Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Lindesvärd, Karl Gustav för Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, taklampa, metall och glas, funkis, "KG-Armaturen", design 1936, dia 33,5 cm, bruksslitage_27002a_8db2950b00f9898_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal,  telefon/hallbord, teak, dubbla lådor, l 61 cm, smärre fanérdefekter_27001a_8db294b3bee177d_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, telefon/hallbord, teak, dubbla lådor, l 61 cm, smärre fanérdefekter
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gunnel Sahlin, pokalglas, 6 st, polykrom glasmassa_27075a_lg.jpeg
Gunnel Sahlin, pokalglas, 6 st, polykrom glasmassa
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Fischer, Willy, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods, stående viking, signerad, h 35 cm_27076a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Strid, Hardy, härdlack, "Med röd ring", signerad och daterad 1964, 40 x 29 cm_27077a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Engström, Sven & Myrstrand, Gunnar för Tingströms/Bra Bohag, lampbord, teak, Micado, 1960-tal, stämpelsignerat, l 59 cm_27000a_8db294b27f7bcbd_lg.jpeg
Engström, Sven & Myrstrand, Gunnar för Tingströms/Bra Bohag, lampbord, teak, Micado, 1960-tal, stämpelsignerat, l 59 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hammerborg, Jo för Fog og Mørup, lampetter, 1 par, mässing, "Jason" design 1976, litteratur: avbildade katalog 1976-77 sid 28_26999a_8db294b0adea3b5_lg.jpeg
Hammerborg, Jo för Fog og Mørup, lampetter, 1 par, mässing, "Jason" design 1976, litteratur: avbildade katalog 1976-77 sid 28
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
 Strand, Göran för Lelångs Möbelfabrik, Bengtsfors, skrivbord, teak, modellnummer 15, dubbla hurtsar, längd 170 cm, mindre bruksslitage_26998a_8db29509dbb0d10_lg.jpeg
Strand, Göran för Lelångs Möbelfabrik, Bengtsfors, skrivbord, teak, modellnummer 15, dubbla hurtsar, längd 170 cm, mindre bruksslitage
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Strid, Hardy, akryl, "Avunden", signerad och daterad 1968, 33 x 50 cm_27078a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer för IKEA,, byrå teak med svärtade handtag, "Kansas", 3 lådor, svärtade ben med mässingsskoningar, b 82 cm, litteratur: Möbel-IKEA-katalogen 1957 sid 106, smärre fanérdefekt_27079a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Swahn, Yvonne, litografi, komposition, signerad och numrerad 7/200, synlig pappersstorlek 36 x 27 cm_27080a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bergman, Karl, olja, skärgårdslandskap med hus och björkar_26624a_8db1e2f6f87c69d_lg.jpeg
Bergman, Karl, olja, skärgårdslandskap med hus och björkar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bergman, Karl, olja, skärgårdslandskap med hus och båt_26623a_8db1e2f5c7aeafc_lg.jpeg
Bergman, Karl, olja, skärgårdslandskap med hus och båt
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Pakistan galleri, bär signatur, 200 x 70 cm_26617a_8db1f24f7bda163_lg.jpeg
Matta, old Pakistan galleri, bär signatur, 200 x 70 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, matta, rölakan, 200 x 140 cm_27082a_lg.jpeg
Okänd designer, matta, rölakan, 200 x 140 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm_27083a_lg.jpeg
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Wärff, Göran för Kosta, skål på fot, polykrom glasmassa på klack i klarglas, signerad och etikettmärkt, h 11 cm_27081a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gilbert, Charles Allan, efter, offset, "All is vanity", synlig pappersstorlek 28 x 21 cm_26601a_8db18b70bc094da_lg.jpeg
Gilbert, Charles Allan, efter, offset, "All is vanity", synlig pappersstorlek 28 x 21 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bergman, Karl, olja, skärgårdslandskap_26622a_8db1e2f7d60c441_lg.jpeg
Bergman, Karl, olja, skärgårdslandskap
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Symaskin, Yamata, FY760_26603a_8db18af54cd3b10_lg.jpeg
Symaskin, Yamata, FY760
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Wollin, Anders, olja, "Vandrarnas boning"_27084a_lg.jpeg
Wollin, Anders, olja, "Vandrarnas boning"
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Wärff, Göran för Kosta, bordslampor, 1 par, glas och palisanderimiterande laminat, signerade, h exklusive skärm 32 cm _27085a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ängkvist, Olle, akvarell, husgavlar, signerad och daterad -48, synlig pappersstorlek 21 x 28 cm_27086a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skulpturfragment, terrakotta, möjligen Tara (Durga), Indien, 13-1400-tal, h 8 cm_26787a_8db26d85d72acf7_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Brevpress, bronserat bly (?), 1800-tal, vilande, egyptiskt lejon, l 9 cm_26789a_8db26d84c741f6d_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd gravör, 17-1800-tal, tryckplåt till kopparstick, Tycho Brahes gravmonument i Prag, plåtstorlek 11 x 7,5 cm_26785a_8db26db7b4e5b49_lg.jpeg
Okänd gravör, 17-1800-tal, tryckplåt till kopparstick, Tycho Brahes gravmonument i Prag, plåtstorlek 11 x 7,5 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lundbohm, Sixten, blyertsteckning, Sankt Göran till häst, signerad Visby och daterad -51, synlig pappersstorlek 31 x 16 cm_27087a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johanson, Calle, "Ägga-Calle", olja, komposition, signerad och daterad -69, 42 x 30 cm_27088a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglitografi, fransk gatubild, signerad och numrerad 227/260, synlig pappersstorlek 60 x 44 cm_27089a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Vedhurts (?), bemålat och bronserat trä, sidor med bemålade tryck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, h 68 cm, delvis senare bemålning_26638a_8db1fe16c3005cd_lg.jpeg
Vedhurts (?), bemålat och bronserat trä, sidor med bemålade tryck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, h 68 cm, delvis senare bemålning
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
"Lo" Ohlqvist, Eric, olja, "spanska fiskare", signerad, 28 x 58 cm_26628a_8db1a6287c4ba1d_lg.jpeg
"Lo" Ohlqvist, Eric, olja, "spanska fiskare", signerad, 28 x 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Kirman (?), 120 x 60 cm_26616a_8db1f09d9be7d81_lg.jpeg
Matta, old Kirman (?), 120 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, ny-Louis XV, dekor av kvinna med fågel, urverk signerat Linet Ainé Paris (urmakaren nämnd 1850), h 38 cm_27090a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sidenbroderi, delvis bemålat, sengustavianskt, kvinna i landskap, otydligt signerat och daterat 1806, synlig storlek 32 x 27 cm, proveniens: adliga ätten Tham, skador_27091a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Johansson, Ejvind A för FDB, , sybord, teak och bonad bok, undre rottingkorg, modellnummer R101, design 1955, l 60 cm_27092a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, satsbord, teak, 3 st, längd 60 cm_26610a_8db1f1ad0b18aaf_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, satsbord, teak, 3 st, längd 60 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jordglob, Rähts fysisk politisk, höjd 47 cm_26607a_8db1e2f19e14dd5_lg.jpeg
Jordglob, Rähts fysisk politisk, höjd 47 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, blombord, teak och metall, diameter 42 cm_26612a_8db1f1a91414b51_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, blombord, teak och metall, diameter 42 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nattstol, skuren och bonad alm, 1700-talets andra hälft, märkt MR Anno 1775, bruksslitage, nattkärl saknas_27093a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver, _27095a_lg.jpeg
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Lauthe, Jean, akvatint, komposition, ed L'Oeuvre Gravée, BFK Rives, signerad och numrerad 49/75, total pappersstorlek 50 x 75 cm_27094a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Wahlstedt, Astrid, olja, motiv från Nordafrika, signerad, 32 x 34 cm, Wahlstedt utställde bland annat på Liljewalchs_26627a_8db1a6293fc4fa6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Andersson, Arne Lennart (ALA), färglitografi, komposition med vikingaskepp, signerad och numrerad 23/90, 30 x 30 cm_26620a_8db1e2f460822c4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 2 iläggsskivor, teak och svärtad bok, total längd 164 cm_26613a_8db1f1a78fd829c_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 2 iläggsskivor, teak och svärtad bok, total längd 164 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Börjesson, Rolf, olja, stilleben, signerad och daterad 1980, 39 x 57 cm_27096a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Tonnby, Christer, halslänk, sterlingsilver, stämplad, l 42 cm, vikt 37 gram_27097a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hänge, förgyllt sterlingsilver, Italien, 1900-talets 2 hälft, fast hänge med text "Birgitta", detta l 5 cm_27098a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 6 st, valnöt på kromade ställ_26618a_8db1f251301b7c6_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 6 st, valnöt på kromade ställ
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK