Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Sellergren, Ulf G E, olja, komposition, _22864a_8daac5d2fd651ba_lg.jpeg
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition, _22865a_8daac5d4e320b17_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bojesen, Kay, gunghäst, bok, design 1936, _22866a_8daac5dcfe93609_lg.jpeg
Bojesen, Kay, gunghäst, bok, design 1936,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Silvermynt, 1 Thaler, Lübeck 1745, _22867a_8daac5df5e06204_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Thaler, Lübeck 1745,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal, _22817a_lg.jpeg
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bang, Jacob för B&O, väggur, aluminium, "Beotime", design 1980, dia 29,5 cm, _22869a_8daacfee41a2174_lg.jpeg
Bang, Jacob för B&O, väggur, aluminium, "Beotime", design 1980, dia 29,5 cm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, vitglaserat stengods, _22870a_8daad0118ec3a86_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, vitglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, _22871a_8daad0108d6f55c_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, mässing med gjutna, kvadratiska prismor, _22872a_8daad04a9bebb87_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel, _22874a_lg.jpeg
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur, _22875a_lg.jpeg
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll, _22876a_lg.jpeg
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bengtsson, Bertil, gouache, Pétanque, _22873a_lg.jpeg
Bengtsson, Bertil, gouache, Pétanque,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur, _22877a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft, _22878a_8daad1533b694ed_lg.jpeg
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för EOS, Nässjö, bordslampa, mässing och alm, modell 5177, _22879a_8daad154f5f3969_lg.jpeg
Okänd designer för EOS, Nässjö, bordslampa, mässing och alm, modell 5177,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, bordslampa, patinerad brons med delvis bemålad glasskiva, _22805a_8daac418e6374ef_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Taklampa mässing med glaskupa, 1900-talets 2 hälft, _22806a_8daac41aa0f90e4_lg.jpeg
Taklampa mässing med glaskupa, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3, _22880a_lg.jpeg
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Matta, semiantik Teheran (?), dekor av vaser, bägare, växtlighet mm omfattande texter, _22881a_lg.jpeg
Matta, semiantik Teheran (?), dekor av vaser, bägare, växtlighet mm omfattande texter,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap, _22884a_lg.jpeg
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana, _22882a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner, _22883a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Wretling, David, vägglampett, skuret, delvis bemålat trä och koppar, Swedish Grace, 1920-20-tal, _22885a_8daad1f6b27d9b7_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Skåp, delvis svärtad ek, barock, 1600-talets 1 hälft, rik dekor av blinderingar, hopplister mm, _22886a_8daad1f9207b4f1_lg.jpeg
Skåp, delvis svärtad ek, barock, 1600-talets 1 hälft, rik dekor av blinderingar, hopplister mm,
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Parti silver, total vikt 650 gram, _22893a_8daad2ae729dc37_lg.jpeg
Parti silver, total vikt 650 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Uppsatsskål/jardinière, kristall, sekelskiftet 1900, _22894a_8daad2aa4337187_lg.jpeg
Uppsatsskål/jardinière, kristall, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _22895a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
2 delar, nysilver, sekelskiftet 1900, vinkanna med slipad dekor respektive fruktfat med hänkel, _22897a_8daad2acb5b5046_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Brosch, 18 karat rödguld en-deux-couleurs med infattad granat, ametist och citriner, _22929a_lg.jpeg
Brosch, 18 karat rödguld en-deux-couleurs med infattad granat, ametist och citriner,
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ekman, Emil, olja, segelbåt till sjöss, _22907a_8daad27a8efe507_lg.jpeg
Ekman, Emil, olja, segelbåt till sjöss,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Spegellampett till 2 ljus, bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt, _22903a_8daad269e2bf290_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition, _22930a_lg.jpeg
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,_22931a_lg.jpeg
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods, _22932a_lg.jpeg
Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja, Ponte dei Tre Archi, Venedig, _22934a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, Ponte dei Tre Archi, Venedig,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Opsvik, Per för Stokke, ergonomisk fåtölj, böjträ, "Balans Duo", _22933a_lg.jpeg
Opsvik, Per för Stokke, ergonomisk fåtölj, böjträ, "Balans Duo",
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer,  1900-talets 1 hälft, grogglas, 5 st, _22900a_8daad25a5f1b2cb_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, grogglas, 5 st,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, blå underglasyrdekor av personer mm, _22899a_8daad2550969ec1_lg.jpeg
Fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, blå underglasyrdekor av personer mm,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaminur, mässing med infattade marmorplaketter, nyrokokostil, 1900-tal, dekor av ryttare, _22928a_8daadc9e6cec67a_lg.jpeg
Kaminur, mässing med infattade marmorplaketter, nyrokokostil, 1900-tal, dekor av ryttare,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar/kandelabrar till 4 ljus, 1 par, 1800-talets 2 hälft, lösa kandelaberarmar, _22935a_8daadd5aba3490a_lg.jpeg
Ljusstakar/kandelabrar till 4 ljus, 1 par, 1800-talets 2 hälft, lösa kandelaberarmar,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Brynstål, smide och mässing, 17-1800-tal, _22936a_8daadd5bf480b58_lg.jpeg
Brynstål, smide och mässing, 17-1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Pipa, sjöskum och bärnsten (?), 1900-tal, _22937a_8daadd5d11bf3ec_lg.jpeg
Pipa, sjöskum och bärnsten (?), 1900-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stort parti mestadels äldre fällknivar, 18-1900-tal, _22938a_8daadd5e4aaed3f_lg.jpeg
Stort parti mestadels äldre fällknivar, 18-1900-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hyllmöbel, mahogny, jugend, sekelskiftet 1900, _22939a_lg.jpeg
Hyllmöbel, mahogny, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Taburett, bonad alm med stiftad läderklädsel, empirestil, _22942a_lg.jpeg
Taburett, bonad alm med stiftad läderklädsel, empirestil,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Flygplansmodell, aluminium, De Haviland Mosquito, _22944a_lg.jpeg
Flygplansmodell, aluminium, De Haviland Mosquito,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
 Cossé, Laurence J, efter, kopparstick 1 par, handkolorerade, The family distress occationed by the loss of a child" respektive "The family's happiness restored by their child's return", _22943a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK