Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Okänd konstnär, 1800-tal, olja på plåt, Sankta Rita av Cascia, _23455a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Karaff med propp, glas med silvermontage, 1900-talets mitt, _23456a_lg.jpeg
Karaff med propp, glas med silvermontage, 1900-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II", _23453a_lg.jpeg
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, oja, stilleben med kanna_23457a_lg.jpeg
Okänd konstnär, oja, stilleben med kanna
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, Liuyeping-form med heltäckande, polykrom dekor av drakar mm mot gul fond, _23458a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bergquist, Clarence, färglitografi, "Klara Marie i Skillinge hamn"_23454a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal, _23459a_8dab59fca21ac51_lg.jpeg
Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Gefle, matservisdelar, flintgods, _23429a_8dab4ec570e2456_lg.jpeg
Okänd designer för Gefle, matservisdelar, flintgods,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bajonett för Mauser M/1908, stämplad Weyersberg, Kirschbaum & Co, Solingen_23121a_8dab0f089300b06_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Alberius, Olle för Rörstrand, tallrikar, 4 + 4 st, porslin, Forma_23130a_8dab0f6dfb3ef56_lg.jpeg
Alberius, Olle för Rörstrand, tallrikar, 4 + 4 st, porslin, Forma
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Grovens, Harald, lackmålning, komposition_23461a_lg.jpeg
Grovens, Harald, lackmålning, komposition
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Agnell, Olle, gouache, komposition, _23460a_lg.jpeg
Agnell, Olle, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Armbandsur, 2 st, förgyllt stål, Certina, dam respektive herrmodell_23464a_lg.jpeg
Armbandsur, 2 st, förgyllt stål, Certina, dam respektive herrmodell
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skänk, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900, _23462a_lg.jpeg
Skänk, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Praktvaser, 1 par, porslin, senempire, 1800-talets 1 hälft, i form av naturalistiskt utformade blomster, _23465a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sémainier (tallboy), mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft, _23463a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, tallrikar 4 + 4 st, porslin, Elisabeth_23135a_8dab1b21130f9a8_lg.jpeg
Westman, Marianne för Rörstrand, tallrikar 4 + 4 st, porslin, Elisabeth
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kolrtzau, Ole för Royal Copenhagen, skål, porslin, "Natura"_23466a_8dab5ab1bec9456_lg.jpeg
Kolrtzau, Ole för Royal Copenhagen, skål, porslin, "Natura"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Royal Copenhagen, vide-poche, porslin, _23468a_8dab5ab85a2919b_lg.jpeg
Okänd designer för Royal Copenhagen, vide-poche, porslin,
Slutpris12 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Engman, Kjell, miniatyrkanna, glas, _23469a_8dab5ab9870caa1_lg.jpeg
Engman, Kjell, miniatyrkanna, glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide, _23470a_lg.jpeg
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Jorm, Arvid, färglinoleumsnitt, kvinnor med huvudknyten, _23471a_lg.jpeg
Jorm, Arvid, färglinoleumsnitt, kvinnor med huvudknyten,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Markslöjd, taklampa, borstat stål, LED med dimmer samt för 3 levande ljus, "Downtown", _23473a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Gilbert, jordglob med belysning, metall och plast_23472a_lg.jpeg
Okänd designer för Gilbert, jordglob med belysning, metall och plast
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stolar, 6 st, bonat trä, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft, _23474a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skulptur, skuret och delvis bemålat trä, stående lejon, _23476a_8dab5abebea162c_lg.jpeg
Skulptur, skuret och delvis bemålat trä, stående lejon,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _23477a_8dab5ac06de2249_lg.jpeg
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _23478a_8dab5ac1f6991f0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Tallrik, fajans, dekor av nejlikor i manganviolett, _23480a_8dab5ac5a3643f1_lg.jpeg
Tallrik, fajans, dekor av nejlikor i manganviolett,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Märklin, tågvagnar, i originalförpackning, HO, 4787_23475a_8dab5abd2ec658a_lg.jpeg
Märklin, tågvagnar, i originalförpackning, HO, 4787
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Uppsatsskål/jardinière, nysilver med dubbla glasinsatser, nysilver, sekelskiftet 1900, _23483a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Krusell, Harris, olja, nattbild, _23481a_lg.jpeg
Krusell, Harris, olja, nattbild,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, oljor, 2 st, porträtt av guldsmeden i Göteborg Johan Damiel Blomsterwall (1786-1841) och hh Catharina Margaretha née Ryberg d 1831, _23482a_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Flintlåspistol för kavalleriet, Napoleonkrigen, fransk Pistolet modèle An XIII (M/1806), Manufacture Impériale de Charleville, _23485a_lg.jpeg
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Lådspegel, mahogny med intarsia, högklassigt arbete i empire, 1800-talets 1 hälft, _23484a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Uppsatsskål, porslin, von Schierholz, 1900-talets mitt, _23488a_8dab5b6f3867ca1_lg.jpeg
Uppsatsskål, porslin, von Schierholz, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thekanna, nysilver, England, 1900-talets början, _23489a_8dab5b70f9b6d9e_lg.jpeg
Thekanna, nysilver, England, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Märklin, passagerarvagn - digital mätfordon, i originalförpackning, HO, 49960_23486a_8dab5b62ff21ff3_lg.jpeg
Märklin, passagerarvagn - digital mätfordon, i originalförpackning, HO, 49960
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Märklin, biltransportvagn, i originalförpackning, HO, 47121_23487a_8dab5b6d32e73ed_lg.jpeg
Märklin, biltransportvagn, i originalförpackning, HO, 47121
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Märklin, lok, Panorama, i originalförpackning, HO, 4999_23479a_8dab5ac447a5e61_lg.jpeg
Märklin, lok, Panorama, i originalförpackning, HO, 4999
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer för Capodimonte, Neapel, figuriner, 6 st, bemålat porslin, Porcellane Principe", _23492a_lg.jpeg
Okänd designer för Capodimonte, Neapel, figuriner, 6 st, bemålat porslin, Porcellane Principe",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Theservis, porslin, Rosenthal Classic Rose Collection, thekoppar med underfat samt 17 assietter, _23493a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Korniluk, A K för Bracia Korniluk, Siedlce, skulptur, patinerad brons, stående råbock, _23495a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Okänd designer för K-Fab, taklampa, kopparfärgad aluminium, _23494a_lg.jpeg
Okänd designer för K-Fab, taklampa, kopparfärgad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, glas, 5 st, "Tulip", _23497a_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, glas, 5 st, "Tulip",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti porslin, 6 delar, Japan, Taishô, _23496a_lg.jpeg
Parti porslin, 6 delar, Japan, Taishô,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Märklin, tåg, i originalförpackning, HO, 46600_23490a_8dab5b749932119_lg.jpeg
Märklin, tåg, i originalförpackning, HO, 46600
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Märklin, tåg, i originalförpackning, HO, 46262_23491a_8dab5b785c662b8_lg.jpeg
Märklin, tåg, i originalförpackning, HO, 46262
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK