Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Okänd designer, pallar, 1 par, björk på svartlackerade ben_22751a_8daaced90b0dc5f_lg.jpeg
Okänd designer, pallar, 1 par, björk på svartlackerade ben
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Soppslev, tenn med svärtat träskaft, 1800-talets 1 hälft, _22757a_8daa5533d987ae1_lg.jpeg
Soppslev, tenn med svärtat träskaft, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Silvermynt, 3 st 1$ 1886, 1887 samt 1934, total vikt 80 gram, _22772a_8daa552e2a04236_lg.jpeg
Silvermynt, 3 st 1$ 1886, 1887 samt 1934, total vikt 80 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nerman, Einar, litografi, sagomotiv, _22801a_8daaab96d8c9e69_lg.jpeg
Nerman, Einar, litografi, sagomotiv,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti coasters, nysilver, mässing och trä, 3 st, England_23191a_8dab1b5620efb98_lg.jpeg
Parti coasters, nysilver, mässing och trä, 3 st, England
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti coasters, nysilver och trä, 3 st, England_23190a_8dab1b572484c55_lg.jpeg
Parti coasters, nysilver och trä, 3 st, England
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Aladåbformar, 3 st, gult, saltglaserat lergods, Höganäs, 1800-tal, _23237a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Det stora gästabudet II", _23238a_lg.jpeg
Olson, Erik, färglitografi, "Det stora gästabudet II",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sockerskål, silver och glas, i form av svan, _23239a_lg.jpeg
Sockerskål, silver och glas, i form av svan,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Salongsbord, fruktträ med intarsia, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, _23240a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tobaksburk med lock och innerlock, gjutjärn, 1900-tal, _23241a_lg.jpeg
Tobaksburk med lock och innerlock, gjutjärn, 1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gruva, Knut, färglito, hamnbild, _23242a_lg.jpeg
Gruva, Knut, färglito, hamnbild,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kaminur, förgylld brons och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _23108a_8dab10eba5fc4d1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Castiglioni, Pier & Achille för FLOS, bordslampa, vit plast på handgjord stålställning "Gatto Piccolo, _23085a_8dab0e87f1766b2_lg.jpeg
Castiglioni, Pier & Achille för FLOS, bordslampa, vit plast på handgjord stålställning "Gatto Piccolo,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bergman, Oskar, litografi, "Södergatan - Stockholm"_23100a_8dab0ff1620070c_lg.jpeg
Bergman, Oskar, litografi, "Södergatan - Stockholm"
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skrivställ, förgylld och försilvrad mässing, jugend, sekelskiftet 1900, dubbla bläckkoppar i glas, _23123a_8dab0f0577eb2b1_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
TV, Samsung UE55KS7005U 55", _23094a_8dab1c790698372_lg.jpeg
TV, Samsung UE55KS7005U 55",
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, vägghylla, teak_23000a_8dab02822bb1d68_lg.jpeg
Okänd designer, vägghylla, teak
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Krokus", _22896a_8daad250e6d9d60_lg.jpeg
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Krokus",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Göransson, Birgitta, akryl, "Spegling"_22923a_8daadca56097a94_lg.jpeg
Göransson, Birgitta, akryl, "Spegling"
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för Glasskolan, Orrefors, skålfat, _23243a_lg.jpeg
Okänd designer för Glasskolan, Orrefors, skålfat,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Högtalare, ett par, sannolikt Sonab OA4 "Carlsson", _23244a_lg.jpeg
Högtalare, ett par, sannolikt Sonab OA4 "Carlsson",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 5000, skivspelare Beogram 5000, samt Master control panel 5000_23246a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Medalj i etui, förgylld brons (på grund av kriget), "Djurvännernas nya Förening", krona i förgyllt silver, _23247a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Brevpress, vit marmor, 1800-talets 2 hälft, _23245a_lg.jpeg
Brevpress, vit marmor, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Höglund, Erik för Boda, vas med hänklar samt skål, violett glasmassa, _23248a_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, vas med hänklar samt skål, violett glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kaffekoppar med underfat, 10 + 10 st, Meissen, sekelskiftet 1900, _23105a_8dab1ba7e7a0877_lg.jpeg
Kaffekoppar med underfat, 10 + 10 st, Meissen, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wiinbladh, Björn för Nymölle, fat, fajans, "Sommar", _23181a_8dab1b2f1e3eb0b_lg.jpeg
Wiinbladh, Björn för Nymölle, fat, fajans, "Sommar",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Krydd(?)skåp, bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, _23089a_8dab1c7a8908e65_lg.jpeg
Krydd(?)skåp, bemålat trä, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kaffekoppar med fat och assietter, 4 + 4 +4 st, porslin, Gustavsberg Blå Blom, _23136a_8dab1b242fe6e98_lg.jpeg
Kaffekoppar med fat och assietter, 4 + 4 +4 st, porslin, Gustavsberg Blå Blom,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaminur, svärtat trä, mässingsdetaljer och marmorimiterade pelare, _22927a_8daadca0b7fc80b_lg.jpeg
Kaminur, svärtat trä, mässingsdetaljer och marmorimiterade pelare,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Duncan, Joseph, olja, blommor, _23097a_8dab0fece623256_lg.jpeg
Duncan, Joseph, olja, blommor,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Moget-Schallenberg, Mary, pastell, komposition med blommor_23096a_8dab0feb18a751b_lg.jpeg
Moget-Schallenberg, Mary, pastell, komposition med blommor
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thorgren, John, färglito, fjällandskap, _23249a_lg.jpeg
Thorgren, John, färglito, fjällandskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Figuriner, 3 st, lergods, blad annat Ole Bunton och Bernard Andersson, _23251a_lg.jpeg
Figuriner, 3 st, lergods, blad annat Ole Bunton och Bernard Andersson,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Vägglampetter, 1 par, mässing med prismor, empirestil, _23250a_lg.jpeg
Vägglampetter, 1 par, mässing med prismor, empirestil,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stort parti nysilver,_23252a_lg.jpeg
Stort parti nysilver,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache och tusch, vilande bufflar, _23253a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Dunér, Sten, litografi, komposition. _23095a_8dab0fe96cba5b2_lg.jpeg
Dunér, Sten, litografi, komposition.
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, Dalior_23098a_8dab0fee5c9143b_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, Dalior
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Nyman, Olle, litografi, Strindberg, _23101a_8dab0ff3499ac98_lg.jpeg
Nyman, Olle, litografi, Strindberg,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Landin, Bengt, litografi, "Olika universum"_23186a_8dab1b5df891fa4_lg.jpeg
Landin, Bengt, litografi, "Olika universum"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Andersen, Johannes för Nya Möbelfabriken/ Trensum, Sävsjö, 1960-tal, soffbord, teak med två utdragbara skivor, _23254a_8dab29069df801b_lg.jpeg
Andersen, Johannes för Nya Möbelfabriken/ Trensum, Sävsjö, 1960-tal, soffbord, teak med två utdragbara skivor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, snurrfåtöljer, 1 par, orange textilklädsel, _23255a_8dab2907e149875_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, snurrfåtöljer, 1 par, orange textilklädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt, _23256a_8dab290917cc113_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Borgarp, Carl-Olof för Elme, vas, glas, "Peacock", _23257a_8dab290a4898331_lg.jpeg
Borgarp, Carl-Olof för Elme, vas, glas, "Peacock",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jambiyor i balja, 2 stycken snarlika, försilvrad och emaljerad mässing, _23258a_8dab290b5f080c6_lg.jpeg
Jambiyor i balja, 2 stycken snarlika, försilvrad och emaljerad mässing,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klädhängare/hatthylla, metall och bonat trä, _23259a_8dab290ca7b2b10_lg.jpeg
Klädhängare/hatthylla, metall och bonat trä,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK