Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide, _17466a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner, _17467a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Adrian-Nilsson, Gösta "GAN", tusch och akvarell, figurkomposition, utförd i Eketånga 1922, _17479a_8da08f64bc9ebb1_lg.jpeg
Adrian-Nilsson, Gösta "GAN", tusch och akvarell, figurkomposition, utförd i Eketånga 1922,
Slutpris11 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Jonson, Sven, gouache, geometrisk komposition, _17480a_8da08f6c58a2354_lg.jpeg
Jonson, Sven, gouache, geometrisk komposition,
Slutpris14 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Jonson, Sven, gouache, geometrisk komposition, _17481a_8da08f6d345649c_lg.jpeg
Slutpris13 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Lorentzon, Waldemar, blyerts, "Le marin", _17482a_8da08f65c57d1f1_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, blyerts, "Le marin",
Slutpris10 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Jonson, Sven, gouache, "Fragment mot natthimmel" - förlaga till färglitografin med samma namn, _17483a_8da08f66a2040bf_lg.jpeg
Jonson, Sven, gouache, "Fragment mot natthimmel" - förlaga till färglitografin med samma namn,
Slutpris12 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Thorén, Esias, olja, "Primitiv figur Ibiza" - förlaga till färglitografin "Pojke från Ibiza" från 1952, _17484a_8da08f7668db7be_lg.jpeg
Thorén, Esias, olja, "Primitiv figur Ibiza" - förlaga till färglitografin "Pojke från Ibiza" från 1952,
Slutpris8 000 SEK
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Bengtsson, Walter, skulptur, patinerad aluminium, förlaga till "Laxen går upp", i folkmun kallad "Tre piss i Nissan", vilken står längs Slottsbron i centrala Halmstad, _17485a_8da08f67c8b3dcb_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, skulptur, patinerad aluminium, förlaga till "Laxen går upp", i folkmun kallad "Tre piss i Nissan", vilken står längs Slottsbron i centrala Halmstad,
Slutpris15 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Sedel, Ukrainska Nationella Republiken (1918-21), 1000 Karbovantsiv, _17486a_8da08f9af685ef7_lg.jpeg
Sedel, Ukrainska Nationella Republiken (1918-21), 1000 Karbovantsiv,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hallberg, Lars, olja, "Särdal" - från Skallen, _17487a_8da08f9a5501385_lg.jpeg
Hallberg, Lars, olja, "Särdal" - från Skallen,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Koson, Ohara, färgträsnitt, "Two geese", _17488a_8da08f9bab24406_lg.jpeg
Koson, Ohara, färgträsnitt, "Two geese",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lensdorf, Andreas, olja, "Naturdikt", _17489a_8da0b5db77dfccd_lg.jpeg
Lensdorf, Andreas, olja, "Naturdikt",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Saabye, Svend, olja, komposition, _17508a_8da0b238a834b87_lg.jpeg
Saabye, Svend, olja, komposition,
Slutpris6 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild", _17492a_8da08f8732e7ae1_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild",
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Spansk resa", _17493a_8da08f8ebb63422_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Spansk resa",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglito, "Strandfynd", _17491a_8da0b2418456dcd_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, "Strandfynd",
SlutprisInga bud
Thorén, Esaias, färglito, "Improvisation", _17490a_8da0b2446426731_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, "Improvisation",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mörner, Stellan, färglito, "I hängmattan" _17509a_8da0b245fe18222_lg.jpeg
Mörner, Stellan, färglito, "I hängmattan"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglito, "Efter oss syndafloden", _17510a_8da0b24dff2ab5c_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "Efter oss syndafloden",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,_17511a_lg.jpeg
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gonzales, Pilar, akvarell, "På vägen dit", _17512a_lg.jpeg
Gonzales, Pilar, akvarell, "På vägen dit",
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Cronqvist, Per, färglito, stup, _17513a_lg.jpeg
Cronqvist, Per, färglito, stup,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Gowenius, Rudolf, olja, stilleben med amaryllis, _17514a_lg.jpeg
Gowenius, Rudolf, olja, stilleben med amaryllis,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia", _17515a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Reumert, Niels, färglito, komposition, _17516a_lg.jpeg
Reumert, Niels, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stenqvist, Nils G, färgetsning, "Cell", ur 1974 års mapp från Föreningen för Grafisk Konst, _17517a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Medalj, vitmetall, öppningen av Suezkanalen 1869, _17518a_lg.jpeg
Medalj, vitmetall, öppningen av Suezkanalen 1869,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mörner, Stellan, färglito, "Speglingar", _17519a_8da0b2785a48d66_lg.jpeg
Mörner, Stellan, färglito, "Speglingar",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", _17520a_8da0b278f9e669a_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Thorén, Esaias, färglito, "Wilhelm Tells familj", _17521a_8da0b27c057f152_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, "Wilhelm Tells familj",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", _17522a_8da0b2ad51f902f_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Nocturne", _17523a_8da0b2ae2775c1c_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Nocturne",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Möte", _17524a_8da0b2af07c3503_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Möte",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft, _17525a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner, _17526a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sterup Hansen, Dan, linoleumsnitt (?), figurkomposition, _17527a_lg.jpeg
Sterup Hansen, Dan, linoleumsnitt (?), figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Krause, Emil, kolteckning med täckvitt, Slotsholms Kanal med Börsen, Köpenhamn, _17528a_lg.jpeg
Krause, Emil, kolteckning med täckvitt, Slotsholms Kanal med Börsen, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Watson, Caroline efter Edge Pine, Robert, roulettegrayr i sepia, "Garrick Speaking the Jubilee Ode" 1784, skådespelaren David Garrick lät 1757 skulpturen Louis-François Roubiliac utföra en _17529a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Schovelin, Axel Thorsen, tillskriven, akvarellerad tuschteckning, landskap med boskap, _17530a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs), _17531a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Agnell, Olle, olja, Vid ån 1967_17532a_lg.jpeg
Agnell, Olle, olja, Vid ån 1967
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Spitzweg, Carl, kopia efter, olja, "Ett besök", _17533a_lg.jpeg
Spitzweg, Carl, kopia efter, olja, "Ett besök",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Månsson, Stig, olja, sittande modell, _17535a_8da0b2bb226e00a_lg.jpeg
Månsson, Stig, olja, sittande modell,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,_17536a_8da0b2be7bed628_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Liljebladh, Birgitta, olja, stilleben med irisar, _17537a_8da0b33aede1019_lg.jpeg
Liljebladh, Birgitta, olja, stilleben med irisar,
Slutpris11 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Signerad landslagsväst, Svenska Skicrosslandslaget, _17538a_8da0b33a27c3b24_lg.jpeg
Signerad landslagsväst, Svenska Skicrosslandslaget,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Svensson, Sture, olja, landskap Bornholm, _17539a_8da0b3395d4c8ed_lg.jpeg
Svensson, Sture, olja, landskap Bornholm,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK