Kulspets- samt blyertspenna, sterlingsilver, Cross, _12739a_lg.jpeg
Kulspets- samt blyertspenna, sterlingsilver, Cross,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lockask, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50), _12740a_8d972be49a95b71_lg.jpeg
Lockask, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50),
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Andersson & Johansson, Höganäs, vägglampett, glaserat lergods, _12741a_8d972be5d8558b4_lg.jpeg
Okänd designer för Andersson & Johansson, Höganäs, vägglampett, glaserat lergods,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vas, silver, 1900-talets 1 hälft, klockformad, vikt 200 gram, _12742a_8d972be695c5f6d_lg.jpeg
Vas, silver, 1900-talets 1 hälft, klockformad, vikt 200 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Silverbestick, 29 delar, modell Haga,_12743a_8d9739e92ace3da_lg.jpeg
Silverbestick, 29 delar, modell Haga,
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Manner, Mariana, handkolorerat offsetlito, "På ett halmstrå",_12744a_8d9739eab3071af_lg.jpeg
Manner, Mariana, handkolorerat offsetlito, "På ett halmstrå",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sockerskrin samt gräddkanna, silver, total vikt 320 gram, _12745a_8d9739ec754e12f_lg.jpeg
Sockerskrin samt gräddkanna, silver, total vikt 320 gram,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Falk, Lars, olja, sommarlandskap, _12746a_lg.jpeg
Falk, Lars, olja, sommarlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Falk, Kjell, olja, kustparti, _12747a_lg.jpeg
Falk, Kjell, olja, kustparti,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matbersticksbesticksuppsättning, 48 delar, silver, total vikt exklusive knivar med stålblad 860 gram_12748a_8d973a2ccacf349_lg.jpeg
Matbersticksbesticksuppsättning, 48 delar, silver, total vikt exklusive knivar med stålblad 860 gram
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Glemme, Dagmar, skulptur/käppställ, delvis patinerad brons, cylindrisk med öppen botten, _12749a_8d973a2e69d2d5f_lg.jpeg
Glemme, Dagmar, skulptur/käppställ, delvis patinerad brons, cylindrisk med öppen botten,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Mask, skuret trä och växtfiber, så kallad Kiwebe, _12750a_8d973a356f649cc_lg.jpeg
Mask, skuret trä och växtfiber, så kallad Kiwebe,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Punu, _12751a_8d973a3417f7bf8_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Punu, _12752a_8d973a3016aed01_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal, _12753b_8d974682c242589_lg.jpeg
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
SlutprisInga bud
Värdering16 000 - 18 000 SEK
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940, _12754a_8d9746865c3e8b9_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, iriserande glasmassa, _12755a_8d974687dd7b416_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, iriserande glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Meadows, Robert, akvarell, motiv med The Old Man of Hoy, Orkney,_12756b_8d974689f29f709_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare, _12757a_8d97468b31f8ee2_lg.jpeg
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake, _12758a_lg.jpeg
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Miró, Juan, litograferad plansch, Louisiana 1974-75, _12759a_lg.jpeg
Miró, Juan, litograferad plansch, Louisiana 1974-75,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Villon, Jacques, efter honom, färglito, "Composition aux ballons", _12760a_lg.jpeg
Villon, Jacques, efter honom, färglito, "Composition aux ballons",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Larsson, Lisa för Gustavsberg Studio, väggspegel, glaserat stengods, _12761a_lg.jpeg
Larsson, Lisa för Gustavsberg Studio, väggspegel, glaserat stengods,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, vägggplatta, "Vikingabåt", 1960-tal,_12762a_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Väggspegel, förgyllt och bemålat trä och pastellade, högklassigt empirearbete, antagligen Göteborg 1810-tal, _12763b_8d9746f83ca203b_lg.jpeg
Väggspegel, förgyllt och bemålat trä och pastellade, högklassigt empirearbete, antagligen Göteborg 1810-tal,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Konsolbord, förgyllt och bemålat trä och pastellage, empirestil, sekelskiftet 1900, _12764a_8d97468d1045b7d_lg.jpeg
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer, matta, rölakan, _12765a_8d9746fb17a8b33_lg.jpeg
Okänd designer, matta, rölakan,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mélissent, Maurice, akvarell, segelfartyg,_12766a_lg.jpeg
Mélissent, Maurice, akvarell, segelfartyg,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hagberg, Rune, litografi med applikation, komposition, _12767a_lg.jpeg
Hagberg, Rune, litografi med applikation, komposition,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sängvärmare, koppar med mässingsbeslag, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _12768a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaffekanna, koppar, 1800-talets mitt, _12769a_lg.jpeg
Kaffekanna, koppar, 1800-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),_12770a_8d9746fd63cab91_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Salongsbord, valnöt med bronsbeslag och ljus marmorskiva, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900, _12771a_8d9746fed53d38a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog och Morup, taklampa brunlackerad metall; Semi-pendel,_12772a_8d9747004ef6b2a_lg.jpeg
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog och Morup, taklampa brunlackerad metall; Semi-pendel,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Resell, Sigurd för  Vatne Lenestolfabrikk, bord, bonat trä med tonad glasskiva, "Falcon",_12773a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,_12774a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bordsur, förgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets mitt, _12775a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia, _12776a_lg.jpeg
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia,
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Supsked, så kallad skrammelsked, silver, barock, sekelskiftet 1700, kronformad knopp med ringformade hängen, _12777a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, blomsterbord, teak och ek, _12778a_8d976b3aabd007c_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-tal, blomsterbord, teak och ek,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med canvasklädsel, Pernilla, _12779a_8d976b3ba682e10_lg.jpeg
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med canvasklädsel, Pernilla,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, snurrstol, lackerad metall och ek, sits och rygg med svart läderklädsel,_12780a_8d976b3e6077763_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-tal, snurrstol, lackerad metall och ek, sits och rygg med svart läderklädsel,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1920-tal, fåtölj, läderklädsel med mässingsstift, _12781a_8d976b414cb0d24_lg.jpeg
Okänd designer, 1920-tal, fåtölj, läderklädsel med mässingsstift,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fat, tenn, djupt, slät modell, _12782a_lg.jpeg
Fat, tenn, djupt, slät modell,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket, _12783a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Olson, Axel, färgetsning, "Strandkväll", _12784a_lg.jpeg
Olson, Axel, färgetsning, "Strandkväll",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par, _12785a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, toilettemöbel, 2 delar, toilettebord, mässing med marmorskiva samt pall, mässig med pälsimiterande klädsel, _12786a_8d976c41e411599_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, toilettemöbel, 2 delar, toilettebord, mässing med marmorskiva samt pall, mässig med pälsimiterande klädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK