Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Matta, old persisk galleri, _23080a_8dab424ce08f51c_lg.jpeg
578
Matta, old persisk galleri,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Matta, Indo-Sarough, _23079a_8dab1d85a0a3614_lg.jpeg
579
Matta, Indo-Sarough,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, herrbetjänt, bonat trä, _23077a_8dab1ba2eb5fc01_lg.jpeg
580
Okänd designer, herrbetjänt, bonat trä,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, slagbord, ljus björk, _23076a_8dab424a0702e96_lg.jpeg
581
Okänd designer, slagbord, ljus björk,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, rådjur i vinterlandskap_22926a_8daadca1f4e49de_lg.jpeg
582
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, rådjur i vinterlandskap
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, grönglaserat flintgods, _22990a_8dab01ba9ca3f8a_lg.jpeg
583
Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, grönglaserat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner 4 st samt plakett, glaserat flintgods, _23008a_8dab0219ef8456e_lg.jpeg
584
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner 4 st samt plakett, glaserat flintgods,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti mynt, Sverige, 925/1000, total vikt 150 gram, _23126a_8dab0f116a01ca0_lg.jpeg
585
Parti mynt, Sverige, 925/1000, total vikt 150 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Polletter, 2 st, metall, "Lucky Lindbergh" 1927 samt Pansarbåten Sverige_23032a_8dab03878f8158a_lg.jpeg
586
Polletter, 2 st, metall, "Lucky Lindbergh" 1927 samt Pansarbåten Sverige
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner 5 st, glaserat flintgods, _22993a_8dab0211edb620f_lg.jpeg
587
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner 5 st, glaserat flintgods,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, 3 delar porslin, Koka Blå, design 1956, _23129a_8dab0f708f002bd_lg.jpeg
588
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 3 delar porslin, Koka Blå, design 1956,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Förstärkare, Dynacord Rex, 1960-tal, _23341a_8dab364e9071c8a_lg.jpeg
589
Förstärkare, Dynacord Rex, 1960-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor i back_23178a_8dab1ba417e2f00_lg.jpeg
590
Parti LP-skivor i back
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Trofé, bogmonterad råbock, _23043a_8dab0380cad2ffa_lg.jpeg
591
Trofé, bogmonterad råbock,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Debon, Salvador för NAO, figurin, sittande flicka, _23382a_lg.jpeg
592
Debon, Salvador för NAO, figurin, sittande flicka,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Spegel, mahogny, 1800-talets slut, _23384a_lg.jpeg
593
Spegel, mahogny, 1800-talets slut,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa, _23386a_lg.jpeg
594
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvkandelaber för 6 ljus, smide, _23383a_lg.jpeg
595
Okänd designer, golvkandelaber för 6 ljus, smide,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Johansson, Sven Erik, färglitografi, surrealistisk komposition_23387a_lg.jpeg
596
Johansson, Sven Erik, färglitografi, surrealistisk komposition
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Spegel, valnöt, barock, 1700-talets 1 hälft, _23385a_lg.jpeg
597
Spegel, valnöt, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 3 lådor_23388a_lg.jpeg
598
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 3 lådor
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,  _23389a_lg.jpeg
599
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",  modell 2404, _23390a_lg.jpeg
600
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", modell 2404,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för AB Armaturhantverk, Göteborg, golvlampa, mässing och bonat trä, 1940-50-tal, _23345a_8dab3652ddc557b_lg.jpeg
601
Okänd designer för AB Armaturhantverk, Göteborg, golvlampa, mässing och bonat trä, 1940-50-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
iPod touch, Apple, svart_23344a_8dab3651243da4c_lg.jpeg
602
iPod touch, Apple, svart
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
iPod touch, Apple, vit_23343a_8dab364ffb33f9b_lg.jpeg
603
iPod touch, Apple, vit
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Resell, Sigurd för  Vatne Lenestolfabrikk, fåtölj, bonat trä med brun läderklädsel, "Falcon",_23393a_8dab4dee2c47b99_lg.jpeg
604
Resell, Sigurd för Vatne Lenestolfabrikk, fåtölj, bonat trä med brun läderklädsel, "Falcon",
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Resell, Sigurd för  Vatne Lenestolfabrikk, fåtölj, bonat trä med brun läderklädsel, "Falcon", _23394a_8dab4def9d3171e_lg.jpeg
605
Resell, Sigurd för Vatne Lenestolfabrikk, fåtölj, bonat trä med brun läderklädsel, "Falcon",
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Simmulsson, Mari för Upsala Ekeby, vas, delvis grönglaserat, chamotterat lergods, "Patina", _23397a_lg.jpeg
606
Simmulsson, Mari för Upsala Ekeby, vas, delvis grönglaserat, chamotterat lergods, "Patina",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skålar, 3 st, kristall, Orrefors och Boda, _23398a_lg.jpeg
607
Skålar, 3 st, kristall, Orrefors och Boda,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stol, skuret och bonat trä, rokokostil, sekelskiftet 1900,  _23400a_lg.jpeg
608
Stol, skuret och bonat trä, rokokostil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Prydnadsbord, rikt skuren mahogny, högklassigt viktorianskt arbete i i Thomas Chippendales stil, England, 1800-talets slut, _23402a_lg.jpeg
609
Prydnadsbord, rikt skuren mahogny, högklassigt viktorianskt arbete i i Thomas Chippendales stil, England, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okända indiska konstnärer, gouacher, 3 st, mytologiska motiv, _23403a_lg.jpeg
610
Okända indiska konstnärer, gouacher, 3 st, mytologiska motiv,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, mässing med 6 vita glaskupor, _23399a_lg.jpeg
611
Okänd designer, taklampa, mässing med 6 vita glaskupor,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Theskedar, 2 st, silver, slät modell, _23401a_lg.jpeg
612
Theskedar, 2 st, silver, slät modell,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti LP/singlar, Elvis Presley_23392a_8dab4df3bd5eb9f_lg.jpeg
613
Parti LP/singlar, Elvis Presley
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Avslutad
Parti bild-LP/singlar, Beatles_23391a_8dab4df244bd55a_lg.jpeg
614
Parti bild-LP/singlar, Beatles
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Andersson, Alfred och Olof oljemålningar, 11 st, motiv från Halmstad/Halland, _23014a_8dab030a99dc9b3_lg.jpeg
615
Andersson, Alfred och Olof oljemålningar, 11 st, motiv från Halmstad/Halland,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matta, galleri, Bidjar_23081a_8dab4d8c19b1e82_lg.jpeg
616
Matta, galleri, Bidjar
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matta, old Afshar (?), _23082a_8dab4df0e0d1423_lg.jpeg
617
Matta, old Afshar (?),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kandelaber för 5 ljus, glas och metall_23404a_lg.jpeg
618
Kandelaber för 5 ljus, glas och metall
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, stående myskoxe, _23405a_lg.jpeg
619
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, stående myskoxe,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Herrbetjänt med byxpress, Pressomatic_23406a_lg.jpeg
620
Herrbetjänt med byxpress, Pressomatic
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stolar, 2 st, böjträ och metall, "Trinidad", _23407a_lg.jpeg
621
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stolar, 2 st, böjträ och metall, "Trinidad",
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
 Procope, Ulla för Arabia, the- och kaffeservis, blåglaserat stengods, Anemone_23408a_lg.jpeg
622
Procope, Ulla för Arabia, the- och kaffeservis, blåglaserat stengods, Anemone
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Soffa, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _23409a_8dab4eb0eaf165c_lg.jpeg
623
Soffa, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fotpallar, 1 par, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,  _23410a_8dab4eb1ceb915d_lg.jpeg
624
Fotpallar, 1 par, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Salongsstolar, 6 st, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _23411a_8dab4eb2cf2f162_lg.jpeg
625
Salongsstolar, 6 st, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.