Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, polykarbonat, "Gè", _23211a_8dab1d52924f5a2_lg.jpeg
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, polykarbonat, "Gè",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, möjligen för Orrefors, taklampa, kupa i delvis frostat glas, 1940-50-tal, _23210a_8dab1d50c4ac179_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen för Orrefors, taklampa, kupa i delvis frostat glas, 1940-50-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, matta, Kelimteknik, _23212a_8dab1d77d8cf340_lg.jpeg
Okänd designer, matta, Kelimteknik,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Svensson, Gunnel för Belysningsbolaget, skrivbordslampa, stål och glas, "Manhattan"_23209a_8dab1d4e7fc5ccc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut, _23220a_lg.jpeg
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide, _23221a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hooge-Hansen, Lis, färglito, hästar, _23219a_lg.jpeg
Hooge-Hansen, Lis, färglito, hästar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella", _23223a_lg.jpeg
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 30 SEK
Damarmbandsur, förgyllt stål, Girard-Perregaux, 1900-talets mitt, _23222a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Sandsjö Möbelfabrik Bodafors, stolar 3 st samt armstol, bonad björk med lädersitsar, _23224a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, grålackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  _23218a_8dab1d83ed8c132_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, grålackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, grålackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  _23217a_8dab1d82abefe22_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  _23216a_8dab1d81062c436_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  _23215a_8dab1d7ff06db6a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", _23214a_8dab1d7dc7494a0_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", _23213a_8dab1d7c0f90fec_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft, _23225a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bernadotte, Sigvard för Bohemia,, skål, kristall, _23226a_lg.jpeg
Bernadotte, Sigvard för Bohemia,, skål, kristall,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Hamadan, _23228a_lg.jpeg
Matta, old Hamadan,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, brölande kronhjort_23227a_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, brölande kronhjort
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Matta, old Pakistan_23229a_8dab6adb317f5db_lg.jpeg
Matta, old Pakistan
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Frisk, Thomas, akvatint, "Ruinstad II", _23230a_lg.jpeg
Frisk, Thomas, akvatint, "Ruinstad II",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Orvola, Heikki för Iittala, ljuslyktor, 12 st, glas, Kivi", _23175a_8dab1b2a1c29bb8_lg.jpeg
Orvola, Heikki för Iittala, ljuslyktor, 12 st, glas, Kivi",
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Orvola, Heikki för Iittala, ljuslyktor, 13 st, glas, Kivi", _23176a_8dab1b2bc261daa_lg.jpeg
Orvola, Heikki för Iittala, ljuslyktor, 13 st, glas, Kivi",
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti LP-skivor, bl.a Beatles, Bob Dylan mm_23203a_8dab1d4a38b5c5a_lg.jpeg
Parti LP-skivor, bl.a Beatles, Bob Dylan mm
Slutpris1 200 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Parti LP-skivor, bl.a Beatles, Elton John mm_23202a_8dab1d48fd8095a_lg.jpeg
Parti LP-skivor, bl.a Beatles, Elton John mm
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Point, George, färglitografi, "Portkosme 65", _23179a_8dab1b501044e89_lg.jpeg
Point, George, färglitografi, "Portkosme 65",
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti LP-skivor bl.a Black Sabbath, AC/DC, Uriah Heep, T Rex_23110a_8dab0e8eb4be9e6_lg.jpeg
Parti LP-skivor bl.a Black Sabbath, AC/DC, Uriah Heep, T Rex
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti singlar/EP, bl.a Bon Jovi, Keith Richard, Twisted sisters_23104a_8dab0e9605559ac_lg.jpeg
Parti singlar/EP, bl.a Bon Jovi, Keith Richard, Twisted sisters
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skeppsbarometer respektive skeppsur Ship´s Bell, mässing, Schatz, sammonterade_23122a_8dab0f069b23260_lg.jpeg
Skeppsbarometer respektive skeppsur Ship´s Bell, mässing, Schatz, sammonterade
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti singlar/EP, svensk schlager_23103a_8dab0e8bdd19cad_lg.jpeg
Parti singlar/EP, svensk schlager
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor, _23124a_8dab0ff8233e662_lg.jpeg
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olsson, Alf, olja, stående kvinna_23140a_8dab1ba540cc9f5_lg.jpeg
Olsson, Alf, olja, stående kvinna
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti LP-skivor, svensk progg mm_23112a_8dab0f0ef81e6e4_lg.jpeg
Parti LP-skivor, svensk progg mm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Prydnadshorn, horn med nysilvermontage, 1800-talets slut, _23114a_8dab0e98e956d97_lg.jpeg
Prydnadshorn, horn med nysilvermontage, 1800-talets slut,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nordenborg, Bengt, litografi, "Mötet mellan Chauvin och Florence", _23187a_8dab1b5d100930a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Pettersson, Gunnar, färglitografi, knölsvanar, _23180a_8dab1b513a134f1_lg.jpeg
Pettersson, Gunnar, färglitografi, knölsvanar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lp-skiva, Metallica, Black album_23109a_8dab0f53299beb4_lg.jpeg
Lp-skiva, Metallica, Black album
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Telefon med ringsats, Ericofon, sk Cobra, design Gösta Thames 1953, _22779a_8daa6078f2da77b_lg.jpeg
Telefon med ringsats, Ericofon, sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeskedar, silver, 12 st, total vikt 160 gram, _23033a_8dab03901c83a1f_lg.jpeg
Kaffeskedar, silver, 12 st, total vikt 160 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Eldhundar, 1 par gjutjärn, Frankrike, 18-1900-tal, _23107a_8dab0e9de84d077_lg.jpeg
Eldhundar, 1 par gjutjärn, Frankrike, 18-1900-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hecht, Franz Emanuel, träsnitt, expressionistiskt landskap, _23232a_lg.jpeg
Hecht, Franz Emanuel, träsnitt, expressionistiskt landskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning, _23234a_lg.jpeg
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Frisk, Ulla, färgetsning, komposition, _23231a_lg.jpeg
Frisk, Ulla, färgetsning, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal, _23233a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Burr, Lee Reynolds, olja, segelbåt_23235a_lg.jpeg
Burr, Lee Reynolds, olja, segelbåt
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"_23236a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för GAB, askfat, tenndekor av dansande kvinna, _22756a_8daa5532f019491_lg.jpeg
Okänd designer för GAB, askfat, tenndekor av dansande kvinna,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK