana, Italien, väggur, emaljerad metall
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-tal, byrå, mahogny på benställning i bok, dekor av vågor,_10661a_8d93587ff28edd8_lg.jpeg
834
Okänd designer, 1950-tal, byrå, mahogny på benställning i bok, dekor av vågor,
Slutpris7 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Otter, Max, tillskr, olja, marin, sign Otter,_10662a_8d935977a268ce0_lg.jpeg
835
Otter, Max, tillskr, olja, marin, sign Otter,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Oidentifierad konstnär, sekelskiftet 1900, olja, by med väderkvarn_10663a_8d935978c4fbc0b_lg.jpeg
836
Oidentifierad konstnär, sekelskiftet 1900, olja, by med väderkvarn
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, pelarbord, trä med Perstorpskiva, _10664a_8d93619acc28b9b_lg.jpeg
837
Okänd designer, 1950-60-tal, pelarbord, trä med Perstorpskiva,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak och bonad bok,_10665a_8d93619cfdf5c5d_lg.jpeg
838
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak och bonad bok,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, möjligen Koch & Löwy för OMI, golvlampa, krom och svartlackerad metall, _10666a_8d9361ab2f48456_lg.jpeg
839
Okänd designer, 1950-60-tal, möjligen Koch & Löwy för OMI, golvlampa, krom och svartlackerad metall,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Golvlampfot, bonad ek och mässing,_10667a_8d9361afdcd7823_lg.jpeg
840
Golvlampfot, bonad ek och mässing,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Docka, så kallad karaktärsdocka med bisquithuvud, Porzellanfabrik Burggrub, sekelskiftet 1900, _10733a_lg.jpeg
841
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Herrmann, C C, skål, sterlingsilver, så kallad Skönvirkestil, 1900-talets 2 hälft,_10734a_lg.jpeg
842
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo", _10735a_lg.jpeg
843
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stort parti Blue-Ray-filmer,_10736a_lg.jpeg
844
Stort parti Blue-Ray-filmer,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Öhman, Martin, egen verkstad, skål, sterlingsilver, geometrisk dekor, _10737a_lg.jpeg
845
Öhman, Martin, egen verkstad, skål, sterlingsilver, geometrisk dekor,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Snusdosa, silver, transition, senbarock-rokoko, 1700-talets mitt, profilerad form med dekor av knäckar, _10738a_lg.jpeg
846
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd(a?), konstnär för Bergdala, 3 delar konstglas,_10739a_lg.jpeg
847
Okänd(a?), konstnär för Bergdala, 3 delar konstglas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin,_10740a_lg.jpeg
848
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal, _10741a_lg.jpeg
849
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Luktdosa, så kallat hovedvandsaeg, silver, antagligen Danmark, 1700-talets mitt, krönt hjärtformad,_10742a_lg.jpeg
850
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal, _10743a_lg.jpeg
851
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,_10744a_lg.jpeg
852
Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old/semiantik Nain, _10745a_8d9366054832fe0_lg.jpeg
853
Matta, old/semiantik Nain,
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, old/semiantik Pakistan, _10746a_8d9366070e27830_lg.jpeg
854
Matta, old/semiantik Pakistan,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, lackerad metall med tre böjliga ljusarmar_10668a_8d9361cf2e0df24_lg.jpeg
855
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Rökbord, ek och rotting, oktagonal skiva_10670a_8d9361ca5f6b1a9_lg.jpeg
856
Rökbord, ek och rotting, oktagonal skiva
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kol/kokshämtare, koppar och mässing,_10671a_8d9361ce3610d90_lg.jpeg
857
Kol/kokshämtare, koppar och mässing,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Klaffbord, bonad ek, möjligen England, George II, 1700-talets 1 hälft,_10672a_8d9361d8388de1b_lg.jpeg
858
Klaffbord, bonad ek, möjligen England, George II, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jörgensen, Erik, soffa, orange textilklädsel på metallben, modell EJ-220, _10747a_8d936586ed6e464_lg.jpeg
859
Jörgensen, Erik, soffa, orange textilklädsel på metallben, modell EJ-220,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Richter, Sigrid för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin, Eden, design 1960,_10748a_8d93659dd1eede9_lg.jpeg
860
Richter, Sigrid för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin, Eden, design 1960,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940, _10749a_8d9365a68ffc1cf_lg.jpeg
861
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar, skålfat, brons, dekor av fiskar och vattenväxter, _10750a_8d9365abda46251_lg.jpeg
862
Nylund, Gunnar, skålfat, brons, dekor av fiskar och vattenväxter,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker, _10751a_lg.jpeg
863
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, "Bäckaskog I",_10753a_lg.jpeg
864
Skoglund, Gustaf, olja, "Bäckaskog I",
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,_10752a_lg.jpeg
865
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd konstnär, olja, byggnader vid kvarndamm, _10754a_lg.jpeg
866
Okänd konstnär, olja, byggnader vid kvarndamm,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ericson, Johan, olja, bohusländskt kustparti med hus, _10755a_lg.jpeg
867
Ericson, Johan, olja, bohusländskt kustparti med hus,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Johansson, Lars (Lasse), olja, "Vid havets närhet",_10756a_lg.jpeg
868
Johansson, Lars (Lasse), olja, "Vid havets närhet",
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK