Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Trädgårdspall, porslin, Japan, 1900-talets mitt, bukigt oktogonal, _23308a_8dab2ab85baa410_lg.jpeg
482
Trädgårdspall, porslin, Japan, 1900-talets mitt, bukigt oktogonal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Golvvas, porslin, Japan, 1900-talets mitt, _23309a_8dab2ab9a7512cf_lg.jpeg
483
Golvvas, porslin, Japan, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Väggprydnad/hängare, bonat trä med monterat horn, _23310a_8dab2b08499e1fe_lg.jpeg
484
Väggprydnad/hängare, bonat trä med monterat horn,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, tidskriftshållare, svartlackerad metall, _23311a_8dab2b08f83a921_lg.jpeg
485
Okänd designer, 1950-60-tal, tidskriftshållare, svartlackerad metall,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, teak och mässing, _23312a_8dab2b0a8d68f47_lg.jpeg
486
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, teak och mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, jordglob med belysning, metall och plast_23314a_lg.jpeg
487
Okänd designer, jordglob med belysning, metall och plast
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor, _23317a_lg.jpeg
488
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900, _23316a_lg.jpeg
489
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _23313a_lg.jpeg
490
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skrivbord, delvis svarvad ek, 1900-talets början, _23315a_lg.jpeg
491
Skrivbord, delvis svarvad ek, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, skålfat, _23318a_lg.jpeg
492
Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, skålfat,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Spelbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _23319a_lg.jpeg
493
Spelbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, "Spring Bride", _23320a_8dab2b09ca1205d_lg.jpeg
494
Okänd konstnär, olja, "Spring Bride",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Falda, Giovanni Battista, kopparstick, Palazzo di Signore Gottifredi..."_23321a_8dab2b0f5e897b9_lg.jpeg
495
Falda, Giovanni Battista, kopparstick, Palazzo di Signore Gottifredi..."
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Karta, litograferad och handkolorerad, "Map of the city of Chicago"_23322a_8dab2b0b68388c9_lg.jpeg
496
Karta, litograferad och handkolorerad, "Map of the city of Chicago"
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gray, O W, karta, litograferad och handkolorerad, Milwaukee, _23323a_8dab2b0e9ddb43a_lg.jpeg
497
Gray, O W, karta, litograferad och handkolorerad, Milwaukee,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta, karaff med propp, "Prince", _23324a_8dab2b1047ff841_lg.jpeg
498
Wärff, Göran för Kosta, karaff med propp, "Prince",
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, flaska, glas, Antikva, _23325a_8dab2b114ae5367_lg.jpeg
499
Vallien, Bertil för Kosta Boda, flaska, glas, Antikva,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Blixt, Yngve, egen verkstad Höganäs, vas, glaserat stengods, _23326a_8dab2b11e88b363_lg.jpeg
500
Blixt, Yngve, egen verkstad Höganäs, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Weihrauch , Svend för Franz Hingelberg, Århus, kuverthållare, sterlinsilver på bakelitsocke, _23327a_8dab349c8b2e4cb_lg.jpeg
501
Weihrauch , Svend för Franz Hingelberg, Århus, kuverthållare, sterlinsilver på bakelitsocke,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Fagerström, Hans, olja, "Träden som blev tecken", _23328a_8dab349dd3924a9_lg.jpeg
502
Fagerström, Hans, olja, "Träden som blev tecken",
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café, _23329a_8dab35adc35e467_lg.jpeg
503
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Balansvåg, mässing, Lindells Vågfabrik Jönköping, 1900-talets 1 hälft, _23271a_8dab35a9f4d54f0_lg.jpeg
504
Balansvåg, mässing, Lindells Vågfabrik Jönköping, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Krestesen, Björn, färglito, "Mexikansk skål", _23330a_lg.jpeg
505
Krestesen, Björn, färglito, "Mexikansk skål",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, kandelaber till 3 ljus, sterlingsilver, granit och körsbärsträ,_23331a_lg.jpeg
506
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, kandelaber till 3 ljus, sterlingsilver, granit och körsbärsträ,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon, _23332a_lg.jpeg
507
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Spelbord, bonad och svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900, _23333a_lg.jpeg
508
Spelbord, bonad och svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Boczewska, Maria, färglito, rädisor, _23334a_lg.jpeg
509
Boczewska, Maria, färglito, rädisor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"_23335a_lg.jpeg
510
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vas, koboltglas, nyrokoko, 1800-talets slut, _23115a_8dab0f60bdfd6ac_lg.jpeg
511
Vas, koboltglas, nyrokoko, 1800-talets slut,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordlampa, mässing, modern tillverkning, skärm med Stig Lindbergs tyg "Lustgården", _23336a_8dab35ac6c8ac89_lg.jpeg
512
Bordlampa, mässing, modern tillverkning, skärm med Stig Lindbergs tyg "Lustgården",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Strid, Hardy, tempera/olja, "Flicka med lamm", _23337a_8dab35aeeb559f2_lg.jpeg
513
Strid, Hardy, tempera/olja, "Flicka med lamm",
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Johansson, Bror (pseudonym I Lorentz", skulptur, förgylld mässing på sockel i röd sandsten, _23338a_8dab35b01753793_lg.jpeg
514
Johansson, Bror (pseudonym I Lorentz", skulptur, förgylld mässing på sockel i röd sandsten,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Paradis, Moa för Paradisverkstaden, Öland, skål/ljusstake, glaserat stengods, _23339a_8dab35b1875ee42_lg.jpeg
515
Paradis, Moa för Paradisverkstaden, Öland, skål/ljusstake, glaserat stengods,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, 4 + 1, flintgods, "Påfågel", _23340a_8dab364d319d7df_lg.jpeg
516
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, 4 + 1, flintgods, "Påfågel",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Henning Kjærnulf för Vejle Stole- & Møbelfabrik, matbord med 2 inre utdragsskivor, ek, _23347a_lg.jpeg
517
Henning Kjærnulf för Vejle Stole- & Møbelfabrik, matbord med 2 inre utdragsskivor, ek,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr, _23348a_lg.jpeg
518
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander, _23349a_lg.jpeg
519
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Johansen, Finn, olja, "Relief", _23350a_lg.jpeg
520
Johansen, Finn, olja, "Relief",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Örhängen 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade citriner, total vikt 3,2 gram, _23351a_lg.jpeg
521
Örhängen 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade citriner, total vikt 3,2 gram,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, matta, rölakan, "Kullaberg", _23346a_8dab370229765d9_lg.jpeg
522
Okänd designer, matta, rölakan, "Kullaberg",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Sandell, Thomas & Bohlin, Jonas för Asplund, byrå, vitlackerad MDF på sockel i ek, "Snö A", _23093a_8dab3700e3eef80_lg.jpeg
523
Sandell, Thomas & Bohlin, Jonas för Asplund, byrå, vitlackerad MDF på sockel i ek, "Snö A",
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs", _23092a_8dab36ff84d4871_lg.jpeg
524
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffbord, björk, tidskriftshylla av flätade canvasband_23090a_8dab36fe6a01cee_lg.jpeg
525
Okänd designer, soffbord, björk, tidskriftshylla av flätade canvasband
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kóvacs, Peter, färglito, figurkomposition, _23352a_8dab375c1568775_lg.jpeg
526
Kóvacs, Peter, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Haldén, Kerstin, färglito, "Skogstjärn", _23353a_8dab375d745f613_lg.jpeg
527
Haldén, Kerstin, färglito, "Skogstjärn",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Osswald, Hans, gouache, komposition, _23354a_8dab375ec464716_lg.jpeg
528
Osswald, Hans, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Österlin, Anders, färgserigrafi, komposition, _23355a_8dab375fd9611c3_lg.jpeg
529
Österlin, Anders, färgserigrafi, komposition,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.