Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Sarvig, Edvard, olja, insjölandskap, _12828a_lg.jpeg
193
Sarvig, Edvard, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hansson, Tage, olja, bohusländskt fiskeläge,_12829a_lg.jpeg
194
Hansson, Tage, olja, bohusländskt fiskeläge,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olzon, Nils, olja, vinterlandskap,_12830a_lg.jpeg
195
Olzon, Nils, olja, vinterlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, Frusen melodi,  _12831a_8d97926460ca7e4_lg.jpeg
196
Olson, Erik, färglito, Frusen melodi,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, Brevets ansikte, _12832a_8d9792654d55260_lg.jpeg
197
Olson, Erik, färglito, Brevets ansikte,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, Den trojanska hästen, _12833b_8d9792676c3b3cd_lg.jpeg
198
Jonson, Sven, färglito, Den trojanska hästen,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Schalin, Greta, olja, björnloka, _12834a_lg.jpeg
199
Schalin, Greta, olja, björnloka,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Broberg, John, olja, motiv från Rusarö (Båkholmen), hangö, Finland, _12835a_lg.jpeg
200
Broberg, John, olja, motiv från Rusarö (Båkholmen), hangö, Finland,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, olja, Nocturn, _12838a_8d979bad6d7e92e_lg.jpeg
201
Qvarsebo, Michael, olja, Nocturn,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hafström, Tomas, olja, komposition med fjäril, _12837a_8d979baa31ef5bf_lg.jpeg
202
Hafström, Tomas, olja, komposition med fjäril,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hafström, Tomas, olja, komposition med skulptur, _12839a_8d979baed608fa7_lg.jpeg
203
Hafström, Tomas, olja, komposition med skulptur,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, Molekyler i landskap, _12840a_8d979bb0b1fc646_lg.jpeg
204
Thorén, Esaias, färglito, Molekyler i landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer, 1950-60-tal, matta, vävd ylle,_12846a_lg.jpeg
205
Okänd svensk designer, 1950-60-tal, matta, vävd ylle,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svensk Möbelindustri, 1950-60-tal, _12847a_lg.jpeg
206
Okänd designer för Svensk Möbelindustri, 1950-60-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sakeflaska, porslin, Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900, _12848a_lg.jpeg
207
Sakeflaska, porslin, Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Pall, svartlackerat trä på svartlackerat stålunderrede, _12849a_lg.jpeg
208
Pall, svartlackerat trä på svartlackerat stålunderrede,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Pall, gullackerat trä på svartlackerat stålunderrede, _12850a_lg.jpeg
209
Pall, gullackerat trä på svartlackerat stålunderrede,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn för Rosenthal, matservis 41 delar, porslin, "Lotus", _12851a_lg.jpeg
210
Wiinblad, Björn för Rosenthal, matservis 41 delar, porslin, "Lotus",
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist's Choice, skulptur, glas, ingjuten dekor av panter i blått och gult, _12852a_8d979cae342ae15_lg.jpeg
211
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist's Choice, skulptur, glas, ingjuten dekor av panter i blått och gult,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Dux, fåtöljer, 1 par, brun skinnklädsel på kromat underrede,_12845a_8d979b9e061730d_lg.jpeg
212
Okänd designer för Dux, fåtöljer, 1 par, brun skinnklädsel på kromat underrede,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Norrman, Lars, olja, polynesisk skönhet, _12853a_8d979caf78baddf_lg.jpeg
213
Norrman, Lars, olja, polynesisk skönhet,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Schyl, Jules, pastell, kvinnostudier, _12854a_8d979cb0e490982_lg.jpeg
214
Schyl, Jules, pastell, kvinnostudier,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bang & Olufsen, Beolab 2000_12855a_8d979cb1f0d1f5e_lg.jpeg
215
Bang & Olufsen, Beolab 2000
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Monticelli, Adolphe, hans art, olja, galant scen, _12856a_8d979cb37021df9_lg.jpeg
216
Monticelli, Adolphe, hans art, olja, galant scen,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Du Gardier, Raoul, efter honom, gicléetryck (?), "Croisière" _12857a_8d979cb462f1a59_lg.jpeg
217
Du Gardier, Raoul, efter honom, gicléetryck (?), "Croisière"
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Cwietkow, Jriada, olja, hästar, _12858a_8d979cb52aec412_lg.jpeg
218
Cwietkow, Jriada, olja, hästar,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, akvarell, stilleben med blåklint, _12859a_8d979db19788406_lg.jpeg
219
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, akvarell, stilleben med blåklint,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Toussaint, Fernand, hans art, olja, "Mascarade",_12860a_8d979db2f67fb23_lg.jpeg
220
Toussaint, Fernand, hans art, olja, "Mascarade",
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, jugend, sekelskiftet 1900, taklampa, kulhamrad mässing med gröna glashängen, _12861a_8d979db4a49c698_lg.jpeg
221
Okänd designer, jugend, sekelskiftet 1900, taklampa, kulhamrad mässing med gröna glashängen,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vos-Lundh, Marik, akvareller, 2 st, kostymskisser, _12862a_8d979db59022a6e_lg.jpeg
222
Vos-Lundh, Marik, akvareller, 2 st, kostymskisser,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten, _12863a_8d979db6a6a91c3_lg.jpeg
223
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akvarell, sittande akt, _12864a_8d979db859c0564_lg.jpeg
224
Okänd konstnär, akvarell, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fagerström, Hans, olja, "Höstträd"_12865a_lg.jpeg
225
Fagerström, Hans, olja, "Höstträd"
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott, _12866a_lg.jpeg
226
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel, _12867a_lg.jpeg
227
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel, _12868a_lg.jpeg
228
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut, _12869d_lg.jpeg
229
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Soffa, bonad bok, Nordtyskland eller Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1900, _12870a_lg.jpeg
230
Soffa, bonad bok, Nordtyskland eller Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kopparmynt, 4 st, Hellas, antiken, _12871a_8d979e2e8d14632_lg.jpeg
231
Kopparmynt, 4 st, Hellas, antiken,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Golfklubba, hickory, Ralph Weldon, 1900-talets 1 hälft, _12872a_8d979e2f9f65006_lg.jpeg
232
Golfklubba, hickory, Ralph Weldon, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Debucourt, Louis Phillippe, kopparstick, handkolorerat, Napoleon I,_12873a_8d979e339506eb7_lg.jpeg
233
Debucourt, Louis Phillippe, kopparstick, handkolorerat, Napoleon I,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna, _12874a_8d979e3584aa6c7_lg.jpeg
234
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skrin, koppar- och mässingklätt trä med färgade glasstenar, Tibet, 1900-talets mitt, _12875a_lg.jpeg
235
Skrin, koppar- och mässingklätt trä med färgade glasstenar, Tibet, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti silver, total silvervikt cirka 275 gram, _12876a_lg.jpeg
236
Parti silver, total silvervikt cirka 275 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hansen, Hans, egen verkstad, kakspade, sterlingsilver och rostfritt stål, modell "Susanne", _12877a_lg.jpeg
237
Hansen, Hans, egen verkstad, kakspade, sterlingsilver och rostfritt stål, modell "Susanne",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Markströms, vas, silver, vikt 70 gram_12878a_lg.jpeg
238
Okänd designer för Markströms, vas, silver, vikt 70 gram
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matbesticksuppsättning, 51 delar, silver,  svensk spetsig, total vikt 3030 gram_12879a_lg.jpeg
239
Matbesticksuppsättning, 51 delar, silver, svensk spetsig, total vikt 3030 gram
Slutpris10 000 SEK
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Avslutad
Supsked, delvis förgyllt silver, så kallad kerubsked, vikt 25 gram,_12880a_lg.jpeg
240
Supsked, delvis förgyllt silver, så kallad kerubsked, vikt 25 gram,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.