Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Skrin för rökelse, så kallad, Kogo, lackarbete, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, _22792a_8daa876df16a0e3_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bricka, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret, _22776a_8daa6006fb54138_lg.jpeg
Bricka, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vinägerkanna med lock, porslin, Meissen, 1900-tal, _22778a_8daa60b07a373cd_lg.jpeg
Vinägerkanna med lock, porslin, Meissen, 1900-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, segelfartyg utanför kust, _22800a_8daaab46328e984_lg.jpeg
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, segelfartyg utanför kust,
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, akvarell, faun och nymf (fritt efter Picasso?), _22829a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd fransk konstnär, 1910-20-tal, mor och barn, _22830a_lg.jpeg
Okänd fransk konstnär, 1910-20-tal, mor och barn,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Stol, skuret och bemålat trä, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets 2 hälft, _22831a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, semiantik Teke Turkmen, _22832a_8daab95527a7025_lg.jpeg
Matta, semiantik Teke Turkmen,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Pennkniv, 18 karat rödguld och stål, USA, 1900-talets början, _22833a_8daab956f4242a0_lg.jpeg
Pennkniv, 18 karat rödguld och stål, USA, 1900-talets början,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ångström, Anna Johanna för Axeco, matta, rölakan, "Aniara", _22834a_8daab958c120351_lg.jpeg
Ångström, Anna Johanna för Axeco, matta, rölakan, "Aniara",
Slutpris3 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, toilettebord samt pall, rödlackerad papp med gummilister, _22835a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Tobaksdosa med lönnfack, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1800, avlångt oktogonal, _22836a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Matta, antik Kazak (?), _22837a_lg.jpeg
Matta, antik Kazak (?),
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970, _22838a_lg.jpeg
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär i Carl Gustaf Pilos efterföljd, 1800-tal, pastell och blyerts, porträtt av ung dam, _22802a_8daaab9a6c47dbf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Saltbinge, skuren ek, 1700-tal, _22785a_8daa8717067adb2_lg.jpeg
Saltbinge, skuren ek, 1700-tal,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matskedar, 4 st, silver, gammalsvensk modell, 1700-tal, total vikt 250 gram, _22784a_8daa8715666a0ae_lg.jpeg
Matskedar, 4 st, silver, gammalsvensk modell, 1700-tal, total vikt 250 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, Frankrike, 1800-talets slut, skulptur, patinerad metall, hästar, _22780a_8daa6076cd2300f_lg.jpeg
Okänd konstnär, Frankrike, 1800-talets slut, skulptur, patinerad metall, hästar,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu, _22839a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu, _22840a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Lynggaard, Ole, egen verkstad, collier, 3-radigt, odlade, guldfärgade pärlor, _22842a_lg.jpeg
Lynggaard, Ole, egen verkstad, collier, 3-radigt, odlade, guldfärgade pärlor,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, valnöt och körsbär med intarsia, senbarocktyp, delvis 1700-tal, _22841a_lg.jpeg
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Parti silver, skedar, mynt mm, total vikt cirka 300 gram, _22773a_8daa552d618505c_lg.jpeg
Parti silver, skedar, mynt mm, total vikt cirka 300 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kvinnoporträtt, _22795a_8daaab2c47f0248_lg.jpeg
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kvinnoporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Kihlman, Mikael, olja, komposition med apelsiner, _22782a_8daa79e674bdffd_lg.jpeg
Kihlman, Mikael, olja, komposition med apelsiner,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Mat- och kaffeservis, porslin, Maria Björnbär, cirka 70 delar, design 1916, _22843a_lg.jpeg
Mat- och kaffeservis, porslin, Maria Björnbär, cirka 70 delar, design 1916,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets mitt eller 2 hälft, kol och täckvitt, kvinna med duvor, _22794a_8daaab2ac7fa129_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets mitt eller 2 hälft, kol och täckvitt, kvinna med duvor,
Slutpris600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ljusstakar med lösa kandelaberarmar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, _22789a_8daac3c3a544a2e_lg.jpeg
Ljusstakar med lösa kandelaberarmar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, taklampa, svärtat smide och brunt glas, _22844a_8daac415eb33626_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda Smide, taklampa, svärtat smide och brunt glas,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Simon, Jean Pierre efter Landon, Charles-Paul, roulettegravyrer 2 st, handkolorerade, "Le bain de Paul et Virginie" respektive "Le répos de Virginie", _22845a_8daac4176b8def7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, semiantik Senneh, _22846a_lg.jpeg
Matta, semiantik Senneh,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Racket, trä med natursenor, möjligen Battledore, 1800-tal, _22848a_lg.jpeg
Racket, trä med natursenor, möjligen Battledore, 1800-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Snedklaffsekretär, valnöt och alm, senbarock/rokoko, 1700-talets mitt, _22849a_lg.jpeg
Snedklaffsekretär, valnöt och alm, senbarock/rokoko, 1700-talets mitt,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes, _22847a_lg.jpeg
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av körsbärsblom samt av heliga föremål i utsparade reserver, _22850a_8daac43d9354cd2_lg.jpeg
Slutpris8 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika, _22851a_8daac445927cd70_lg.jpeg
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 70 delar, "Hamra", 1930-tal, _22852a_8daac463693cbb9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början, _22853a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Canapé, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut, _22854a_lg.jpeg
Canapé, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900, _22855a_lg.jpeg
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kuddar, 1 par, semiantik Yomud, _22856a_lg.jpeg
Kuddar, 1 par, semiantik Yomud,
Slutpris600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits, _22857a_8daac46637d138c_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits, _22858a_8daac46ad99068c_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Norberg, Erik, skulptur, skuret renhorn, same med ren, _22859a_lg.jpeg
Norberg, Erik, skulptur, skuret renhorn, same med ren,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Rörstrand, uppsatsskål, porslin, empirestil, sekelskiftet 1900, _22860a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt, _22861a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal, _22862a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Les Prisonniers" 1973, _22863a_8daac5d19e2736f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK