Soppslev, sköldpaddsskal (!) med träskaft, montage i delvis förgyllt silver, _17245a_8da02a74d6224dd_lg.jpeg
Soppslev, sköldpaddsskal (!) med träskaft, montage i delvis förgyllt silver,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stilton scoop samt toasting fork, nysilver med ben/ivorineskaft, _17246c_8da02a763ca1d0f_lg.jpeg
Stilton scoop samt toasting fork, nysilver med ben/ivorineskaft,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, _17247a_8da02aa43493107_lg.jpeg
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, _17248a_8da02aa4e710cb1_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Silvermynt, 1 $ 1887, _17249a_8da02aa58ccca8e_lg.jpeg
Silvermynt, 1 $ 1887,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Silvermynt, 1 $ 1887, _17250a_8da02aa63171166_lg.jpeg
Silvermynt, 1 $ 1887,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Etui till 2 cigarrer, 875/1000 silver, Estland, 1900-talets 1 hälft, förgyllda initialer RW, _17251a_8da02aa6d836cbe_lg.jpeg
Etui till 2 cigarrer, 875/1000 silver, Estland, 1900-talets 1 hälft, förgyllda initialer RW,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Cigarettetui, delvis förgyllt silver, Estland, 1900-talets 1 hälft, reliefdekor av Kalevipoeg, vikt 320 (!) gram, _17252a_8da02aa7f5825a1_lg.jpeg
Cigarettetui, delvis förgyllt silver, Estland, 1900-talets 1 hälft, reliefdekor av Kalevipoeg, vikt 320 (!) gram,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople, _17253a_8da02aa916714e5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Herrfickur, 2 st, silver, Helvetia, _17254a_8da02aa9f70ebdd_lg.jpeg
Herrfickur, 2 st, silver, Helvetia,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lornjett, förgylld metall, art-déco,  antagligem Frankrike, 1920-tal, _17255a_8da02abd6bcaff4_lg.jpeg
Lornjett, förgylld metall, art-déco, antagligem Frankrike, 1920-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Noteringshäfte, nysilver, empirestil, sekelskiftet 1900, _17256a_8da0d78c38aee1c_lg.jpeg
Noteringshäfte, nysilver, empirestil, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, lockask, glas, art-déco, 1920-tal, frostad, slipad och förgylld dekor, _17257a_8da02abcbc68231_lg.jpeg
Okänd designer, lockask, glas, art-déco, 1920-tal, frostad, slipad och förgylld dekor,
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
Märken, 4 st, silver och emalj, Estland, 1920-tal, _17258a_8da02af5992c9e1_lg.jpeg
Märken, 4 st, silver och emalj, Estland, 1920-tal,
Slutpris4 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, "Marchand des vins, Paris", _17260a_8da02af89206d45_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, "Marchand des vins, Paris",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Xylografi, "Prospect af helsingborg med kärnan i 1658", _17261a_8da02af7c6ce800_lg.jpeg
Xylografi, "Prospect af helsingborg med kärnan i 1658",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Handdukshängare 2 st samt tandborst och -mugghållare, 1 par, mässing, _17264a_8da02af2fa79c9f_lg.jpeg
Handdukshängare 2 st samt tandborst och -mugghållare, 1 par, mässing,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Starck, Philippe för Alessi, citruspress, aluminium, _17265a_8da0349a2f88184_lg.jpeg
Starck, Philippe för Alessi, citruspress, aluminium,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vinglas, 5 st, 1700-tal, ben med invändig dekor av tvinnade, vita glastrådar, _17266a_8da03499a6381ee_lg.jpeg
Vinglas, 5 st, 1700-tal, ben med invändig dekor av tvinnade, vita glastrådar,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Skrin, intarsiainlagt trä, 1700-tal, dekor i parkettmarqueterie av valnöt och fruktträ, _17267a_8da034cfa96a2a2_lg.jpeg
Skrin, intarsiainlagt trä, 1700-tal, dekor i parkettmarqueterie av valnöt och fruktträ,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wallace, J, 1800-talets 2 hälft, olja, skogsinteriör med barn, _17268a_8da034cedf6cf84_lg.jpeg
Wallace, J, 1800-talets 2 hälft, olja, skogsinteriör med barn,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jensen, Carl Henrik, olja, komposition, _17269a_8da034c6a379cf0_lg.jpeg
Jensen, Carl Henrik, olja, komposition,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mässingsgryta på tre ben, 1700-tal, _17292a_8da044158416ec5_lg.jpeg
Mässingsgryta på tre ben, 1700-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Takampel mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel, _17290a_8da043f6c96c4cc_lg.jpeg
Takampel mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Takampel mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel, _17291a_8da043fd9423d1f_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Paraplyställ , bemålat gjutjärn, Husqvarna, modell 12, sekelskiftet 1900, _17303a_8da0440153f4315_lg.jpeg
Paraplyställ , bemålat gjutjärn, Husqvarna, modell 12, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mässingsgryta på tre ben, barock, 1600-talets slut, _17293a_8da0441678d9495_lg.jpeg
Mässingsgryta på tre ben, barock, 1600-talets slut,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Krumlinde, Olof, olja, "Lövskogsinteriör", _17279a_8da0372bbbc6649_lg.jpeg
Krumlinde, Olof, olja, "Lövskogsinteriör",
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol med fotpall, böjträ med stoppad klädsel, "Pernilla", _17278a_8da037245364481_lg.jpeg
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol med fotpall, böjträ med stoppad klädsel, "Pernilla",
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Gegerfelt, Wilhelm von, olja, skogdunge_17283a_8da05bb40396ece_lg.jpeg
Gegerfelt, Wilhelm von, olja, skogdunge
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Fagercrantz, Leon, olja, bondgård_17316a_8da05bbb5f0aa38_lg.jpeg
Fagercrantz, Leon, olja, bondgård
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Österlund, Herman, olja, skogsparti_17284a_8da05bc07dec21d_lg.jpeg
Österlund, Herman, olja, skogsparti
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar 1 par, silver, _17302a_8da05b9b436a363_lg.jpeg
Ljusstakar 1 par, silver,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, bemålat och bronserat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, _17305a_8da05b40a46efc5_lg.jpeg
Spegel, bemålat och bronserat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Thorén, Esaias, färglito, komposition med personer, _17314a_8da05be60b1b3dd_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, komposition med personer,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, bastande man, otydligt betitlad, _17307a_8da05c01a2a00fc_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, bastande man, otydligt betitlad,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, middagsbord, _17318a_8da05bff46de305_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, middagsbord,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, skidåkaren, _17319a_8da05c0402d49c7_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, skidåkaren,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lindell, Lage, litografi, komposition_17313a_8da05c0d4cf6c05_lg.jpeg
Lindell, Lage, litografi, komposition
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Eberhardson, Ebbe,  akvarell, Herde_17312a_8da05c1f901d085_lg.jpeg
Eberhardson, Ebbe, akvarell, Herde
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Green, Kulo, olja, blomsterstilleben_17308a_8da05c227ab753d_lg.jpeg
Green, Kulo, olja, blomsterstilleben
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Emitslöf-Dejmo, Ulla-Britt, olja, fiskebodar, _17309a_8da05c2e6982b48_lg.jpeg
Emitslöf-Dejmo, Ulla-Britt, olja, fiskebodar,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ytterkruka, porslin,  "Waldemarsudde",_17311a_8da05b422165927_lg.jpeg
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Ytterkrukor, 3 st, porslin,  'Waldemarsudde' _17304a_8da05b41558b1a9_lg.jpeg
Ytterkrukor, 3 st, porslin, 'Waldemarsudde'
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 , _17301a_8da05c4725fbff1_lg.jpeg
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 ,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Eisner, Jeppe, färglitografi, Pierrot, _17315a_8da05c4d50e3a09_lg.jpeg
Eisner, Jeppe, färglitografi, Pierrot,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvur, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, _17310a_8da05c41605d526_lg.jpeg
Golvur, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods, _17320a_8da05c4db01b7e3_lg.jpeg
Nylund, Gunnar, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK