Sommarauktion

Sommarauktion
Bordsur/brevpress, glas och koppar, Nacar, 1900-talets mitt, _10842a_8d937133ec41988_lg.jpeg
965
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stort parti smycken och bijouterier, _10843a_8d937134a08bb0a_lg.jpeg
966
Stort parti smycken och bijouterier,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Ystad Metall, kandelabrar för 2 ljus, 1 par, 1920-30-tal, _10844a_8d9371360680b2e_lg.jpeg
967
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
CD-ställ/hylla, trä, _10845a_8d9371370b94116_lg.jpeg
968
CD-ställ/hylla, trä,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Vaser, 1 par, tunnväggigt, violett glas, _10846a_8d937137924ac83_lg.jpeg
969
Vaser, 1 par, tunnväggigt, violett glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Minnestavla, gouache, 18-1900-tal, _10847a_8d9371391ab13ef_lg.jpeg
970
Minnestavla, gouache, 18-1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Träsnitt, handkolorerat, "Stor Seier over Insurgenterne ved Istadt",_10848a_8d937139d3a505e_lg.jpeg
971
Träsnitt, handkolorerat, "Stor Seier over Insurgenterne ved Istadt",
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 1700-tal, _10849a_8d93713a8a1f5cf_lg.jpeg
972
Krus, saltglaserat stengods, Tyskland, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Reklamassiett, flintgods, Georges Dreyfus, Paris, 1800-talets slut,_10850a_8d9371a87b2b022_lg.jpeg
973
Reklamassiett, flintgods, Georges Dreyfus, Paris, 1800-talets slut,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Spegel, delvis svärtad valnöt, oscariansk sekelskiftet 1900, _10851a_8d9371a97fe49a1_lg.jpeg
974
Spegel, delvis svärtad valnöt, oscariansk sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, _10852a_8d937144f380b8e_lg.jpeg
975
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Takkrona, svartlackerad metall med prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 2 hälft _10853a_8d93714aaaef4a6_lg.jpeg
976
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Väggspegel, bonat trä, 1900-talets 2 hälft, _10854a_8d9371aa35d02e9_lg.jpeg
977
Väggspegel, bonat trä, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stort parti frimärken, hela världen,_10855a_8d9371aaf529185_lg.jpeg
978
Stort parti frimärken, hela världen,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Greenwood, Ernest, efter honom, litografier, 1 par, handkolorerade,_10856a_8d9371ab84b4135_lg.jpeg
979
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC), Vetlanda, armstolar, 1 par,_10857a_8d9371ac026d228_lg.jpeg
980
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC), Vetlanda, armstolar, 1 par,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, taklampa, krom med textilklädd skärm,_10858a_8d9371ac960ecdd_lg.jpeg
981
Okänd designer, 1900-talets mitt, taklampa, krom med textilklädd skärm,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915,_10859a_8d9371ad42e4398_lg.jpeg
982
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mann, Gunilla, färglito, Halmstad i mitt hjärta,  _10860a_8d937187986231f_lg.jpeg
983
Mann, Gunilla, färglito, Halmstad i mitt hjärta,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tikhomirova, Viktoria, gouache, caféscen, _10861a_8d9371886f50b2c_lg.jpeg
984
Tikhomirova, Viktoria, gouache, caféscen,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Huss Wallin,Mona, färglito, "Fredens hus", _10862a_8d9371870c6b46e_lg.jpeg
985
Huss Wallin,Mona, färglito, "Fredens hus",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skåp, grålackerat trä med svartlackerad topp, gustaviansk stil, 1800-tal, _10863a_8d937193653f674_lg.jpeg
986
Skåp, grålackerat trä med svartlackerad topp, gustaviansk stil, 1800-tal,
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mugg, glaserat flintgods, Royal Doulton "Lobster Man",_10864a_8d93720928b20f3_lg.jpeg
987
Mugg, glaserat flintgods, Royal Doulton "Lobster Man",
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Damfickur, silver, sekelskiftet 1900, dia 3 cm, _10865a_8d93720a3206134_lg.jpeg
988
Damfickur, silver, sekelskiftet 1900, dia 3 cm,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, blåglaserat stengods, sittande hund, _10866a_8d93720ad5669a0_lg.jpeg
989
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, blåglaserat stengods, sittande hund,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Damsavonett, 14 karat rödguld, sekelskiftet 1900, total vikt 30,8 gram, _10867a_8d93720b8c2665e_lg.jpeg
990
Damsavonett, 14 karat rödguld, sekelskiftet 1900, total vikt 30,8 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd amerikansk designer, askfat, patinerad metall och brunt glas, dekor av dam i baddräkt, _10868a_8d93720c6b2255c_lg.jpeg
991
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, ljusstakar, 1 par, glas, _10869a_8d93720cfd337ed_lg.jpeg
992
Ehrner, Anna för Kosta Boda, ljusstakar, 1 par, glas,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Thekanna, porslin med bronshandtag, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, _10870a_8d93720d8654922_lg.jpeg
993
Thekanna, porslin med bronshandtag, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nilsson, Sigvard för Söwe Konst, Sövestad, bricka, teak, 1950-tal, _10871a_8d93720e6ffe437_lg.jpeg
994
Nilsson, Sigvard för Söwe Konst, Sövestad, bricka, teak, 1950-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, karaff samt 6 glas, "City",_10872a_8d93720f2bc51f0_lg.jpeg
995
Lindstrand, Vicke för Kosta, karaff samt 6 glas, "City",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sidenslipsar, 7 st, Pierre Cardin, Brioni mm,_10873a_8d93720fc2a8a18_lg.jpeg
996
Sidenslipsar, 7 st, Pierre Cardin, Brioni mm,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Herrarmbandsur, 3 st, Movado Bold, Swatch samt Salvi,_10874a_8d93721382f6d55_lg.jpeg
997
Herrarmbandsur, 3 st, Movado Bold, Swatch samt Salvi,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Reservoirpennor, 1 par, plast och metall, Parker, _10875a_8d937214617b6d7_lg.jpeg
998
Reservoirpennor, 1 par, plast och metall, Parker,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Golvlampa, trä och mässing, 1950-tal, Eskilstuna Elektriska AB, _10876a_8d9371ee5c6c975_lg.jpeg
999
Golvlampa, trä och mässing, 1950-tal, Eskilstuna Elektriska AB,
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Agnell, Olle, etsning, "Dalen vid Kalamefka (?) Kreta,_10877a_8d9371f38375b0e_lg.jpeg
1000
Agnell, Olle, etsning, "Dalen vid Kalamefka (?) Kreta,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Manschettknappar, 4 par, metall, _10878a_8d937212947dbe1_lg.jpeg
1001
Manschettknappar, 4 par, metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, _10879a_8d93721cd97a5cf_lg.jpeg
1002
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 900 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Pebaque, Carlos R för Gullaskruv, skulptur/brevpress, glas, _10880a_8d93721be7946ca_lg.jpeg
1003
Pebaque, Carlos R för Gullaskruv, skulptur/brevpress, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Novovic, Strahinja "Straja", hinterglasmalerei, dekor av träd, _10881a_8d9372793b0c837_lg.jpeg
1004
Novovic, Strahinja "Straja", hinterglasmalerei, dekor av träd,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Boèr, Zoltan von, gouache, sittande par, _10882a_8d93727a8e1b161_lg.jpeg
1005
Boèr, Zoltan von, gouache, sittande par,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Eitel, Jacques, olja, kustparti från Bretagne, _10883a_8d93727ec5f86ff_lg.jpeg
1006
Eitel, Jacques, olja, kustparti från Bretagne,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kaffe- och theservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Vifte, _10884a_8d93727f67d6dd1_lg.jpeg
1007
Kaffe- och theservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Vifte,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Vifte,_10885a_8d9372806819afd_lg.jpeg
1008
Matservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Vifte,
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sparbössa (!), horn med kopparmontage, sekelskiftet 1900_10886a_8d937313f242e1e_lg.jpeg
1009
Sparbössa (!), horn med kopparmontage, sekelskiftet 1900
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Katzin, Sonja, teckningar, 3 st, _10887a_8d9373145a46037_lg.jpeg
1010
Katzin, Sonja, teckningar, 3 st,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tidskrift, Life, 19 oktober 1964, reportage om Kennedymordet,_10888a_8d9373153008831_lg.jpeg
1011
Tidskrift, Life, 19 oktober 1964, reportage om Kennedymordet,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, _10889a_8d9372839c795bb_lg.jpeg
1012
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK