Laddar...

Marsauktion

Marsauktion
Avslutad
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,_17585a_lg.jpeg
385
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fotpall, Burhéns, modell Oxford, pistagegrön plyschklädsel, _17584a_lg.jpeg
386
Fotpall, Burhéns, modell Oxford, pistagegrön plyschklädsel,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Barometer, skuret, förgyllt och bronserat trä, Frankrike, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, _17588a_8da0b60b6219a6b_lg.jpeg
387
Barometer, skuret, förgyllt och bronserat trä, Frankrike, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Spelmarker/poängmarkörer, cirka 40 stycken, pärlemor, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,_17589a_8da0b6155fd58f8_lg.jpeg
388
Spelmarker/poängmarkörer, cirka 40 stycken, pärlemor, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulpturer, 8 st, ben, sekelskiftet 1900, _17591a_8da0b60caa0c67c_lg.jpeg
389
Okänd konstnär, skulpturer, 8 st, ben, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Horup, Knud, olja, kvinna vid hav, _17575a_8da0b58b9cc0287_lg.jpeg
390
Horup, Knud, olja, kvinna vid hav,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa, vitlackerad metall; Semi, _17587a_8da0b609aad1d22_lg.jpeg
391
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa, vitlackerad metall; Semi,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kajerdt, Ellen Victoria, coasters, 1 par, tenn, Swedish Grace, 1920-tal, _17593a_8da0b60a77a2294_lg.jpeg
392
Kajerdt, Ellen Victoria, coasters, 1 par, tenn, Swedish Grace, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, aluminium, modell BN 25, _17586a_8da0b6088aa3dd6_lg.jpeg
393
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, aluminium, modell BN 25,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Armstol, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900, _17577a_8da0b5ac3bdf14f_lg.jpeg
394
Armstol, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, blandteknik, komposition med ansikte, _17504a_8da0b27740669e1_lg.jpeg
395
Qvarsebo, Michael, blandteknik, komposition med ansikte,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Murano, möjligen Seguso, skål, bärnstensfärgat glas, _17498a_8da0b233aeb2d9f_lg.jpeg
396
Okänd designer för Murano, möjligen Seguso, skål, bärnstensfärgat glas,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Erik, litografi, "Ödets verkstad", färgvariant, _17505a_8da0b5c52ac8024_lg.jpeg
397
Olson, Erik, litografi, "Ödets verkstad", färgvariant,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj, _17503a_8da0b5c8e368581_lg.jpeg
398
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, Rosor i skyn, _17502a_8da0b5cf921abf6_lg.jpeg
399
Olson, Axel, färglito, Rosor i skyn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk, _17470a_8da08e8e6c07ebb_lg.jpeg
400
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hartnack, Valdemar, tillskriven, olja, Landskap med hus, _17595a_8da0beb6e3ea08f_lg.jpeg
401
Hartnack, Valdemar, tillskriven, olja, Landskap med hus,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Markelius, Sven för Bodafors, stolar 14 st, björk, så kallade "Orkesterstolar", _17623a_8da0bfdcfc6da83_lg.jpeg
402
Markelius, Sven för Bodafors, stolar 14 st, björk, så kallade "Orkesterstolar",
Slutpris9 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Seeck, Herman för Asko, stolar, 10 st, björk, "Radstol modell 485"_17626a_8da0bfde3ea1933_lg.jpeg
403
Seeck, Herman för Asko, stolar, 10 st, björk, "Radstol modell 485"
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Wennemoes, Carl, olja, landskap vid sjö, _17603a_8da0bedc9fa1dec_lg.jpeg
404
Wennemoes, Carl, olja, landskap vid sjö,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, Uppsala Domkyrka och Gustavianum sedda från Odenslund, _17605a_8da0beec6a3997a_lg.jpeg
405
Okänd konstnär, olja, Uppsala Domkyrka och Gustavianum sedda från Odenslund,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, blåglaserat stengods, "Kullatroll"_17632a_lg.jpeg
406
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, blåglaserat stengods, "Kullatroll"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Höganäs, 1800-talets slut, nipperfat, glaserat lergods, i form av örn, _17633a_lg.jpeg
407
Okänd designer för Höganäs, 1800-talets slut, nipperfat, glaserat lergods, i form av örn,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt, _17634a_lg.jpeg
408
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, "Rosor i skyn", _17635a_8da0bf03be4127d_lg.jpeg
409
Olson, Axel, färglito, "Rosor i skyn",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel, _17636a_lg.jpeg
410
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skrivställ, svart marmor och förgylld mässing, 1800-talets 2 hälft, dekor av timmerstuga mm, _17637a_lg.jpeg
411
Skrivställ, svart marmor och förgylld mässing, 1800-talets 2 hälft, dekor av timmerstuga mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Arkivskåp, ek, 1920-30-tal, _17640a_8da0bfdf9d3e247_lg.jpeg
412
Arkivskåp, ek, 1920-30-tal,
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Leslie, Charles Robert, kopia efter, olja, "Sancho Panza in the Apartment of the Duchess", _17594a_8da0bf272b89632_lg.jpeg
413
Leslie, Charles Robert, kopia efter, olja, "Sancho Panza in the Apartment of the Duchess",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Nielsen, Knud Reinholdt, olja, skogsväg, _17596a_8da0bf43de19600_lg.jpeg
414
Nielsen, Knud Reinholdt, olja, skogsväg,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, "Over de höje fjelde", _17597a_8da0c185d8cacfb_lg.jpeg
415
Okänd konstnär, olja, "Over de höje fjelde",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sonne, Per, olja, Marinestasjon København, _17598a_8da0bf5ece4f257_lg.jpeg
416
Sonne, Per, olja, Marinestasjon København,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, pastell, flickporträtt, _17608a_8da0bf61146f70e_lg.jpeg
417
Okänd konstnär, pastell, flickporträtt,
Slutpris1 600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kokholm, Fleming, pastell, komposition, _17599a_8da0bf7279b56df_lg.jpeg
418
Kokholm, Fleming, pastell, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, oljor, 2 st, landskap, _17607a_8da0bf7be37e7b2_lg.jpeg
419
Okänd konstnär, oljor, 2 st, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, insjömotiv, _17606a_8da0bf8535d60a9_lg.jpeg
420
Okänd konstnär, olja, insjömotiv,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lindström, Frans, akvareller,  2 st, hus i landskap, _17651a_8da0bf93fda73f6_lg.jpeg
421
Lindström, Frans, akvareller, 2 st, hus i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Säkerhetsskåp, FG modell HP05, _17652a_lg.jpeg
422
Säkerhetsskåp, FG modell HP05,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lindström, Frans, akvareller,  2 st, motiv från Kungliga Djurgården, Stockholm, _17653a_8da0bf91345877f_lg.jpeg
423
Lindström, Frans, akvareller, 2 st, motiv från Kungliga Djurgården, Stockholm,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Deganello, Carmine  för Pablo Designs, San Francisco, tak/golvlampa, krom och polyester, "Solis", _17654a_8da0d7a6e4b51b6_lg.jpeg
424
Deganello, Carmine för Pablo Designs, San Francisco, tak/golvlampa, krom och polyester, "Solis",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Oppenheimer, Johnny, gouache, "Gamla moskén i Jaffa - Israel", _17655a_8da0bf9d61327a3_lg.jpeg
425
Oppenheimer, Johnny, gouache, "Gamla moskén i Jaffa - Israel",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti modern keramik, kaffeservisdelar samt kanna, Gefle Alfa, design Berit Ternell 1976_17656a_lg.jpeg
426
Parti modern keramik, kaffeservisdelar samt kanna, Gefle Alfa, design Berit Ternell 1976
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, stolar, 3 st, bok med röd skaiklädsel, _17657a_lg.jpeg
427
Okänd designer, 1950-60-tal, stolar, 3 st, bok med röd skaiklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil, _17658a_lg.jpeg
428
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Rix, Marna, olja, komposition, _17600a_8da0bfa6291e2bf_lg.jpeg
429
Rix, Marna, olja, komposition,
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd engelsk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, stadsbild, _17601a_8da0bfaba306045_lg.jpeg
430
Okänd engelsk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, stadsbild,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Livréknappar, 7 + 4 + 5 st, försilvrad brons respektive mässing, 17-1800-tal, dekor av friherreliga ättens Silfverschiöld vapen, _17659a_8da0c06639a83bb_lg.jpeg
431
Livréknappar, 7 + 4 + 5 st, försilvrad brons respektive mässing, 17-1800-tal, dekor av friherreliga ättens Silfverschiöld vapen,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skål, porslin, Kina Qing (1800-tal), _17660a_8da0c0646babebe_lg.jpeg
432
Skål, porslin, Kina Qing (1800-tal),
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.