Fickur med skyddsboett, så kallat jaktur, (Hunting eller Shooting Watch), förgylld mässing, _17343a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Miniatyrkniv i balja, silver, samestil, 1900-talets 1 hälft, _17346a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900, _17345a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Nielsen, Harald för Georg Jensen, serviettring, sterlingsilver, modell "Pyramid", _17347a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel, _17348a_lg.jpeg
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Kaffekoppar, 2 st samt underfat 2 st, porslin, Meissen, 1700-tal, koppar samt 1 underfat Marcolinis period (1774-1814), _17349a_8da067146b11db3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Resebestick, lövträ, möjligen Norge, 1700-tal (?), skaft med skuren dekor av viking i rustning, _17350a_8da06715ff963c1_lg.jpeg
Resebestick, lövträ, möjligen Norge, 1700-tal (?), skaft med skuren dekor av viking i rustning,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Piphuvud, skuret sjöskum, 1800-talets mitt, i form av manshuvud med pälsmössa, _17351a_8da067174e9d954_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, jardinière, nysilver med glasinsats, 1910-tal, _17352a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, blå glasmassa, dekor av luftbubblor, _17353a_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, blå glasmassa, dekor av luftbubblor,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Björling, Carl, olja, Stockholms slott med Strömmen, _17354a_lg.jpeg
Björling, Carl, olja, Stockholms slott med Strömmen,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kalendermedaljer, 1 par, tenn, Oskar II 70 år 1899, _17355a_lg.jpeg
Kalendermedaljer, 1 par, tenn, Oskar II 70 år 1899,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla', _17356a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti silver, total vikt 1340 gram, _17357a_8da06718c396b96_lg.jpeg
Parti silver, total vikt 1340 gram,
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, miniatyrer, 3 st, glas, _17358a_8da06719a220f6e_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, miniatyrer, 3 st, glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti porslin, Kina, Qing 1800-tal; 2 fat, 1 kaffekopp samt 8 vinkoppar, _17359a_8da0671adc5c5c1_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Spegel, mahogny med intarsia, empire, möjligen Tyskland, 1800-talets 1 hälft, _17360a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, skålar, 3 st, månstensfärgat glas, "Selena", _17361a_lg.jpeg
Palmqvist, Sven för Orrefors, skålar, 3 st, månstensfärgat glas, "Selena",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _17362a_lg.jpeg
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade bergkristaller, total vikt 3,5 gram_17363a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservisdelar, 'Silvia', design 1957, ca 55 delar_17364a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, tuschteckningar, 2 st, Sigismund respektive Karl IX, _17377a_8da06a03e90aafa_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1700-tal, tuschteckningar, 2 st, Sigismund respektive Karl IX,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad på delvis godronnerad fot, svisselerad blomdekor, _17378a_8da06a050df1788_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Snusdosa, silver, spetsoval med infattade glasfluss, senempire, 1800-talets mitt, _17375a_8da06a010a33f4c_lg.jpeg
Snusdosa, silver, spetsoval med infattade glasfluss, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, lysterglaserat och förgyllt flintgods, _17371a_8da06776c5b360e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Törnström, Ida, pastell, "Stugor vid Varfsmuren", Karlskrona, _17372a_8da06781ab64d2f_lg.jpeg
Törnström, Ida, pastell, "Stugor vid Varfsmuren", Karlskrona,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842, _17379a_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Bajonett, stål med (senare) bakelitkavlar, Weyersberg, Kirschbaum & Co, 1800-talets 2 hälft, _17380a_lg.jpeg
Bajonett, stål med (senare) bakelitkavlar, Weyersberg, Kirschbaum & Co, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ragoutsked, silver, gammalsvensk modell, vikt 115 gr, _17381a_lg.jpeg
Ragoutsked, silver, gammalsvensk modell, vikt 115 gr,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Sked, skuren masurbjörk med förgyllt silvermontage, Ryssland, 1900-talets början, _17383a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Parti ordensminiatyrer, -medaljer mm, bland annat italienska St Mauritius- och Lazarusorden, Italienska Kronorden, bouton för Påvliga Heliga Gravens Orden, _17382a_lg.jpeg
Parti ordensminiatyrer, -medaljer mm, bland annat italienska St Mauritius- och Lazarusorden, Italienska Kronorden, bouton för Påvliga Heliga Gravens Orden,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr), _17384a_lg.jpeg
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Bajonett, Tjeckisk M/E35, _17385a_lg.jpeg
Bajonett, Tjeckisk M/E35,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Warth, Christian för Villeroy & Boch, Mettlach, tillskriven, krus, glaserat stengods med tennlock, 1800-talets slut, _17386a_8da06a065b5b2d1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Brosch, förgyllt silver, så kallad bunadsbroche, Norge, sekelskiftet 1900, _17387a_8da06a0796d89db_lg.jpeg
Brosch, förgyllt silver, så kallad bunadsbroche, Norge, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Brosch, silver med glasfluss och hängen, så kallad bunadsbroche, Norge, sekelskiftet 1900, _17388a_8da06a08c3de1d4_lg.jpeg
Brosch, silver med glasfluss och hängen, så kallad bunadsbroche, Norge, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bok, Lagerlöf, Selma, Gösta Berlings saga, V upplagan, _17389a_8da06a09c8b65c3_lg.jpeg
Bok, Lagerlöf, Selma, Gösta Berlings saga, V upplagan,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Oljelampa, mässing, 1700-tal, _17390a_lg.jpeg
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Seligmann, Johann Georg, kopparstick, handkolorerat, _17391a_lg.jpeg
Seligmann, Johann Georg, kopparstick, handkolorerat,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,_17392a_lg.jpeg
Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, etsning, En fågel i handen, _17394a_lg.jpeg
Olson, Axel, etsning, En fågel i handen,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd engelsk konstnär, George III-IV, 1800-talets 1 hälft, tuschteckning med täckvitt, mansporträtt, _17393a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Wiinblad, Björn, egen verkstad, fontän, fajans, dekor av stående kvinna, _17396a_8da069dd8a7f8f5_lg.jpeg
Wiinblad, Björn, egen verkstad, fontän, fajans, dekor av stående kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", _17149a_8d9fcfe38faeffe_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matservisdelar, cirka 30 delar, Portmeirion Pomona, _17169a_8da004862a29d40_lg.jpeg
Matservisdelar, cirka 30 delar, Portmeirion Pomona,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Wiinblad, Björn för Rosenthal, lockurna , porslin, _17168a_8da004806d0a129_lg.jpeg
Wiinblad, Björn för Rosenthal, lockurna , porslin,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Forssell, Christian Didrik efter Gérard, Francois, kopparstick, Karl XIV Johan, _17398a_lg.jpeg
Forssell, Christian Didrik efter Gérard, Francois, kopparstick, Karl XIV Johan,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot. _17397a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK