Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal, _12406a_lg.jpeg
625
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Manschettknappar, 6 par, Dyrberg & Kern, _12407a_lg.jpeg
626
Manschettknappar, 6 par, Dyrberg & Kern,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium, _12408a_lg.jpeg
627
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel, _12409a_lg.jpeg
628
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel, _12410a_lg.jpeg
629
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-talets 2 hälft, "Platea maxima matriti...",_12411a_8d967dcbe5945ab_lg.jpeg
630
Okänd konstnär, 1700-talets 2 hälft, "Platea maxima matriti...",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lerpiniere, Daniel och Fittler, James efter Paton, Richard, kopparstick och linjeetsning, "The distressed situation of the QUEBEC....", _12412a_8d967dc7ba4d781_lg.jpeg
631
Lerpiniere, Daniel och Fittler, James efter Paton, Richard, kopparstick och linjeetsning, "The distressed situation of the QUEBEC....",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Frisk, Thomas, olja i aluminiumram, diptyk, "Natt och dag",_12413a_8d967dbdf83b056_lg.jpeg
632
Frisk, Thomas, olja i aluminiumram, diptyk, "Natt och dag",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fagerström, Hans, olja, "Höstträd"_12414a_8d967dc342ab79e_lg.jpeg
633
Fagerström, Hans, olja, "Höstträd"
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skoglund, Gustaf, olja, "Dammen", _12415a_8d967dbf5833af0_lg.jpeg
634
Skoglund, Gustaf, olja, "Dammen",
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larsson, Carl Oskar, olja, Skeppsbron, Malmö, _12416a_8d967dc09822cd4_lg.jpeg
635
Larsson, Carl Oskar, olja, Skeppsbron, Malmö,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott, _12417a_8d967dc208f2e94_lg.jpeg
636
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fagerström, Hans, olja, "Vid vinterstrand II", _12418a_8d967dc49ce8ded_lg.jpeg
637
Fagerström, Hans, olja, "Vid vinterstrand II",
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",_12419a_8d967dc5de28d5b_lg.jpeg
638
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal, _12420a_lg.jpeg
639
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,_12421a_lg.jpeg
640
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Manschettknappar, 6 par, Dyrberg & Kern, _12422a_lg.jpeg
641
Manschettknappar, 6 par, Dyrberg & Kern,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft, _12423a_lg.jpeg
642
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text, _12424a_lg.jpeg
643
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel, _12425a_lg.jpeg
644
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater, _12426a_lg.jpeg
645
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, blåglaserat stengods, guldfasan, _12427a_lg.jpeg
646
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, blåglaserat stengods, guldfasan,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stort parti nysilver mm, _12428a_8d967e45e0570b4_lg.jpeg
647
Stort parti nysilver mm,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti glas; 9 whiskyglas Orrefors Erik, design Olle Alberius, _12429a_8d967e4929bc172_lg.jpeg
648
Parti glas; 9 whiskyglas Orrefors Erik, design Olle Alberius,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bägare, 5 st silver, total vikt 120 gram,_12430a_8d967e4a909b1fa_lg.jpeg
649
Bägare, 5 st silver, total vikt 120 gram,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skålar, 3 st, silver, total vikt 250 gram, _12431a_8d967e4ef1d68f4_lg.jpeg
650
Skålar, 3 st, silver, total vikt 250 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Stort parti smycken, bijouterier mm, _12432a_8d967e500da1b8f_lg.jpeg
651
Stort parti smycken, bijouterier mm,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, Reptil Carrara, _12433a_lg.jpeg
652
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, Reptil Carrara,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen för Sandvik, skål, bruntonat sodaglas,_12434a_lg.jpeg
653
Okänd designer, antagligen för Sandvik, skål, bruntonat sodaglas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bok, Laselve, Zacharias, "Annus Apostolicus..."_12435a_lg.jpeg
654
Bok, Laselve, Zacharias, "Annus Apostolicus..."
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Böcker, "Diarium comitiorum regni Hungariae", _12436a_lg.jpeg
655
Böcker, "Diarium comitiorum regni Hungariae",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Norrman, Lars, olja, sydamerikanskt landskap med personer,_12437a_lg.jpeg
656
Norrman, Lars, olja, sydamerikanskt landskap med personer,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Öronlappsfåtölj, mahogny med brun skinnklädsel, _12438a_8d968ce2b57545d_lg.jpeg
657
Öronlappsfåtölj, mahogny med brun skinnklädsel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Thomas, skulptur, terrakotta, stående akt,_12439a_lg.jpeg
658
Qvarsebo, Thomas, skulptur, terrakotta, stående akt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, kandelaber till 3 ljus, sterlingsilver, granit och körsbärsträ,_12440a_lg.jpeg
659
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, kandelaber till 3 ljus, sterlingsilver, granit och körsbärsträ,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Rex, Göte, olja, fiskare i Söndrum, _12441a_8d967e5219cc54c_lg.jpeg
660
Rex, Göte, olja, fiskare i Söndrum,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rex, Göte, olja, på perrongen, _12442a_8d967e5341a1b5a_lg.jpeg
661
Rex, Göte, olja, på perrongen,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ullberger, Kurt, linoleumsnitt, kustparti med måsar,_12443a_8d967e5434174ab_lg.jpeg
662
Ullberger, Kurt, linoleumsnitt, kustparti med måsar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gustavsberg, 1900-talets mitt, vas, harpälsglaserat stengods, _12444a_8d967e552469b15_lg.jpeg
663
Okänd designer för Gustavsberg, 1900-talets mitt, vas, harpälsglaserat stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vas, flintgods, Satsuma, antagligen Taishô, polykrom och förgylld dekor av Shimatzu Mon och sittande samuraj, _12445a_8d967e6cc910497_lg.jpeg
664
Vas, flintgods, Satsuma, antagligen Taishô, polykrom och förgylld dekor av Shimatzu Mon och sittande samuraj,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär för Goebel, figurin, terrakotta, sittande akt, _12446a_8d967e7243a4abf_lg.jpeg
665
Okänd konstnär för Goebel, figurin, terrakotta, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kakburk, lackerad plåt, 1950-tal, möjligen Triett,_12447a_8d967e73914ee6a_lg.jpeg
666
Kakburk, lackerad plåt, 1950-tal, möjligen Triett,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sockerskål med lock och underfat, flintgods, Minton, _12448a_8d967e6e9953577_lg.jpeg
667
Sockerskål med lock och underfat, flintgods, Minton,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matkärl, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908), _12449a_8d967e760597f5d_lg.jpeg
668
Matkärl, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908),
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Armstol, skuret, lackerat och bronserat trä, Louis XV, _12450a_lg.jpeg
669
Armstol, skuret, lackerat och bronserat trä, Louis XV,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Persisk, _12451a_lg.jpeg
670
Matta, semiantik Persisk,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti smycken och bijouterier, _12452a_lg.jpeg
671
Parti smycken och bijouterier,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, semiantk Senneh,_12453a_lg.jpeg
672
Matta, semiantk Senneh,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.