Skedar, 1 par, sterlingsilver, renässansstil, total vikt 50 gram, _12881a_lg.jpeg
Skedar, 1 par, sterlingsilver, renässansstil, total vikt 50 gram,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad brons på (senare?) granitsockel, stående kvinnogestalt,  _12882a_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,_12883a_8d979eb651b7d79_lg.jpeg
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Bjurström, Pära, olja, vilande akt, _12884a_8d979eb6f401001_lg.jpeg
Bjurström, Pära, olja, vilande akt,
Slutpris300 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, flöjtspelande kvinna, _12885a_8d979eb8100ff26_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, flöjtspelande kvinna,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar, 1 par, Old Sheffield Plate, England, George III, sekelskiftet 1800, _12886a_8d979eb8ab67881_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, Old Sheffield Plate, England, George III, sekelskiftet 1800,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Takampel, mässing med vit glaskupa, 1910-20-tal, _12887a_lg.jpeg
Takampel, mässing med vit glaskupa, 1910-20-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering450 - 500 SEK
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal, _12888a_lg.jpeg
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun), _12889a_8d97ffd927cab34_lg.jpeg
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition, _12890a_lg.jpeg
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skov, Carl Ååge för Munch's Møbelfabrik, Slagelse, byrå, teak, design 1957, _12891a_8d97a90d078982b_lg.jpeg
Skov, Carl Ååge för Munch's Møbelfabrik, Slagelse, byrå, teak, design 1957,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kanna med lock, tenn, J P Kayser und Sohn, Krefeld (Kayserzinn), 1800-talets slut,_12892a_8d97a91f78730a0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jensen, Johan Lauritz (I L Jensen) hans efterföljd, 1800-talets mitt, stilleben med blommor på stenskiva, _12893a_8d97a926de8b5cf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, möjligen Indien, 1900-tal, olja på guldgrund, blomsterstilleben, _12894a_8d97a930e0b67f3_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Orup, Bengt, hans art, vas, glas, tjockväggig graal, _12895a_8d97a93463c41a0_lg.jpeg
Orup, Bengt, hans art, vas, glas, tjockväggig graal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, _12896a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Armstol, skuren och bonad ek, Louis XXV, _12897a_lg.jpeg
Armstol, skuren och bonad ek, Louis XXV,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Halslänk, silver, vikt 20 gram,_12898a_lg.jpeg
Halslänk, silver, vikt 20 gram,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Chagall, Marc, efter honom, färglito, "Bouquet multicolore"_12899a_lg.jpeg
Chagall, Marc, efter honom, färglito, "Bouquet multicolore"
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Obstlertunna, delvis glaserat stengods, Steingutfabrik Merkelbach & Wick AG, sekelskiftet 1900, _12900a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ljusstake, tenn med mässingsmontage, antagligen Holland eller Spanien 1700-tal, _12901a_8d97a9b35231c57_lg.jpeg
Ljusstake, tenn med mässingsmontage, antagligen Holland eller Spanien 1700-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Resväska, Samsonite, Schwayder Bros, Detroit,  1940-tal, _12902a_8d97a9b0a3ce7e9_lg.jpeg
Resväska, Samsonite, Schwayder Bros, Detroit, 1940-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skål, fajans, 1700-tal, dekor i kobolt och mangan, _12903a_8d97aa35de35092_lg.jpeg
Skål, fajans, 1700-tal, dekor i kobolt och mangan,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Albarello, fajans, Italien eller Spanien, 1700-tal, dekor i koboltblått, _12904a_8d97aa36cd70ef2_lg.jpeg
Albarello, fajans, Italien eller Spanien, 1700-tal, dekor i koboltblått,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kakburk, metall, modern tillverkning, "Quality Brand Country Kitchen Bisquits..", _12905a_8d97aa379ea048c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bokstöd/brevpress, serpentinsten, _12906a_8d97aa38ca8fcd1_lg.jpeg
Bokstöd/brevpress, serpentinsten,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nordberg, Olle, olja, fågel med fisk i näbben, _12907a_8d97aa39b1672e3_lg.jpeg
Nordberg, Olle, olja, fågel med fisk i näbben,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
De Passe, Crispin efter Goltzius, Hendrick, kopparstick 1 par, Pyramus och Thisbe respektive Atalanta och Meleager,_12908a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mitchell, James E för B&G, vas, porslin, _12909a_lg.jpeg
Mitchell, James E för B&G, vas, porslin,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,_12910a_lg.jpeg
Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap, _12911a_lg.jpeg
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,_12912a_lg.jpeg
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker, _12913a_lg.jpeg
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Asko, soffbord, vit laminatskiva på fyrdelad metallfot, _12914a_lg.jpeg
Okänd designer för Asko, soffbord, vit laminatskiva på fyrdelad metallfot,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv, _12915a_8d97aa71ee5c567_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Baques, Josep, färglito, "Stilleben med kvinna", _12916a_8d97aa739160972_lg.jpeg
Baques, Josep, färglito, "Stilleben med kvinna",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hasegawa, Shoichi, färgetsning, stadsbild, _12917a_8d97aa74432a7be_lg.jpeg
Hasegawa, Shoichi, färgetsning, stadsbild,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition, med kvinna, _12918a_8d97aa7124f3962_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition, med kvinna,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lampbord, mahogny, engelsk stil, _12919a_lg.jpeg
Lampbord, mahogny, engelsk stil,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Johansson, Åke I, väggspegel, teak, _12920a_lg.jpeg
Johansson, Åke I, väggspegel, teak,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona, mässing med bärnstensfärgade prismor och hängen, _12921a_lg.jpeg
Takkrona, mässing med bärnstensfärgade prismor och hängen,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa, _12922a_lg.jpeg
Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten, _12923a_lg.jpeg
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Sideboard, svartlackerad alm och marmor,_12924a_lg.jpeg
Sideboard, svartlackerad alm och marmor,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad Nädhult, skulpturer, 2 st, glas,_12925a_lg.jpeg
Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad Nädhult, skulpturer, 2 st, glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Prydnadsobelisk, svartpatinerat trä och konstmassa, 1900-talets slut, _12926a_8d97aaff1ebffca_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Zawadsky, Marian för Tilgmans, vas, glaserat lergods, _12927a_8d97ab00251e7f0_lg.jpeg
Zawadsky, Marian för Tilgmans, vas, glaserat lergods,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Sockel till kaminur, förgyllt trä och pastellage, senempire, _12928a_8d97ab02073a216_lg.jpeg
Sockel till kaminur, förgyllt trä och pastellage, senempire,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK