Balja, koppar, 1900-talets 1 hälft, _12550a_8d968b3d18aa1e6_lg.jpeg
Balja, koppar, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väggur, laminat, "Kensington Station",_12551a_8d968b3beaf578b_lg.jpeg
770
Väggur, laminat, "Kensington Station",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Qvarsebo, Mikael efter Rembrandt Harmenszoon Van Rijn, olja, "Kökspigan",_12552a_8d968b61046a29e_lg.jpeg
771
Qvarsebo, Mikael efter Rembrandt Harmenszoon Van Rijn, olja, "Kökspigan",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, sjöman, _12553a_8d968b620468932_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, sjöman,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, form samt 2 grytor med lock, brunglaserat stengods, "Terma", _12554a_8d968b405cd585a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,_12555a_8d968b41c84be5f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, kakburk, lackerad plåt, _12556a_8d968b42e86cd23_lg.jpeg
775
Okänd designer, 1950-60-tal, kakburk, lackerad plåt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 25 delar flintgods;  thekanna, mjölkkanna, tallrikar mm, Blå Eld, _12557a_8d968b63ba66a4b_lg.jpeg
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 25 delar flintgods; thekanna, mjölkkanna, tallrikar mm, Blå Eld,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
4 delar porslin, Rörstrand, 1950-tal; gryta med lock Marina, skål Picknick, karott Pomona samt kanna Filippa_12558a_8d968bd616dd23d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservisdelar, 26 st, "Corona",_12559a_8d968bd84a11dcf_lg.jpeg
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservisdelar, 26 st, "Corona",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Parti tv-spel, 1 låda,_12560a_8d968bd9fe6c5c4_lg.jpeg
Parti tv-spel, 1 låda,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Väggplåt, mässing, sekelskiftet 1900, _12561a_8d96a00344b7d72_lg.jpeg
Väggplåt, mässing, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gellerstedt, Staffan, egen verkstad, skål på fot, glas, _12562a_8d968befef9a5bb_lg.jpeg
781
Gellerstedt, Staffan, egen verkstad, skål på fot, glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taklampa, vitopakt glas med kopparmontage, 1910-20-tal, _12563a_8d96a008c7f94aa_lg.jpeg
Taklampa, vitopakt glas med kopparmontage, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Relief, gips, "L'Inconnue de la Seine", _12564b_8d968be0163d160_lg.jpeg
Relief, gips, "L'Inconnue de la Seine",
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-tal, _12565a_8d968c8cd62f747_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Orrefors, vinglas, _12566a_8d968be8d0881f2_lg.jpeg
Okänd designer för Orrefors, vinglas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, gjutet glas, "Midsommardansen", _12567a_8d968c21f609b44_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, gjutet glas, "Midsommardansen",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, gjutet glas, "Avena",_12568a_8d968c213e697c4_lg.jpeg
Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, gjutet glas, "Avena",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, taklampa, glas, art-déco, 1920-tal,_12569a_8d96a00e8f228f0_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, glas, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Högrock, svarvat trä, 1800-tal, _12570a_8d96a014130a05c_lg.jpeg
789
Högrock, svarvat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Rörstrand, fiskfat, porslin, i form av fisk,_12571a_8d968c241f8bfc7_lg.jpeg
Okänd designer för Rörstrand, fiskfat, porslin, i form av fisk,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lättmetallfälgar, 17", 4st,_12572c_8d968beb1bb208d_lg.jpeg
Lättmetallfälgar, 17", 4st,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Ytterfoder, flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor, _12573a_8d96a02222b6fe1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstake, gjutet glas, Festivo, _12574a_8d968c2523dfebf_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstake, gjutet glas, Festivo,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bokstöd, 1 par, onyx, i form av hästar,_12575a_8d968c25f8160ca_lg.jpeg
Bokstöd, 1 par, onyx, i form av hästar,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordsur, trä och mässing, Jerger Anker,_12576a_8d968c27e9fbc10_lg.jpeg
795
Bordsur, trä och mässing, Jerger Anker,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Figuriner 1 par, porslin, B&G, Optimisten och Pessimisten, modellnummer 1633 respektive 1635, polykrom underglasyrdekor, _12577a_8d968c293f3c376_lg.jpeg
796
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrivbordsuppsats, 4 delar, Kolmårdsmarmor och metall, 1900-talets 1 hälft, skrivställ, kuverthållare, brevkniv samt sigillstamp,_12578a_8d968c2a80d1436_lg.jpeg
797
Skrivbordsuppsats, 4 delar, Kolmårdsmarmor och metall, 1900-talets 1 hälft, skrivställ, kuverthållare, brevkniv samt sigillstamp,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olympica; minnesmugg, flintgods, Rörstrand, Olympiska Spelen i Stockholm 1912, _12579a_8d968c2b674f777_lg.jpeg
798
Olympica; minnesmugg, flintgods, Rörstrand, Olympiska Spelen i Stockholm 1912,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Cigarrskrin, sterlingsilver, 1900-talets 2 hälft, graverat vapen och valspråk för St Andreaslogen Sirius,_12580d_8d968c2fff433e4_lg.jpeg
799
Cigarrskrin, sterlingsilver, 1900-talets 2 hälft, graverat vapen och valspråk för St Andreaslogen Sirius,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, 1900-talets 1 hälft, _12581a_8d968bf236ab59f_lg.jpeg
800
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, mässing och onyx, 1900-talets 2 hälft, _12582a_8d968c8da0ba53b_lg.jpeg
801
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, mässing och onyx, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spegellampetter til 2 ljus, 1 par, 1900-talets 2 hälft, _12583a_8d968c8fd2af641_lg.jpeg
802
Spegellampetter til 2 ljus, 1 par, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Örnberg, Anna för Strömbergshyttan, vas, glas, "Pisa",_12584a_8d968c9067a086c_lg.jpeg
803
Örnberg, Anna för Strömbergshyttan, vas, glas, "Pisa",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti diverse; sockerskål och kaffekanna, nysilver samt 2 apoteksflaskor, brun glasmassa, _12585a_8d968c914e055c4_lg.jpeg
804
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jansson, Tove, efter henne, figurin, trä, läder och textil, Mymlan, design 1955, _12586a_8d968c932c4ba6a_lg.jpeg
805
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad Nädhult, skulpturer, 2 st, glas,_12587a_8d968c949162762_lg.jpeg
806
Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad Nädhult, skulpturer, 2 st, glas,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, bordslampa, krom med blå glaskupa,_12588a_8d968c9559ab257_lg.jpeg
807
Okänd designer, bordslampa, krom med blå glaskupa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Dockvagn, 1900-talets mitt, medföljer docka John Blund, _12589b_8d968cdf592a017_lg.jpeg
808
Dockvagn, 1900-talets mitt, medföljer docka John Blund,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, Vittsjö, golvlampa, palisander med vit plastskärm, _12590a_8d968ce0deeafb2_lg.jpeg
809
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, Vittsjö, golvlampa, palisander med vit plastskärm,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Caféstol, böjträ, Thonets art, _12591a_8d968ce208d5b7a_lg.jpeg
810
Caféstol, böjträ, Thonets art,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Carstens, Tönnieshof, Tyskland, 1950-60-tal, snack/dipassietter, 6 st,_12592a_lg.jpeg
811
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik, _12593a_lg.jpeg
812
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Gästbok, palisander med intarsia, Danmark, 1900-talets 1 hälft, _12594a_lg.jpeg
813
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods, _12595a_lg.jpeg
814
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 2 st, bemålat flintgods, _12596a_8d968cb8340c401_lg.jpeg
815
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 2 st, bemålat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Wiinblad, Björn för Rosenthal, matservis 41 delar, porslin, "Lotus", _12597a_8d968cb709bfc8d_lg.jpeg
816
Wiinblad, Björn för Rosenthal, matservis 41 delar, porslin, "Lotus",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK