Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Mekanisk modell, metall på träsockel, 1900-talets 1 hälft, 4-takts förbränningsmotor, h 37 cm_27140a_8db2a1a14c12d0a_lg.jpeg
Mekanisk modell, metall på träsockel, 1900-talets 1 hälft, 4-takts förbränningsmotor, h 37 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Skolmodell; lackerat trä och metall, 1900-talets mitt, räknesticka, samfälld l 125 cm_27141a_8db2a1a2cd86eb9_lg.jpeg
Skolmodell; lackerat trä och metall, 1900-talets mitt, räknesticka, samfälld l 125 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Motorcykelmodell, metall och gummi, 1900-talets 2 hälft, l 40 cm_27106a_8db29fca10b6c83_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärmar, 1 par, lin, "Vegetable Tree", design 1943-45, h 12 cm_27133a_8db2a1967d297c1_lg.jpeg
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärmar, 1 par, lin, "Vegetable Tree", design 1943-45, h 12 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti diverse, lockask sköldpadd (defekt), skrin, sköldpadd och ben, skrin, trä samt teaterkikare, bruksslitae_27134a_8db2a1980fcb919_lg.jpeg
Parti diverse, lockask sköldpadd (defekt), skrin, sköldpadd och ben, skrin, trä samt teaterkikare, bruksslitae
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Küsel, Johanna Sibylla efter Caillot, Jacques,, kopparstick och etsning, Kristus och Fariséerna 1672, pappersstorlek 60 x 83 mm_27126a_8db2a13db07649f_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Aldegraver, Heinrich, efter, kopparstick, 4 st, samramade, dansande par (spegelvända), motiv ur serien Small Wedding Dancers från 1551-52, pappersstorlek cirka 12 x 8 cm_27125a_8db2a13b3e1a18f_lg.jpeg
Aldegraver, Heinrich, efter, kopparstick, 4 st, samramade, dansande par (spegelvända), motiv ur serien Small Wedding Dancers från 1551-52, pappersstorlek cirka 12 x 8 cm
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fruktservis, 16 delar, porslin, Rosenthal, polykrom dekor av frukter, dia 21 respektive 32 cm_27143a_8db2a1f385a6542_lg.jpeg
Fruktservis, 16 delar, porslin, Rosenthal, polykrom dekor av frukter, dia 21 respektive 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Damarmbandsur, delvis förgyllt stål, Omega De Ville, verknummer 201620, boettnummer 110053, 25 x 20 mm_27144a_8db2a1fbc0601e2_lg.jpeg
Damarmbandsur, delvis förgyllt stål, Omega De Ville, verknummer 201620, boettnummer 110053, 25 x 20 mm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Tillbringare med inre kylblock, glas, nysilver och plast, 1900-talets 2 hälft, h 26 cm_27145a_8db2a1fd8004b98_lg.jpeg
Tillbringare med inre kylblock, glas, nysilver och plast, 1900-talets 2 hälft, h 26 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dessertbestick, 6 + 6, pläter med ivorineskaft, England, 1900-talets 1 hälft, i originaletui, nyckel saknas, visst slitage_27146a_8db2a203078ca75_lg.jpeg
Dessertbestick, 6 + 6, pläter med ivorineskaft, England, 1900-talets 1 hälft, i originaletui, nyckel saknas, visst slitage
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti nysilver, 18-1900-tal; bordssurtout empire (flaskor saknas), värmekarott med lock, kaffeservis WMF mm, bruksslitage_27147a_8db2a2041458aa5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti koppar och mässing, 17-1800-tal, mortel med pistill, fisksil daterad 1778 mm_27148a_8db2a205959e1ce_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Biblioteksur, trä med mässingsbeslag, Warmink, 1900-talets 2 hälft, total h 35 cm, 1 knopp saknas_27149a_8db2a2072c20941_lg.jpeg
Biblioteksur, trä med mässingsbeslag, Warmink, 1900-talets 2 hälft, total h 35 cm, 1 knopp saknas
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, krönande dubbelörn, 7 elektrifierade ljusarmar, h 60 cm_27142a_8db2a22c572bac9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bang, Michael för Holmegaard, taklampor 1 par, glas, "Mandarin", design 1983, dekor i vitt underfång, dia 25 cm_27151a_8db2a22da6f7e31_lg.jpeg
Bang, Michael för Holmegaard, taklampor 1 par, glas, "Mandarin", design 1983, dekor i vitt underfång, dia 25 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, glas, "P&T-pendel", design 1972, dekor i grönt underfång, dia 20 cm_27152a_8db2a22ec664e3c_lg.jpeg
Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, glas, "P&T-pendel", design 1972, dekor i grönt underfång, dia 20 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, möjligen Esben Klint, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, total h inklusive skärmhållare 38 cm_27153a_8db2a22fe781e2b_lg.jpeg
Okänd dansk designer, möjligen Esben Klint, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, total h inklusive skärmhållare 38 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vagnslyktor, 3 st, delvis lackerad metall, 1800-talets slut, slitage_27150a_8db2a208a9a14b2_lg.jpeg
Vagnslyktor, 3 st, delvis lackerad metall, 1800-talets slut, slitage
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti porslin, Fyrklövern, Victoria respektive Lise Finckenhagen, blå underglasyrdekor_27026a_8db2a29dd92c669_lg.jpeg
Parti porslin, Fyrklövern, Victoria respektive Lise Finckenhagen, blå underglasyrdekor
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för IKEA, taklampa, rödlackerad metall, 365+Brasa, etikettsignerad, dia 45 cm_27128a_8db2a28e1ca7add_lg.jpeg
Okänd designer för IKEA, taklampa, rödlackerad metall, 365+Brasa, etikettsignerad, dia 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, plafond, glas och mässing, etikettmärkt, dia 25 cm_27130a_8db2a28f7497ac8_lg.jpeg
Fagerlund, Carl för Orrefors, plafond, glas och mässing, etikettmärkt, dia 25 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti bestick, silver, 18-1900-tal, total vikt 230 gram_27154a_8db2a29384b3adb_lg.jpeg
Parti bestick, silver, 18-1900-tal, total vikt 230 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti svenska silversmycken, total vikt 85 gram_27155a_8db2a29c03a5c35_lg.jpeg
Parti svenska silversmycken, total vikt 85 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Dunker, Gisbert, egen verkstad Kautokeino, Norge, hängsmycke med kedja, silver, stämplat, dia 4 cm, vikt 40 gram_27156a_8db2a29fdb5bb00_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd finsk konstnär, hängsmycke med kedja, oidentifierad stämpel, h 9 cm, vikt 30 gram_27158a_8db2a2a458c40df_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jönsson, Mats Bernard för MBJ Design, soffbord,  betong på ställning av galvaniserat stål, "Mystic Concrete Collection", l 140 cm, smärre nagg_27157a_8db2a2c67ea730b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti smycken, 18 karat rödguld, total vikt 8,5 gram_27159a_8db2a2c5a43e7ff_lg.jpeg
Parti smycken, 18 karat rödguld, total vikt 8,5 gram
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Certina, dia 17 mm_27160a_8db2a2c78955219_lg.jpeg
Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Certina, dia 17 mm
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Smyckegarnityr, 5 delar, förgylld mässing med böhmiska granater,; 2 brocher, collier, armband samt hängsmycke_27161a_8db2a2d919ffa4e_lg.jpeg
Smyckegarnityr, 5 delar, förgylld mässing med böhmiska granater,; 2 brocher, collier, armband samt hängsmycke
Slutpris1 900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Smyckegarnityr, 4 delar, silver med markasiter och spineller (?), 2 örhängen, collier samt brosch, svenska importsämplar_27162a_8db2a2da21456ab_lg.jpeg
Smyckegarnityr, 4 delar, silver med markasiter och spineller (?), 2 örhängen, collier samt brosch, svenska importsämplar
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för La Relco, spotlights, 1 par, vitlackerad metall, Italien, modern tillverkning_27132a_8db2a29251b4603_lg.jpeg
Okänd designer för La Relco, spotlights, 1 par, vitlackerad metall, Italien, modern tillverkning
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Englund, Eva för Målerås, fat, blå glasmassa, Malakit", signerat, diameter 45 cm_27168a_8db2abc8cb79782_lg.jpeg
Englund, Eva för Målerås, fat, blå glasmassa, Malakit", signerat, diameter 45 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Englund, Eva för Målerås, skål, blå glasmassa, "Malakit", signerad, diameter 27 cm_27167a_8db2abc733e5111_lg.jpeg
Englund, Eva för Målerås, skål, blå glasmassa, "Malakit", signerad, diameter 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Vapensköld, lackerat och bronserat gjutjärn, 1800-talets 2 hälft, dekor av stridande amazon till häst, h 40 cm_27164a_8db2abc295809d5_lg.jpeg
Vapensköld, lackerat och bronserat gjutjärn, 1800-talets 2 hälft, dekor av stridande amazon till häst, h 40 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bishop Jeau , egen verkstad, Washington, skål, polykrom glasmassa, signerad, höjd 24 cm_27169a_8db2abca8b2e7c5_lg.jpeg
Bishop Jeau , egen verkstad, Washington, skål, polykrom glasmassa, signerad, höjd 24 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, antagligen Murano, parfymflaska med propp, hexagonal med violett och orange ynderfång, signerad M Oreste (?), h 30 cm_27170a_8db2abcbd7bf4ff_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takampel, mässing med  glaskupa, så kallad månskensampel, 1800-talets 2 hälft, emaljmålad dekor av blommor mm, h exklusive kedjor 40 cm_27163a_8db2abc185b59a7_lg.jpeg
Takampel, mässing med glaskupa, så kallad månskensampel, 1800-talets 2 hälft, emaljmålad dekor av blommor mm, h exklusive kedjor 40 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Prydnadssvärd i balja, metall och textil, Grekland, modern tillverkning, total l 82 cm_27165a_8db2abc405ebd42_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lindstrand, Vicke för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av fåglar samt Hellsten, Lars för Orrefors, skål, "Corona", vas signerad, höjd 20 cm, skålens diameter 19 cm_27175a_8db2ac24dca6686_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av fåglar samt Hellsten, Lars för Orrefors, skål, "Corona", vas signerad, höjd 20 cm, skålens diameter 19 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Belid, spotlights, 1 par, delvis vitlackerad metall_27131a_8db2a29105e16cc_lg.jpeg
Okänd designer för Belid, spotlights, 1 par, delvis vitlackerad metall
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, dansande kvinna, höjd 24 cm, modell 1202_27174a_8db2ac01e00a825_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, flicka med boll_27172a_8db2ac00cc03f6c_lg.jpeg
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, flicka med boll
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, flicka med boll, höjd 25 cm_27173a_8db2abff86df5f0_lg.jpeg
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, flicka med boll, höjd 25 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lockurnor, 1 par, coisonné, Kina, 1900-talets slut, total höjd 26 cm_27177a_8db2ac033aaa545_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fat, porslin, Japan, Taishô, blå underglasyrdekor av hus i landskap, oidentifierad signatur, dia 28 cm_27178a_8db2ac043604ae4_lg.jpeg
Fat, porslin, Japan, Taishô, blå underglasyrdekor av hus i landskap, oidentifierad signatur, dia 28 cm
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti armbands- samt fickur_27179a_8db2ac04ed38ef6_lg.jpeg
Parti armbands- samt fickur
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, blå underglasyrdekor av träd, h 66 cm_27166a_8db2abc5816bcbf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK