Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Toulmouche, Auguste, efter honom, gicléetryck, "Dloce far niente", synlig storlek 45 x 55 cm_26835a_8db26f5f9ca8cb2_lg.jpeg
Toulmouche, Auguste, efter honom, gicléetryck, "Dloce far niente", synlig storlek 45 x 55 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old Ersari (?), 85 x 55 cm_26615a_8db1f09cb1df808_lg.jpeg
Matta, old Ersari (?), 85 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Öman, Martin, armring, sterlingsilver, stämplad Halmstad 1987, vikt 40 gram, innerdiameter 6 x 5 cm_27099a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Johansson, Waldemar för Stigbert, hals- och armring, sterlingsilver, stämplade Stockholm 1976_27100a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Cyrén, Gunnar, ishink, kristall med stålmontage, "Sofiero", design 1960, medföljer istång, signerad, h exklusive hänkel 14 cm_27101a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-tal, krönande rosett, h 90 cm_27043a_8db29f0a25a3b02_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Väggur, förgyllt trä och stuck, empirestil, 1900-talets mitt, h 63 cm_27044a_8db29f0b6bea94c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, vitglaserat stengods, "Eklöv", h 32 cm_27051a_8db29f11c5d4f18_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, vitglaserat stengods, "Eklöv", h 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stop, tenn, cylindriskt, stämplat Nils Abraham Santesson Stockholm 1874, h 20 cm_27052a_8db29ed140148e3_lg.jpeg
Stop, tenn, cylindriskt, stämplat Nils Abraham Santesson Stockholm 1874, h 20 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dosor, 3 st, silver, 18-1900-tal, 2 snusdosor samt puderdosa med spegel, l 7 - 10 cm, 1 med tennlagning_27055a_8db29ed604aee15_lg.jpeg
Dosor, 3 st, silver, 18-1900-tal, 2 snusdosor samt puderdosa med spegel, l 7 - 10 cm, 1 med tennlagning
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), jusstakar, ett par, försilvrad metall, jugend, sekelskiftet 1900, stämplade, h 17 cm_27053a_8db29ed3f13150a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för RBA, Olofström, skulptur, glas, dekor i gult och rött underfång, osignerad, höjd 28 cm_26600a_8db18b7384ec23e_lg.jpeg
Okänd designer för RBA, Olofström, skulptur, glas, dekor i gult och rött underfång, osignerad, höjd 28 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Arabia, 192030-tal, vas, blåglaserat lergods med dekor av blommor i silver, stämplad, h 20 cm_26791a_8db26d8b4d00afd_lg.jpeg
Okänd designer för Arabia, 192030-tal, vas, blåglaserat lergods med dekor av blommor i silver, stämplad, h 20 cm
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Anshelm, Anne Grete, färglito, kvinna på bänk, 1950-tal, signerad och numrerad 304/500, synlig pappersstorlek 73 x 56 cm_26783a_8db26e0c71037f2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd polsk konstnär, skulptur, snidat och bemålat trä, ryttare med häst, otydligt signerad, h 33 cm_27104a_8db29fc712af00f_lg.jpeg
Okänd polsk konstnär, skulptur, snidat och bemålat trä, ryttare med häst, otydligt signerad, h 33 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Portemonnaie, sköldpadd med mässingsbeslag och inkrusterigar i förgylld mässing och pärlemor, 1800-talets 2 hälft, l 8,5 cm_27056a_8db29ed29e8956b_lg.jpeg
Portemonnaie, sköldpadd med mässingsbeslag och inkrusterigar i förgylld mässing och pärlemor, 1800-talets 2 hälft, l 8,5 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Luktdosor,  silver, 3 st, urboettformade, 1800-talets 2 hälft, stämplar bland annat Gabriel Thulin Halmstad 1856 och Lars Larsson & Co Göteborg, dia 25 - 35 mm_27054a_8db29ed4e7ec1f9_lg.jpeg
Luktdosor, silver, 3 st, urboettformade, 1800-talets 2 hälft, stämplar bland annat Gabriel Thulin Halmstad 1856 och Lars Larsson & Co Göteborg, dia 25 - 35 mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, bordständare, silver och krom, 1900-talets 1 hälft, otydliga silverstämplar, l 7 cm_27107a_8db2a0021fff323_lg.jpeg
Okänd designer, bordständare, silver och krom, 1900-talets 1 hälft, otydliga silverstämplar, l 7 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Nisse, salt/pepparkvarn, palisander, 1950-60-tal, gjuten signatur, kvarnen märkt Peugeot, h 19 cm_27108a_8db2a00373f78a5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sockerskål, Royal Copenhagen musselmalet helblonde, 1800-tal, förgylld kantdekor, h 8 cm_27109a_8db2a004842877b_lg.jpeg
Sockerskål, Royal Copenhagen musselmalet helblonde, 1800-tal, förgylld kantdekor, h 8 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matservisdelar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Purpur Blomst, Juliane Marie, 1920-tal, dia 17 - 33 cm_27110a_8db2a005679fc76_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Percy, Arthur samt Trost, Eugen för Gefle, parti glaserat flintgods, Röd Rubin, 4 delar, skålens diameter 28 cm_27105a_8db29fc8dbb5c55_lg.jpeg
Percy, Arthur samt Trost, Eugen för Gefle, parti glaserat flintgods, Röd Rubin, 4 delar, skålens diameter 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Qvarsebo, Michael, olja, 'Komposition', signerad och daterad 1969, 55 x 66 cm_27111a_8db2a006767759f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Qvarsebo, Michael, olja, 'Komposition', signerad och daterad 1969, 91 x 35 cm_27112a_8db2a0078c11996_lg.jpeg
Qvarsebo, Michael, olja, 'Komposition', signerad och daterad 1969, 91 x 35 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Svanberg, Max Walter, litografi, imaginistisk komposition med kvinna, signerad och numrerad 25/150, synlig pappersstorlek 54 x 40 cm_27046a_8db29f0cb3705be_lg.jpeg
Svanberg, Max Walter, litografi, imaginistisk komposition med kvinna, signerad och numrerad 25/150, synlig pappersstorlek 54 x 40 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Picasso, Pablo, litograferad poster, figursignerad och daterad 18.12.1970 i stenen samt Henri Deschamps lith, synlig pappersstorlek 57 x 43 cm, utförd 1972 för Galerie Dynamique Dakar_27047a_8db29f0ded7b3e8_lg.jpeg
Picasso, Pablo, litograferad poster, figursignerad och daterad 18.12.1970 i stenen samt Henri Deschamps lith, synlig pappersstorlek 57 x 43 cm, utförd 1972 för Galerie Dynamique Dakar
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Brun Ros med guldkant_27048a_8db2a2a5f6bb282_lg.jpeg
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Brun Ros med guldkant
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar, för Rörstrand, skålfat, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, signerat, l 14 cm_27049a_8db29f0f13149eb_lg.jpeg
Nylund, Gunnar, för Rörstrand, skålfat, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, signerat, l 14 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Coasters, 6 st, metall, 1970-tal, Zingo, dia 8 cm_27050a_8db29f1081f1a1c_lg.jpeg
Coasters, 6 st, metall, 1970-tal, Zingo, dia 8 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mini Chopper, Zhejiang Peace Diablo, 50 cc, medföljer instruktionsbok, nyckel saknas_26776a_8db2a08c8cb7272_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Smyckeskrin, lackarbete, Kina, 1900-talets 2 hälft, l 26 cm_27113a_8db2a08e0fb45f1_lg.jpeg
Smyckeskrin, lackarbete, Kina, 1900-talets 2 hälft, l 26 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, skulptur, snidat trä, gubbe med ryggsäck, h 41 cm_27103a_8db29fc2f809964_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, snidat trä, gubbe med ryggsäck, h 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bok, Foster, Joseph, "Some Feudal Coats of Arms"..., 1 upplagan, James Parker & Co, London 1902, folio, klotband, bruksslitage_27114a_8db2a08ff8a2e76_lg.jpeg
Bok, Foster, Joseph, "Some Feudal Coats of Arms"..., 1 upplagan, James Parker & Co, London 1902, folio, klotband, bruksslitage
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bok: Weiland, Carl Ferdinand, "Compendieuser Allgemeiner Atlas nach dem besten Hülfsmittel...", Verlage des Geographischen Instituts Weimar 1829, ej genomgången, bruksslitage_27115a_8db2a092a57e9c0_lg.jpeg
Bok: Weiland, Carl Ferdinand, "Compendieuser Allgemeiner Atlas nach dem besten Hülfsmittel...", Verlage des Geographischen Instituts Weimar 1829, ej genomgången, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bok: Hitchcock, Henry-Russell, "In the Nature of Materials: The Buildings of Frank Lloyd Wright 1887-1941", 3 upplagan 1942, ej genomgången, visst slitage_27116a_8db2a0f336b2125_lg.jpeg
Bok: Hitchcock, Henry-Russell, "In the Nature of Materials: The Buildings of Frank Lloyd Wright 1887-1941", 3 upplagan 1942, ej genomgången, visst slitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bok, Vostell, Wolf, "Happening & Ledebn", LD8, ed Luchterhand 1970, häftad_27117a_8db2a0f55e9a1e9_lg.jpeg
Bok, Vostell, Wolf, "Happening & Ledebn", LD8, ed Luchterhand 1970, häftad
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Urna, förgyllt porslin, Royal Copenhagen, 1800-tal, Mediciformad med polykrom dekor av rosor, h 21 cm_27118a_8db2a0f70b368a2_lg.jpeg
Urna, förgyllt porslin, Royal Copenhagen, 1800-tal, Mediciformad med polykrom dekor av rosor, h 21 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Obelisk, skuren marmor, 1900-talets 2 hälft, h 51 cm_27119a_8db2a0f88347391_lg.jpeg
Obelisk, skuren marmor, 1900-talets 2 hälft, h 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Dörrhandtag, mässing och smide, 1800-tal, l 12 cm_27120a_8db2a0f995caaa7_lg.jpeg
Dörrhandtag, mässing och smide, 1800-tal, l 12 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Handkanon, smide, 1700-tal, så kallad lavinkanon, oktogonalt eldrör, h 12 cm_27121a_8db2a0fa9e0ac77_lg.jpeg
Handkanon, smide, 1700-tal, så kallad lavinkanon, oktogonalt eldrör, h 12 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tallrik, fajans, 17-1800-tal, profilerat brätte, polykrom dekor i starkeldsfärger, dia 21 cm, nagg, lagning_27122a_8db2a0fc461f45c_lg.jpeg
Tallrik, fajans, 17-1800-tal, profilerat brätte, polykrom dekor i starkeldsfärger, dia 21 cm, nagg, lagning
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skrivställ, fajans, antagligen Frankrike, 1800-tal, l 13 cm_27123a_8db2a0fd6c7f3d5_lg.jpeg
Skrivställ, fajans, antagligen Frankrike, 1800-tal, l 13 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Churchill, John & Awnsham, kopparstick 2 st, valfångst, ur Travel... 1744, synlig pappersstorlek 18 x 25 cm_27124a_8db2a139358f9a1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets början, mansporträtt, synlig pappersstorlek cirka 6 x 4 cm_27137a_8db2a19cf8027c6_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets början, mansporträtt, synlig pappersstorlek cirka 6 x 4 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par mässing, så kallade Naestvedstager, Danmark, empire, 1800-talets 1 hälft, balusterformad stam, h 14,5 cm_27135a_8db2a19bb3c2ab4_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Panna, brons, 1800-tal, tre kannelerade ben, gjuten signatur ROY, h 11 cm, trähandtag saknas_27139a_8db2a19fb2f0289_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Theburk med hänkel, litograferad metall, Liptons Tea, 1900-talets början, h 20 cm, bruksslitage_27136a_8db2a1998e88286_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 17-1800-tal, hexagonala på balusterfötter, droppskiva med dekor av serafer, h 27 cm_27138a_8db2a19e56fb4b9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK