Simmulsson, Mari, skulptur, chamotterat och delvis bemålat stengods, knästående akt, _17225a_8da01dc06112b84_lg.jpeg
Simmulsson, Mari, skulptur, chamotterat och delvis bemålat stengods, knästående akt,
Slutpris16 000 SEK
Utropspris11 000  - 12 000 SEK
Mekanisk leksak, bemålad plåt, textil och trä, Ives, Blakeslee Co Bridgeport Connecticut, 1870-80-tal, "The Warner Mechanical Oarsman", patent från 1869, _17223a_8da01dbef766335_lg.jpeg
Mekanisk leksak, bemålad plåt, textil och trä, Ives, Blakeslee Co Bridgeport Connecticut, 1870-80-tal, "The Warner Mechanical Oarsman", patent från 1869,
Slutpris16 000 SEK
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, soffbord, pyramidmahogny, "Diplomat", _17228a_8da01e8f05f9411_lg.jpeg
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, soffbord, pyramidmahogny, "Diplomat",
Slutpris12 000 SEK
Utropspris13 000  - 14 000 SEK
Tantalus, nysilver med dubbla glasflaskor, _17162a_8da011cb8752b4f_lg.jpeg
Tantalus, nysilver med dubbla glasflaskor,
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, servis, 9 delar, sterlingsilver, kanna samt 8 muggar, _17229a_lg.jpeg
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, servis, 9 delar, sterlingsilver, kanna samt 8 muggar,
Slutpris17 000 SEK
Utropspris19 000  - 20 000 SEK
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, bricka, sterlingsilver och palisander, _17230a_lg.jpeg
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, bricka, sterlingsilver och palisander,
SlutprisInga bud
Utropspris5 500  - 6 000 SEK
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, bålskål med slev, sterlingsilver och palisander, _17231a_lg.jpeg
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, bålskål med slev, sterlingsilver och palisander,
SlutprisInga bud
Utropspris13 000  - 14 000 SEK
Besticksuppsättning, 13 delar, förgyllt silver, David Andersen, Christiania (Oslo), sekelskiftet 1900, _17203a_8da01bfc68ba27b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Smörsnäckor, 1 par, sterlingsilver, England, George II, i form av pilgrimsmusselskal, _17199a_8da01bf75a60d5f_lg.jpeg
Smörsnäckor, 1 par, sterlingsilver, England, George II, i form av pilgrimsmusselskal,
Slutpris2 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Asker, Curt, objekt/mobil, bemålat fjäderstål, _17208a_8da01cb97cece0c_lg.jpeg
Asker, Curt, objekt/mobil, bemålat fjäderstål,
Slutpris3 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal, _17218a_8da01e5bd48bf38_lg.jpeg
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,_17166a_8da0047281c07ae_lg.jpeg
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,
SlutprisInga bud
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Ljunggren, Bror, olja, utsikt över Lunds Domkyrka, _17164a_8da01ffc36aa50c_lg.jpeg
Ljunggren, Bror, olja, utsikt över Lunds Domkyrka,
Slutpris1 200 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Andersson, Mårten, färglito, "Selkroken", _17173a_8da01ffee4adbf2_lg.jpeg
Andersson, Mårten, färglito, "Selkroken",
Slutpris6 000 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Vaser/uppsatser, 1 par, majolika, Rörstrand 1800-talets 2 hälft, _17194a_8da011d3140aaaa_lg.jpeg
Vaser/uppsatser, 1 par, majolika, Rörstrand 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7", _17205a_8da01bfded24aa1_lg.jpeg
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson', _17204a_8da01bfd233771a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Aftonväska, svart siden med silvermontage, sekelskiftet 1900, _17206a_8da01cb8b8a025a_lg.jpeg
Aftonväska, svart siden med silvermontage, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Alexandersson, Maja Lisa, skulptur, patinerad brons på träsockel, "Storkatta", _17172a_8da011cd0910a77_lg.jpeg
Alexandersson, Maja Lisa, skulptur, patinerad brons på träsockel, "Storkatta",
Slutpris3 600 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, blåtonat glas, Satellite, _17150a_8d9fcfe2337addb_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, blåtonat glas, Satellite,
Slutpris1 200 SEK
Utropspris1 300  - 1 400 SEK
Okänd designer för C.I.A. Manna, Torino, figurin, bemålat och förgyllt porslin, "Danzatrice Orientale", _17196a_8da01bf3a0e7a13_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK
Thelander, Pär Gunnar (PG), färgetsning, "Elementära former II", _17224a_8da02001be93422_lg.jpeg
Thelander, Pär Gunnar (PG), färgetsning, "Elementära former II",
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK
Vikskärm, silver och slipat glas, Tyskland, sekelskiftet 1900, _17222a_8da01e5e4de70d7_lg.jpeg
Vikskärm, silver och slipat glas, Tyskland, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Rouge, Bleu, Rouge", _17217a_8da0200689179c5_lg.jpeg
Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Rouge, Bleu, Rouge",
Slutpris1 000 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Ljusstake, tenn, gustaviansk, delvis godronnerad stam på rund fot, _17219a_8da01e5c84893bb_lg.jpeg
Ljusstake, tenn, gustaviansk, delvis godronnerad stam på rund fot,
Slutpris500 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Åberg, Jan, skulptur, koppar, "Radioaktivt moln", _17227a_8da01e07e70eedd_lg.jpeg
Åberg, Jan, skulptur, koppar, "Radioaktivt moln",
Slutpris900 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Olson, Axel, färglito, "Hamnbild", _17212a_8da0200a4ffb383_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, "Hamnbild",
SlutprisInga bud
Utropspris900  - 1 000 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Det stora gästabudet II", _17211a_8da0200c9f2a8c9_lg.jpeg
Olson, Erik, färglitografi, "Det stora gästabudet II",
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Olofsson, Pierre, färglito, komposition, _17182a_8da0200f2ffa7d2_lg.jpeg
Olofsson, Pierre, färglito, komposition,
Slutpris1 000 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figuriner, 2 st, glaserat lergods, björnungar, _17193a_8da011d176ef768_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figuriner, 2 st, glaserat lergods, björnungar,
Slutpris800 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
Sundstedt, Per, för Atelje Lyktan, taklampa, brunlackerad plåt, "Hinken", _17141a_8d9fd00e0dc4367_lg.jpeg
Sundstedt, Per, för Atelje Lyktan, taklampa, brunlackerad plåt, "Hinken",
Slutpris500 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Ivan", _17189a_8da011bf0b8aefd_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Ivan",
Slutpris350 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Maria", _17190a_8da011c32fb95b4_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Maria",
Slutpris450 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Öst", _17191a_8da011ce9735c21_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Öst",
Slutpris450 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd", _17192a_8da011ccb094ecb_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd",
Slutpris250 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Wedel, Helene, gouache, komposition, _17176a_8da0201287c3997_lg.jpeg
Wedel, Helene, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Hällgren, Ingvar, olja, "Ateljédörren", _17175a_8da02015017bb1a_lg.jpeg
Hällgren, Ingvar, olja, "Ateljédörren",
Slutpris1 000 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne), _17174a_8da0201884342f6_lg.jpeg
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne),
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK
Rehnquist, Bonnie, olja, "Skruvis" - motiv från Skreaholm, Falkenberg, _17177a_8da0201b4edc008_lg.jpeg
Rehnquist, Bonnie, olja, "Skruvis" - motiv från Skreaholm, Falkenberg,
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 700 SEK
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition, _17179a_8da0201e06eb79e_lg.jpeg
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Vinglas, barock, sekelskiftet 1700, sannolikt Tyskland, så kallat sieben perlen glas, _17234a_8da029a7678afd0_lg.jpeg
Vinglas, barock, sekelskiftet 1700, sannolikt Tyskland, så kallat sieben perlen glas,
Slutpris2 000 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,_17235a_8da029a7f3a930f_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,_17236a_8da029a98d4a9ad_lg.jpeg
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
SlutprisInga bud
Utropspris5 500  - 6 000 SEK
Ruberti, Riccardo, olja, landskap från Monte Visentin, _17237a_8da029a8e2cd036_lg.jpeg
Ruberti, Riccardo, olja, landskap från Monte Visentin,
Slutpris1 000 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Spegel, skuret, bemålat och bronserat trä, troligen Tyskland, 1700-tal, _17238a_8da029a6b968043_lg.jpeg
Spegel, skuret, bemålat och bronserat trä, troligen Tyskland, 1700-tal,
Slutpris3 400 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Oljelampa, smide, 17-1800-tal, _17239a_8da029c6b6b6d89_lg.jpeg
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Herrarmbandsur, stål, Rolex Oyster Perpetual Date, märkt Rolex Fair play Cup, World Ice Hockey Championship Stockholm 1963, _17243a_8da02a45f61ce7f_lg.jpeg
Herrarmbandsur, stål, Rolex Oyster Perpetual Date, märkt Rolex Fair play Cup, World Ice Hockey Championship Stockholm 1963,
Slutpris32 000 SEK
Utropspris26 000  - 28 000 SEK
Blyglasfönster, 1700-tal, polykrom dekor av stående män hållandes krönt kringla(!), _17244a_8da02a73f1c41c2_lg.jpeg
Blyglasfönster, 1700-tal, polykrom dekor av stående män hållandes krönt kringla(!),
Slutpris4 400 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK