Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Jonsson, Lars, akvarell, "Sträckande änder, frisk sydväst",_22761a_8daaa1b98eb3387_lg.jpeg
1
Jonsson, Lars, akvarell, "Sträckande änder, frisk sydväst",
SlutprisInga bud
Värdering90 000 - 100 000 SEK
Avslutad
Molin, Johan Peter, efter honom, skulptur, svartglaserad terrakotta, "Bältespännarna", _22783a_8daa84884d4fe03_lg.jpeg
2
Molin, Johan Peter, efter honom, skulptur, svartglaserad terrakotta, "Bältespännarna",
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Courbet, Gustave, hans art (?), olja, vilande kvinna, _22793a_8daaab28d0b9906_lg.jpeg
3
Courbet, Gustave, hans art (?), olja, vilande kvinna,
Slutpris20 000 SEK
Värdering18 000 - 34 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar, _22768b_8daab8dcb9cbf22_lg.jpeg
4
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar,
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Hammarsten-Jansson, Signe för Arabia, figuriner, 8 st, glaserat stengods, Muminkaraktärer, _22770a_8daa5530e161d68_lg.jpeg
5
Hammarsten-Jansson, Signe för Arabia, figuriner, 8 st, glaserat stengods, Muminkaraktärer,
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Deschourtis, Charles Melchior efter Schall, Jean Frédéric, akvatinter, 6 st, handkolorerade, "Paul et Virginie", 1795-97, _22807a_8daaaca12a76b27_lg.jpeg
6
Deschourtis, Charles Melchior efter Schall, Jean Frédéric, akvatinter, 6 st, handkolorerade, "Paul et Virginie", 1795-97,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
U-båtskikare, brännlackerad metall, bakelit och gummi, Tyskland WWII, _22788a_8daa871f6b870fb_lg.jpeg
7
U-båtskikare, brännlackerad metall, bakelit och gummi, Tyskland WWII,
Slutpris11 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Åror, 1 par, bemålat trä, England, 18-1900-tal, så kallade "Trophy Oars", _22803a_8daaab985ae323c_lg.jpeg
8
Åror, 1 par, bemålat trä, England, 18-1900-tal, så kallade "Trophy Oars",
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Johansson, Judith, egen verkstad Knäred, matta, rölakan, "Björkered", _22769a_8daa54cb39df49d_lg.jpeg
9
Johansson, Judith, egen verkstad Knäred, matta, rölakan, "Björkered",
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Tenggren, Gustav, tillskriven, blandteknik, "St Walborg", _22796a_8daaab2eb998fb8_lg.jpeg
10
Tenggren, Gustav, tillskriven, blandteknik, "St Walborg",
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skänk, skuret och gråmålat trä, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, _22809a_lg.jpeg
11
Skänk, skuret och gråmålat trä, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777, _22810a_lg.jpeg
12
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Mann, Gunilla, färglito, "Halmstad i mitt hjärta", _22808a_8daaaca290961bd_lg.jpeg
13
Mann, Gunilla, färglito, "Halmstad i mitt hjärta",
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skoglund, Gustaf, olja, "Vinter ...hav"_22811a_8daab7c32882ca0_lg.jpeg
14
Skoglund, Gustaf, olja, "Vinter ...hav"
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Corot, Camille, hans art, landskap, _22799a_8daaab4469836b7_lg.jpeg
15
Corot, Camille, hans art, landskap,
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal, _22813a_lg.jpeg
16
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Avslutad
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, "Na pamiatke Stamik" (Till minne av Stamik),_22812a_lg.jpeg
17
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, "Na pamiatke Stamik" (Till minne av Stamik),
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, komposition, _22814a_lg.jpeg
18
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Hogarth, William, kopparstick, 2 st, plate 1 och 5 ur "Marriage À-la-Mode" 1745, _22798a_8daaab414defe4e_lg.jpeg
19
Hogarth, William, kopparstick, 2 st, plate 1 och 5 ur "Marriage À-la-Mode" 1745,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Guldmynt(kopia?), 100 Kurush (1 Lira), Osmanska riket Mehmet V, vikt 7,9 gram, _22763a_8daa54c45f5c9be_lg.jpeg
20
Guldmynt(kopia?), 100 Kurush (1 Lira), Osmanska riket Mehmet V, vikt 7,9 gram,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hogarth, William, kopparstick, "Gin Lane" 1751, _22804a_8daab8df6d1179a_lg.jpeg
21
Hogarth, William, kopparstick, "Gin Lane" 1751,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hofsten, Johan Henrik (Janne) von, akvarell, "Salongen på Sund i början av 1860-talet", Sunds Herrgård Närke, _22815a_lg.jpeg
22
Hofsten, Johan Henrik (Janne) von, akvarell, "Salongen på Sund i början av 1860-talet", Sunds Herrgård Närke,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Matta, antik Täbriz, omkring 1880, figural med flertalet kartuscher med text, _22816a_lg.jpeg
23
Matta, antik Täbriz, omkring 1880, figural med flertalet kartuscher med text,
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, tempera, plangeometrisk komposition, "Mörk fond", signerad och a tergo daterad 1930, synlig storlek 14 x 11 cm, _22868a_8daadc459685ab2_lg.jpeg
24
Jonson, Sven, tempera, plangeometrisk komposition, "Mörk fond", signerad och a tergo daterad 1930, synlig storlek 14 x 11 cm,
Slutpris38 000 SEK
Värdering42 000 - 44 000 SEK
Avslutad
Guldmynt, 20 Corona Österrike Franz 1 1894, 6.78 gram 900/1000 guld, _22759a_8daa54c037b220e_lg.jpeg
25
Guldmynt, 20 Corona Österrike Franz 1 1894, 6.78 gram 900/1000 guld,
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 20 Francs, Schweiz, 6,451 gram 900/1000 guld, _22762a_8daa54c2f4c993a_lg.jpeg
26
Guldmynt, 20 Francs, Schweiz, 6,451 gram 900/1000 guld,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Silvermynt, 8 Reales, Ferdinand VII 1824, vikt 27,1 gram, _22767a_8daa54c98c97838_lg.jpeg
27
Silvermynt, 8 Reales, Ferdinand VII 1824, vikt 27,1 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,_22818a_lg.jpeg
28
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen", _22819a_lg.jpeg
29
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal, _22820a_lg.jpeg
30
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Chagall, Marc, etsning, "Elie sur le Mont Carmel" 1957, _22791a_8daa876c9a7aee0_lg.jpeg
31
Chagall, Marc, etsning, "Elie sur le Mont Carmel" 1957,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lundbohm, Sixten, olja, landskap, _22766a_8daa60af60cddce_lg.jpeg
32
Lundbohm, Sixten, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition, _22797a_8daaab957026d56_lg.jpeg
33
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil, _22821a_lg.jpeg
34
Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Månsson, Mats, olja, komposition_22822a_lg.jpeg
35
Månsson, Mats, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Tebe, _22823a_lg.jpeg
36
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Tebe,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, glaserat stengods, _22775a_8daa60b3e8ccf49_lg.jpeg
37
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Brefkortsalbum med vykort, sekelskiftet 1900, _22790a_8daa87326a8f479_lg.jpeg
38
Brefkortsalbum med vykort, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 Rupie, Tyska Östafrika, Wilhelm II 1906, _22774a_8daa552b9d304ac_lg.jpeg
39
Silvermynt, 1 Rupie, Tyska Östafrika, Wilhelm II 1906,
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa", _22824a_lg.jpeg
40
Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", _22825a_lg.jpeg
41
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", _22826a_lg.jpeg
42
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut, _22754a_8da9fa5fbb717c8_lg.jpeg
43
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Halskedja, 18 karat rödguld, Balestra Italien, vikt 16 gram, _22764a_8daa54c693b3c3a_lg.jpeg
44
Halskedja, 18 karat rödguld, Balestra Italien, vikt 16 gram,
Slutpris6 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Damfickur, 18 karat rödguld, sekelskiftet 1900, även innerboett i guld, total vikt 39,3 gram, _22777a_8daa552a5fdf95b_lg.jpeg
45
Damfickur, 18 karat rödguld, sekelskiftet 1900, även innerboett i guld, total vikt 39,3 gram,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ringar, 2 st, 23 karat rödguld, total vikt 10,8 gram, _22765a_8daa54c7ca071b3_lg.jpeg
46
Ringar, 2 st, 23 karat rödguld, total vikt 10,8 gram,
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Steinsapir, Sonia, olja, kvinnor i Bois de Boulogne, _22827a_lg.jpeg
47
Steinsapir, Sonia, olja, kvinnor i Bois de Boulogne,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Blanco, Antonio, monotypi med collage, "Semar" (The God of Love), _22828a_lg.jpeg
48
Blanco, Antonio, monotypi med collage, "Semar" (The God of Love),
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS
Denna sida skyddas av reCAPTCHA och Googles Integritetspolicy och Användarvillkor gäller.

© Software Copyright 2023 Skeleton. All rights reserved.