Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Stegpall, krom med blå melaminplattor, Verkstads AB Lindquist, Motala, _23260a_8dab290e32eef12_lg.jpeg
Stegpall, krom med blå melaminplattor, Verkstads AB Lindquist, Motala,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer 1950-60-tal, blombord, lackerad metall och plast, _23261a_8dab290f8343a56_lg.jpeg
Okänd designer 1950-60-tal, blombord, lackerad metall och plast,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Williamsson, Roland för Fröseke, hallbyrå med spegel, _23263a_8dab2985e1e7022_lg.jpeg
Williamsson, Roland för Fröseke, hallbyrå med spegel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stolar, 2 + 2 + 1, bonat trä, Finland, 1800-tal, _23264a_8dab29e0c7e7b8f_lg.jpeg
Stolar, 2 + 2 + 1, bonat trä, Finland, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stolar, 2 par, svarvat trä, Finland, 1700-tal, _23265a_8dab29e21c12934_lg.jpeg
Stolar, 2 par, svarvat trä, Finland, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sabel i balja, 1800-talets mitt, antagligen för underofficer, _23266a_8dab298eb69b6bd_lg.jpeg
Sabel i balja, 1800-talets mitt, antagligen för underofficer,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sabel i balja, 1800-talets 2 hälft, så kallad tillåten modell för officer vid artilleriet, _23267a_8dab29902c60871_lg.jpeg
Sabel i balja, 1800-talets 2 hälft, så kallad tillåten modell för officer vid artilleriet,
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sabel, stål med valnötsgrepp,  sannolikt för tungt kavalleri, 17-1800-tal, _23268a_8dab2993cfccfd6_lg.jpeg
Sabel, stål med valnötsgrepp, sannolikt för tungt kavalleri, 17-1800-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bajonett i balja, stål och aluminium, Argentina M/1891, _23269a_8dab2995800665a_lg.jpeg
Bajonett i balja, stål och aluminium, Argentina M/1891,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Lorentzons, 1950-60-tal, taklampa, teak och plexiglas med flätat överdrag i jute, modell 2613/005, _23270a_8dab29e394dfca0_lg.jpeg
Okänd designer för Lorentzons, 1950-60-tal, taklampa, teak och plexiglas med flätat överdrag i jute, modell 2613/005,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bojan med lock, penselskål samt 2 rökelsekar, porslin, Kina och Japan, 1900-tal, _22910a_8daad281c01ff18_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben, _23272a_8dab29e6e27b0db_lg.jpeg
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Johansson, Lars (Lasse), olja, "Strandens afton" - surrealistisk komposition, _23273a_8dab29e7ff1a59f_lg.jpeg
Johansson, Lars (Lasse), olja, "Strandens afton" - surrealistisk komposition,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Procopé, Ulla för Arabia, matservis, 37 delar , porslin, "Anemone", design 1962, bland annat 14 mattallrikar och 13 assietter, _23274a_lg.jpeg
Procopé, Ulla för Arabia, matservis, 37 delar , porslin, "Anemone", design 1962, bland annat 14 mattallrikar och 13 assietter,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
EP, Gagarin, Juri, "In space"_23276a_lg.jpeg
EP, Gagarin, Juri, "In space"
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Parti porslin och keramik, 4 + 1 delar, Japan och Kina, 1900-tal, _23275a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lawrence, Thomas, egen verkstad, London, tillskriven, kannor, 2 st, grönglaserat flintgods, "Falcon Ware", _23277a_8dab29e954ac7dc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, vas/skulptur, polykrom glasmassa, _23278a_8dab29eaaa1f046_lg.jpeg
Okänd konstnär, vas/skulptur, polykrom glasmassa,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skål, glaserat lergods, "Raffia", _23279a_8dab2a3e0bd2b2f_lg.jpeg
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skål, glaserat lergods, "Raffia",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Glasservisdelar, 42 st, Reijmyre Antik, _23280a_lg.jpeg
Glasservisdelar, 42 st, Reijmyre Antik,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Golvlampa, bonat trä och mässing, 1910-20-tal, _23282a_lg.jpeg
Golvlampa, bonat trä och mässing, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hansen, Hans, armband, sterlingsilver, _23283a_lg.jpeg
Hansen, Hans, armband, sterlingsilver,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vas, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, _23281a_lg.jpeg
Vas, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik/antik Smyrna, _23284a_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik Smyrna,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Mörner, Stellan, färglito, Speglingar, _23285a_8dab2a40047eabf_lg.jpeg
Mörner, Stellan, färglito, Speglingar,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Sub marin", _23286a_8dab2a420c547be_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Sub marin",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Thorén, Esaias, färglito, komposition med fisk, _23287a_8dab2a4384be05d_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, komposition med fisk,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jonson, Sven, färglito, Stenbrottet, _23288a_8dab2a46a3588b6_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, Stenbrottet,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglito, "Förvandlingen", _23289a_8dab2a480670903_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "Förvandlingen",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stekfat med silfat, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt, blå underglasyrdekor i Willowmotiv, _23290a_lg.jpeg
Stekfat med silfat, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt, blå underglasyrdekor i Willowmotiv,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal, _23292a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Allert, Henrik, färgakvatint, faun till häst, _23291a_lg.jpeg
Allert, Henrik, färgakvatint, faun till häst,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Shribiya i balja, försilvrad metall med cabochonslipade glasfluss, _23293a_lg.jpeg
Shribiya i balja, försilvrad metall med cabochonslipade glasfluss,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Allert, Henrik, färgakvatint och linjeetsning, komposition med får, _23294a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Bo Fajans, thekoppar med underfat 6 + 6 st, glaserat lergods, _23295a_8dab2ab29248e53_lg.jpeg
Okänd designer för Bo Fajans, thekoppar med underfat 6 + 6 st, glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Medicinskt skåp, lackerad plåt. 1900-talets 1 hälft, _23296a_8dab2ab3ed5a021_lg.jpeg
Medicinskt skåp, lackerad plåt. 1900-talets 1 hälft,
Slutpris11 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Medicinvitrinskåp, vitlackerat trä, 1900-talets mitt, _23297a_8dab2ab59fa217a_lg.jpeg
Medicinvitrinskåp, vitlackerat trä, 1900-talets mitt,
Slutpris14 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gnistskydd, delvis bemålat gjutjärn, Frankrike, sekelskiftet 1900, _23298a_8dab2a496b379ea_lg.jpeg
Gnistskydd, delvis bemålat gjutjärn, Frankrike, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Flaska, porslin, så kallad pilgrimsflaska, Kina, 18-1900-tal, _23299a_8dab2a4aede7118_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Frimärksalbum, 7 st_23300a_lg.jpeg
Frimärksalbum, 7 st
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Servis, kristall,  40 delar, 1900-talets 2 hälft, 11 vardera av vin-, selters- och likörglas samt 7 starkvinsglas, _23301a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Serveringsvagn, metall och alm med dubbla glasskivor, 1950-60-tal, _23302a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för GAB, ljusstakar 1 par , silver, _23303a_lg.jpeg
Okänd designer för GAB, ljusstakar 1 par , silver,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Tenn & Silver, ljusstakar 1 par, silver, _23304a_lg.jpeg
Okänd designer för Tenn & Silver, ljusstakar 1 par, silver,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, skeppsporträtt förställande Svenska Lloyds ångfartyg SS Orvar, _23262a_8dab2ab113366a0_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, skeppsporträtt förställande Svenska Lloyds ångfartyg SS Orvar,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, vägghylla, formpressad teak, _23305a_8dab2b0506aba2d_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, vägghylla, formpressad teak,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, vägghylla, formpressad teak, _23306a_8dab2b07a66c8a7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, delvis lackerad metall, _23307a_8dab2ab6d76eb42_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK